Auttakaa

avutonta, pliis!

Täytyisi saada hieno nurmikko uudelle tontille. Mitä tuolle seuraavaksi täytyisi tehdä. Pihalle levitettiin uudelleen siltä rakennusvaiheessa kaavittu multa (en edes tiedä onko sitä tarpeeksi), jolle emme ehtineet kylvää vielä viime kesänä nurmikkoa, ja rikkaruohot valtasivat sen. Rikkaruohot on kyllä myrkytetty syksyllä, ja siinä ne nyt töröttää kuolleena. Täytyisikö se jotenkin kääntää ja laittaa lisää multaa? Minusta näyttää, kuin siinä olisi jotain sammaleen tyyppistäkin kasvustoa. Viherpeukaloni todellakin on keskellä kämmentä. Ja rahat sen verran tiukilla etten voi turvautua kalliiseen ammattiapuunkaan.

3

1555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu321

      No nyt kyllä tulee jo niin kylmää, että ei idä. Siirrä keväälle.
      Puutarhakirjoissa ja täällä netissä on ohjeita.
      ne vaihtelevat. Naapuri uskoi yhtä ja laittoi 30 cm multakerroksen (siis tampattuna), mutta meillä paikoin parempi nurmikko 5-10 cm mullalla. Et voi määrättömiin maata lisätäkään, sillä kallistukset menevät jos sinulla liikaa maata. Sitten on jo huonompaa vietävä pois. Kallista!

      Keväällä haravoi kuolleita rikkaruohoja pois, kuten myös oksia ja kiviä. Jos savista, jyrsi vanhan/uuden mullan sekaan hiekkaa ja turvetta. Jos oikein savista, saven ja mulloksen väliin suodatinkangas. Ota PH, kalkitse /lannnoita tarpeen mukaan, haravoi, jyrää, heitä siemenet, haraa kevyesti ja jyrää taas. Kostuta kylvöstä usemman kerran päivässä ja viimeksi illalla itämisen saamiseksi. Muista, että rankkasateet vievät siemeniä kasoiksi,joten korjattava aina uusiksi esim. jalalla tampaamalla uudet siemenet sisään.
      Itäminen vie muutaman viikon. Eri heinälaadut seoksessa muuten kasvavat eri aikaan,eli voi näytttää "tupsuiselta". Mitä laadukkaampi siemenseos, sitä tasaisemman saat.

      Huomattu on, nurmikkoa helpomoiakin pihan päällysteitä on, mieti niitäkin, etenkin kohtiin joissa joudut leikkurilla kääntyilemään paljon.

      Itse ei jaksettu näin huolella tehdä saviseen maahan ja niinpä nurmikomme paikoin ei näytäkään hyvältä. Tee sinä paremmin!!! ;)

    • köpsästi

      ,kun rikkaruohot pääsi kukkimaan. Ne on siementäneet ja ensi kesä onkin, no, työläs.
      Mitä maa on kaavitun mullan alla? Hyvä nurmi vaatii hiekkaa. Laita laadukasta siementä tarpeeksi ja haraa se . Sen jälkeen jyrää, pinta tulee tiiviimpi, kuin ilman jyräystä. Lainaa naapurilta.
      Tuon kun tekee varhain keväällä, saa luonnonkastelusta hyvän avun. Osta sadettaja. Sillä takaa nopeamman kasvuun lähdön. Sen jälkeen se pysyykin paikalllaan.
      Yleensä nurmi tulee, vaikka sitä ei haluaisikaan. Hiekalle tuuli tuo siemeniä.
      Noin kuukauden päästä alkaa jokaviikkoinen nurmikon leikkuu... Eikä aina riitä edes kerta viikossa. Viime syksykin jatkoi urakkaa lähes marraskuulle. Joten, funtsi vielä pari kertaa, miten ison alueen nurmetat. Voi laittaa mukulakivistäkin alueen, johon havukasveja omiin kuoppiinsa.
      Autotkin tarvitsevat yllättävän ison tilan kääntymisiin, tilaa vieraille jne.
      Kuitenkin, hoidettu nurmi on todella kaunis.

    • varma nurmikko

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      161
      2288
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2114
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      493
      1629
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1388
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1219
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1188
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1066
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1055
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1035
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      9
      902
    Aihe