matiikka + fyssa

jokioki

työllistyykö hyvin jos pää aine on matematiikka ja sivuaineena fyssa? ja onko palkka hyvää, ~3 000e luokkaa vai jotain päälle tonnin?

Sit vielä, et kun haluaisi opiskella sellaista kun lukion pitkä matematiikka on, niin mikä kannattaisi ottaa pää aineeksi, kun kuulee usein et yliopiston matematiikka on ihan erilaista, vai minne ylensäkkin kannattaisi hakea, insinööriksi vai miksi jos haluaa pitkän matiikan tapaista laskentaa?

5

1606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kiinnosta

      niin älä mene yliopistoon! Yliopiston matikka ja fysiikka ovat todellakin ihan eri kaliiberia kuin lukion vastaavat ja jos teoriapainotteiset opinnot eivät kiinnosta niin unohda koko juttu. Tietysti jos olet vakuuttunut siitä, että haluat opettajaksi niin yliopisto on oikea paikka.

      Yläasteen ja lukion aineenopettajat tienaavat n. 2500 e/kk. Yliopistoon jääneet tutkijat yms. jäävät tästä reilusti jälkeen, palkka voi olla alle kahden tonnin kuussa. Oman ja monien opiskelutoverien kokemuksen perusteella taas voin sanoa, että matemaatikon ja fyysikon työllisyystilanne opettajaa lukuunottamatta on heikko. Vakuutusmatemaatikolla on varmaan hiukan valoisammat työnsaantimahdollisuudet.

      Summa summarum: jos haluat käytäntöä etkä pidä laajoista teoriaopinnoista, ei yliopisto ole oikea paikka sinulle. (Diplomi)insinöörin hommista kertokoon joku asiasta paremmin tietävä...

      • vai saada ammatin

        Jos haluaa vaan opiskella jotain, niin ehdottomasti yliopistoon. Siellä saa haahuilla ja valita mitä sattuu kursseja ja opetella asioita ihan sydämensä kyllyydestä (kotona yksin).

        Jos haluaa valmistua johonkin tiettyyn ammattiin, kannattaa mennä koulutusohjelmaan, josta sellaiseen valmistuu.


      • voi valita
        vai saada ammatin kirjoitti:

        Jos haluaa vaan opiskella jotain, niin ehdottomasti yliopistoon. Siellä saa haahuilla ja valita mitä sattuu kursseja ja opetella asioita ihan sydämensä kyllyydestä (kotona yksin).

        Jos haluaa valmistua johonkin tiettyyn ammattiin, kannattaa mennä koulutusohjelmaan, josta sellaiseen valmistuu.

        Ei ns. tuottavan alan valinta estä opiskelemasta siinä sivussa kaikenlaisia ei-työllistäviä aloja. Jos erityisen paljon innostuu jälkimmäisistä, niin voi tehdä toisen tutkinnon. Itse teen kahta tutkintoa, joista toista työllistävältä/rahakkaalta alalta, toista työllistämättömältä alalta.

        Tietenkään paperit itsessään eivät suoraan takaa hyvää työllisyyttä ja palkkaa (paitsi, jos ne ovat Harvardista/Cambridgestä/Oxfordista/...).

        Mutta tosiaan, ehkä Pertti Perustyypille tai Kerttu Keskiverrolle ideaaleinta on valita turvallinen, työllistävä ala/koulutusohjelma, ja sivuaineina harrastaa sitten muita ambitioitaan. Kovimmat kaverit opiskelevat erikoisempiakin aloja ja laajemmin, sillä se on riskialttiimpaa. Jos pitää itseään nousevana kykynä esimerkiksi matemaattisessa logiikassa ja on valmis ottamaan riskin, niin lykkyä pyttyyn. Aina kuitenkin on myös niitä vaikeammankin tien kautta menestyviä.


    • Nimetön

      Vuonna 2005 eräs HY opettajista kehui luennolla,kuinka jo vuonna 2008 opettajista(koska menee niin suuri osa eläkkeelle) tulee niin kova pula ,että ihan kesämökeille soitetaan.
      Totuushan on että koulujen käytävillä opet ovat suurin osa noin 30v .Eläkkeelle lähteviä saa oikein hakemalla hakea.Lukioita ym lakkautetaan ikärakenteen takia ym.
      Matemaattis-luonnontieteellinen tdk. saa rahoituksen opiskelija määrien mukaan.Mitä enemmän opiskelijoita sen enemmän opettajia tiedekunnassa.Siksi valehdellaan häikäilemättömästi opiskelijoille tulevasta työllistymisestä.
      Hakijoita vapaaseen työpaikkaan on yleensä 30-50 ,valituksi tulee joku reksin tuttu,jolla yleensä ei edes pätevyyttä.

      • matemaatikkomatemaatikko

        Eipäs nyt maalailla piruja seinille jä pelästytellä. Turun matematiikan laitoksen seinällä on tilastokeskuksen tilastoja matemaatikkojen, kemistejen ja fyysikoiden työllistymistilanteesta valmistumisen jälkeen eikä todellakaan ole asiat niin huonolla mallilla mitä annatte ymmärtää. Faktahan on se että kemistit tienaavat valmistuttuaan keskimääräisesti vähiten ja matemaatikot ja fyysikot abaut saman verran. Bisnes kannattaa ja siksi kaupalliselle alalle tähtäävät tienaavat valmistuttuaan eniten. Jos haluaa opettajaksi tai tutkijaksi niin sitten täytyy tyytyä niihin palkkoihin ja jos taas haluaa vähän paremmille apajille niin kannattaa valita soveltava linja.

        Kyllä ne kurssien asiatkin on mielestäni konkreettisempia soveltavalla linjalla kun teoreettisella, jossa todistellaan ja pyöritellään kirjaimia.

        Ottakaa selvää itse asioista. Google on ihan kiva keksintö.
        http://www.luonnontieteet.fi/aineryhmat/matematiikka/sijoittuminen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5470
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      85
      4779
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2159
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 102
      1693
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1111
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe