Mihin opiskelemaan?

Minkälaisia ammatteje sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsivien kannattaa opiskella?

AMK tuntuu liian pelottavalta, koska siellä joutuu pitämään esitelmiä ym. Haluaisin johonkin kouluun, mutta vaatimuksena olisi itsenäinen opiskelu ilman suurempia esiintymistilanteita.
71475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että jos on hyvin taitava jossain ammatissa, silloin joutuu tietojaan ja taitojaan kertomaan muillekin. Sinun ei kannattaisi pakoilla pelkojasi vaan ne kannattaa kohdata ja voittaa. Esitelmä koulussa ei ole mikään katastrofi. Onhan ne kuulijatkin luokkakavereita.

Äänestä

sun ois pitänyt mennä amikseen, jos et halua puhua (siis erityisemmin). tai toki, onhan niitä matematiikon yms. aloja, mutta niissä onkin sitten muut vaatimukset jo aika kovaa luokkaa.

Äänestä

tilanteiden jännittäjä, mutta yritän hakea sosiaalialalle töihin, toinen vaihtoehto journalistiikka, juuri siksi, että saisin olla ihmisten kanssa tekemisissä ja saisin vähitellen lisää itseluottamusta.

Jos nyt kuitenkin pelkäät aivan äärimmäisen paljon niin koulussa pidettävien esitelmien sijaan kannattaisi miettiä sitä, kuinka paljon joudut itse siinä työssä olemaan ihmisten kanssa, sehän merkkaa paljon enemmän kuin opiskeluaika, joka ohi muutamassa vuodessa.

Äänestä

esitelmien pidosta, mutta ongelmana on, että mä oon pätevämpi kuin monet opettajat. Sit ne VIE MUN ESITELMÄT!!! Jotta vois näyttää mallia siitä muille opiskelijoille. Tosi kahjoo. Kuulkaas opet! Lopettakaa epäkorrekti käyttäytyminen. Keksikää OMAT ESIMERKIT!!!

Äänestä

missä päin Suomea ollaan. Yleinen toteamus voisi olla, että mitä etelämpänä, sen kehittyneempi ja monipuolisempi versio löytyy. Taas, mitä pohjoisempana, sen rauhallisempi ja seesteisempi. Kukin kaupunki tuo mukanaan oman alueellisen leimansa, kulttuurihistoriansa ja ihmiset. Mistäs sä tykkäisit?

No joo, en mä tiedä. Ehkä mä tykkäisin vähän olla Suomessa ja sit ehkä vielä vähän enemmän ulkkis-eli ulkomailla.

Äänestä

Onkos niitä esitelmiä nyt niin kovin usein? 2-4 kertaa vuodessa? Kaikkeen tottuu ja kuten joku jo sanoikin, opiskelu on nopeasti ohi.

Minusta ei kannata tehdä päätöstä jännittämisen perusteella. Sanon näin siksi, että olen aina jännittänyt aika paljon, mutta olen toisinaan ollut myös tosi hyvä esiintyjä! Jännitys kuuluu esiintymiseen - puhuja jolle on ihan sama syökö kuulijat heinää tai onko ne edes paikalla, on todella tylsä!!

Ehkäpä sinuna koittaisin mennä alalle, jossa voi olla tekemisissä esim. asiakkaan kanssa kerrallaan tai pienissä ryhmissä. Sosiaaliala voisi olla hyvä... Tietyille aloilla kertyy vähän tietyn tyylisiä ihmisiä. Itse päädyin kauppaopistoon ja en sopinut sinne kovin hyvin, muut oli mun näkökulmasta vähän "pintiksiä".

Silti pääsin sitä kautta elämässä eteenpäin!

Kaikkia jännittää, mut se voi myös muuttua ja unohtua elämän aikana...

Äänestä
  • Hae opiskelemaan sellaista alaa, mikä sua kiinnostaa!!! :)

    Sosiaalisten tilanteiden pelko -diagnoosi/ jännittäminen ei ole este millekään alalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Superjänskääjä kirjoitti:

Minkälaisia ammatteje sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsivien kannattaa opiskella?

AMK tuntuu liian pelottavalta, koska siellä joutuu pitämään esitelmiä ym. Haluaisin johonkin kouluun, mutta vaatimuksena olisi itsenäinen opiskelu ilman suurempia esiintymistilanteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu