Miten hoidan Medinillaani talvella?
Vastaukset 5
- Juulia
Medinilla magnifica
medinilla
ruukkukukka
Medinilla vaatii kasvupaikakseen valoisan, lämpimän ja vedottoman paikan. Medinilla pääsee oikeuksiinsa, kun ripustat kasvin amppeliin tai nostat sen kukkapylvään päähän. Näin kauniit kukat tulevat kauneimmin esille auettuaan täyteen kukkaan. Medinilla on hyvin eksoottisen näköinen kasvi: sillä on suuret, tummanvihreät, kaarevien suonien kauniisti kirjomat lehdet ja riippuvat ruusunpunaiset kukinnot, joiden suojuslehdet muistuttavat juuri laskeutumassa olevia lintuja tai suuria perhosia.
Medinilla onkin Kukkien Ystävän haastava kasvi, sillä se on vaatelias ja melko vaikeahoitoinen. Mutta ei kannata luovuttaa. Tavallisessa kodissa, jossa huoneen lämpötila, ilmankosteus ja valaistus ovat normaalit, tämä filippiiniläinen kasvi ei selviydy kovin pitkään. Medinilla tarvitsee valoisan kasvupaikan mutta se on suojattava paahtavalta auringolta. Talvella kukka viihtyy kohtalaisessa lämmössä (ei kuitenkaan yli 18 astetta) ja se tarvitsee lisävaloa. Kasvukaudella kasvia kastellaan runsaasti, talvella niukemmin. Tärkeä huomioitava seikka on, että veden tulee olla kalkitonta. Jos käytät vesijohtovettä, laske se kastelukannuun 2 vuorokautta ennen kastelua, jolloin kalkki ehtii laskeutua kannun pohjalle.
Lämpimässä kasvihuoneessa medinilla kasvaa pensaaksi ja kukkii joka vuosi. Kun ostat nupulla olevan medinillan, näet varmasti sen kukinnan. Ja se on elämys! Jo kukan puhkeamista kannattaa seurata. Kukinton muodostuu tumman ruusunpunaisista helmien tertusta. Niiden auetessa tulevat näkyviin siniset ja valkoiset heteet ja emit. Medinillalla ei ole varsinaisia terälehtiä, mutta kukinto kauniin kuperine, viininpunajuovaisine ylälehtineen on siitä huolimatta upea näky.- heh...
Onneksi en ostanut. On silti joku kasvi viihtynyt lämpimässä, vaikka pitäisi olla viileää talvella, mutta kukkiminen tuskin asunnossa onnistuu tuolla. Kertokaa jos jollakin onnistunut.
- sssiiiioooll
heh... kirjoitti:
Onneksi en ostanut. On silti joku kasvi viihtynyt lämpimässä, vaikka pitäisi olla viileää talvella, mutta kukkiminen tuskin asunnossa onnistuu tuolla. Kertokaa jos jollakin onnistunut.
Medinilla ! kellä elää kerrostalossa
- 10v vanha
ohje 12v vanha, kyllähän toilla jo pärjää..
tai sitten ei, että
minkälaiseen multaan tai multaseokseen sen voi laittaa
kaktusmultaan vai hapan kukkamultaan, vai rodomultaan tai orkideamultaan
Ja sitten perliittiä tai vermikuliittia peräán?- sfddfssdsf
tai ei perään ku siihen mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3021249Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3111211Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 88941
- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh14628- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3587