Miten hoidan Medinillaani talvella?
Medinilla
5
2329
Vastaukset
- Juulia
Medinilla magnifica
medinilla
ruukkukukka
Medinilla vaatii kasvupaikakseen valoisan, lämpimän ja vedottoman paikan. Medinilla pääsee oikeuksiinsa, kun ripustat kasvin amppeliin tai nostat sen kukkapylvään päähän. Näin kauniit kukat tulevat kauneimmin esille auettuaan täyteen kukkaan. Medinilla on hyvin eksoottisen näköinen kasvi: sillä on suuret, tummanvihreät, kaarevien suonien kauniisti kirjomat lehdet ja riippuvat ruusunpunaiset kukinnot, joiden suojuslehdet muistuttavat juuri laskeutumassa olevia lintuja tai suuria perhosia.
Medinilla onkin Kukkien Ystävän haastava kasvi, sillä se on vaatelias ja melko vaikeahoitoinen. Mutta ei kannata luovuttaa. Tavallisessa kodissa, jossa huoneen lämpötila, ilmankosteus ja valaistus ovat normaalit, tämä filippiiniläinen kasvi ei selviydy kovin pitkään. Medinilla tarvitsee valoisan kasvupaikan mutta se on suojattava paahtavalta auringolta. Talvella kukka viihtyy kohtalaisessa lämmössä (ei kuitenkaan yli 18 astetta) ja se tarvitsee lisävaloa. Kasvukaudella kasvia kastellaan runsaasti, talvella niukemmin. Tärkeä huomioitava seikka on, että veden tulee olla kalkitonta. Jos käytät vesijohtovettä, laske se kastelukannuun 2 vuorokautta ennen kastelua, jolloin kalkki ehtii laskeutua kannun pohjalle.
Lämpimässä kasvihuoneessa medinilla kasvaa pensaaksi ja kukkii joka vuosi. Kun ostat nupulla olevan medinillan, näet varmasti sen kukinnan. Ja se on elämys! Jo kukan puhkeamista kannattaa seurata. Kukinton muodostuu tumman ruusunpunaisista helmien tertusta. Niiden auetessa tulevat näkyviin siniset ja valkoiset heteet ja emit. Medinillalla ei ole varsinaisia terälehtiä, mutta kukinto kauniin kuperine, viininpunajuovaisine ylälehtineen on siitä huolimatta upea näky.- heh...
Onneksi en ostanut. On silti joku kasvi viihtynyt lämpimässä, vaikka pitäisi olla viileää talvella, mutta kukkiminen tuskin asunnossa onnistuu tuolla. Kertokaa jos jollakin onnistunut.
- sssiiiioooll
heh... kirjoitti:
Onneksi en ostanut. On silti joku kasvi viihtynyt lämpimässä, vaikka pitäisi olla viileää talvella, mutta kukkiminen tuskin asunnossa onnistuu tuolla. Kertokaa jos jollakin onnistunut.
Medinilla ! kellä elää kerrostalossa
- 10v vanha
ohje 12v vanha, kyllähän toilla jo pärjää..
tai sitten ei, että
minkälaiseen multaan tai multaseokseen sen voi laittaa
kaktusmultaan vai hapan kukkamultaan, vai rodomultaan tai orkideamultaan
Ja sitten perliittiä tai vermikuliittia peräán?- sfddfssdsf
tai ei perään ku siihen mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2195016- 1912705
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521480Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91292Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1551185Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 821163