Santavuori - nimi kadonnut?

Yksi monista

Onko totta, että Risto Santavuori on ottanut nimensä poies SHy:n terapeuttiluettelosta? Kyllä miehen pitää nyt kantaa vastuunsa porukkaa kohtaan, jota on vetänyt mukaan yhteisön johtoon, yritykseen ja rupeamaan ammatinharjoittajiksi, ja olla edes itse mukana listoilla!!! Minusta ei ole reilua kaikkia Risto Santavuoren hyväuskoisia oppilaita kohtaan, jotka ehkä uskoo vielä hänen opetuksiin, jos kaveri ei ilkiä esiintyä rekisterissä Suggestoterapeutti SHy:nä!

Minusta Risto Santavuoren ja monen muun "tajunnantaitajan" esittelyt kouluttajakalenterissa on yliampuvia. itsekehua. Sain onneksi oman nimeni poies SHy:n listoilta viimme keväänä, mutta minusta Ristolla olisi silti moraalinen velvollisuus KAIKKIA MEITÄ KRITIKOITUJA MAALLIKKOJA KOHTAAN seistä oman oppinsa ja tajuntojen ohjauksensa edustajana. AVOIMESTI. Myös selvittää kaikki omat työ- ja tutkimustaustat ja tajunnantaidon opin todelliset tarkoitusperät rehellisesti.

10

3279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tajunta laajenee...

      Nimiä katoaa, mutta uusia ilmestyy. Eräitä kokemuksia SHY-koulutuksesta 2000-luvun alusta:

      "Olen käynyt minäkin erään hypnoosijärjestön koulutuksen. Sanat eivät oikein riitä kuvaamaan... Yritän lyhykäisesti: ryhmätranssissa lilluttiin, elämyksellistä oli. Mutta sanaakaan ei puhuttu juridisista vastuista. Suhtautuminen terveydenhuoltoon ja erityisesti lääkäreihin oli omituinen, kilpaileva. Tieteelliseen tutkimukseen suhtauduttiin vähätellen.

      Kouluttajat olivat mitä nyt olivat: keneltäkään en ole löytänyt hypnoositerapioita käsitteleviä artikkeleita tieteellisistä julkaisuista. Myöskään kirjoituksia ammattijulkaisuista ei löydy. Kouluttajista monilla ei ollut minkäänlaista oikeaa ammattitutkintoa. En kehtaa nyt käydä arvioimaan SHY-kouluttajia.

      Kari Hakola oli saattohoidon kouluttaja. Jätetään arvioimatta, mutta valtava shokki on ollut, kun nyt on paljastunut, minkälaista hoitotoimintaa hän tuomionsa perusteella on harjoittanut.

      Koulutusaineisto koostui jonkinlaisesta metafyysis-loitsunomaisesta proosasta, johon oli ripoteltu joukkoon oikeanoloisia termejä lukion psykologiasta ja hypnoterapioista. Minulle jäi kuitenkin epäselväksi, mikä on "suggestoterapian" suhde varsinaisiin hypnopsykoterapioihin. Usein puhuttiin oppimisesta ja valmennuksesta, mutta meidän opiskelijoidemme pakollisiin hoitotöihin ei kunnolla puututtu ongelmatapauksissa ja oli epäselvää, kenen vastuulla niitä tehtiin.

      Koulutus ei ollut 2 vuoden täysiaikaista opiskelua, vaan vajaiden viikonloppuja elämyksellisiä tapaamisia. Tenttejä ei ollut. Lopputöitä ei tarkastettu. Jokainen sai hienon diplomin.

      Yhteen jos toiseen asiaan liittyi kummallisia new age-versoja, heinänheilutuksia, höyhennyksiä ja sielujen vaelteluja. Kalevala-loitsut ja suurenmoisuuksia lupailevat mielikuvavalmennukset olivat kovasti esillä.

      Meistä opiskelijoista useimmilla ei ollut sosiaali- ja terveydenhuollon koulutusta. Jonkinlaiseen hurmoksiin siinä ajauduimme.

      Arveluttavinta oli se, että meitä suoranaisesti kehotettiin hoitamaan ja tekemään yhtä jos toista. "Rohkeasti kokeilemaan", oli motto.

      Koulutuksessa vallitsi myös vieras yhteisöllisyyden korostus. "Meidän yhteisömme!" Opiskelijoita sidottiin kovasti järjestöön. Ruusuisia kuvia oman osaamisen tuotteistamisesta ja toimimisesta "suggestoterapeutti SHY"-yrittäjänä maalailtiin. Arjen realiteeteista ja hoitovastuista vaiettiin.

      Hypnoosihoitoihin liittyvät mahdolliset kontraindikaatiot ja komplikaatiot ohitettiin. Myös fyysiset ongelmat sivuutettiin mielenterveyspulmien taustalla. Hoitotyöhön suhtauduttiin grandioottisia käsityksiä vahvistamalla. Tyyliin: "Suggestio on kaikki!" "Kaikki on mahdollista." "On vain uskomuksia ja uskomukset voidaan muuttaa." "Ajatuksen voima". "Ajattele positiivisesti"...

      Kritiikki koulutusta kohtaan ei mennyt perille, vaan yhdistyksen johto käänsi kaiken aina omalta kannaltaan parhain päin - tuon mystisen yhteisöllisyyden nimissä.

      Nyt kun koulutustranssi on alkanut haihtua, alan olla huolissani siitä, mihin meitä hyväuskoisia keski-iän kriisissä olevia ihmisiä oikein on johdateltu. Vähitellen alkaa valjeta, mitä kaikkea maallikkohypnoosin positiivisen hymynaamion alle myös voi kätkeytyä."

    • nimeä

      ei löytynyt Risto Santavuoren nimeä, ei.

      ei vahvista ulkopuolisten uskoa tajunnantaitoon.

      miksi ammattiterapeuttien ja ammattimaisten hypnoosivalmentajien kouluttaja ei itse pidä nimeään samoilla listoilla?

      • kouluttajana?

        Jatkaako vielä kouluttajana, jos ei enää ole mukana terapiatöissä?

        Eiköhän olisi paras jos SHY nyt vetäisi Riston pois kouluttajantehtävistä ja loitsuopetuskirjat myynnistä! Edes siksi että ehtii pöly laskeutua ja kohu laantua.


    • muhii

      jotain on nyt täytyy tekeillä? toivottavasti taas kerran ei salailla asioita, ratkaisuja ja kannanottoja tai tutkimustuloksia rivijäseniltä ja ryhmäprosessissa lilluvilta opiskelijoilta!!! mitähän kulisseissa muhii jos tajunnanmestari vetää NOIN matalaa profiilia.

      "hyödyllisten idioottien" hyödyntäminen järjestöpolitiikassa ja bisneksessä - EI OLE OIKEIN!!!!

      • Järki käteen

        Kerta ei kehtaa itsekään esiintyä Suggestoterapeutti SHY:nä tajunnan kulttuurin puolesta, niin eroaisi myös reilusti kouluttajan töistäkin.

        Kirjojen myyntiä ei tarvita yhdistyksen toimintana, ei ainakaan kaikkia "maallikkoja" irvailtaviksi saattavien tajunnankirjojen myyntiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      104
      9719
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4749
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1468
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1441
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1408
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe