Kertavaipat ympäristöystvällisempiä tutkimuksen mukaan

miisuliini

Luimpa tuossa juuri meilenkiintoista tutkimusta briteistä joka oli yritetty pimittää jostakin kumman syystä. Siinä selvisi se ettei kestovaipat okekaan niin ekologisia kuin väitetään vaan niiden luontoon jättämä jälki on isompi kuin kertavaippojen. Itsekin yritin kestovaipoilla vähän aikaa mutta sitten tuli järki peliin kun alkoi laskemaan sitä pesurallia ja itsekin ajattelin että tämä ei voi olla mitenkään ympäristöystävällistä. Tutkimuksen mukaan kestovaipat on ympäristöystävällisempiä ainoastaan jos ne pestään alle 60 asteessa ja kuivatetaan aina ulkoilmassa auringossa (vähän mahdotonta...)Muuten niiden energiankulutus menee kertavaippojen ohi. Eli hyvällä omalla tunnolla voivat jatkaa myös kertavaippailijat. Fiksumpaa opettaa lapsi aikaisin potalle jos aikoo tehdä ekoteon. Minullakin tyttö on 9 kuukauden iästä lähtien käynyt potalla ja nyt jo kaikki isommat asiat saadaan sinne ja vaippoja ei 13 kuukautisella kulu montakaan päivässä.

13

1200

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkimus kyseessä?

      Tai mistä luit? Itse en ainakaan ole kuullut.

      • kuullakaan

        Kunhan vain uskot ja lakkaat sen älyttömän energiaa kuluttavan pesu/kuivatusrallin.
        Tuntuu aivan älyttömälle että taannutaan sellaisista edusista jotka on saatu.
        Kertakäyttövaippojen tuoma kätevyys ja hygienia.
        Kestovaippapellet haluaa retroilla ja pestä varmaan kuukautis rättinsäkin. Misket siis laita kuuakautis suojaksi flanelli kangaslaskosta kuten oli isoäidilläsi teininä. Niitä sitten keiteltiin ja ne roikkui pyykkinarulla ja niitä ihailtiin.
        Ihmettelen kauheasti että miksi vain lasten vaippa-asioissa on tällaista taantumaa henkilökohtaisen hygienian sektorilla.
        Toki olen sitäkin mieltä että turhan usein vaihdtaan alushousuja kun on tullut hyvä pylly-hygienia, nythän ne mainostaa yhden palan paskapaperiakin.
        No kestovaippaperheessä ei vessassa olekaan paperia, ainakaan kaupasta ostettua siellä on sanomalehteä...ai niin ei niille hörhöille tule nykyään sanomalehteäkään kun lehden voi lukea netistä. HUH HUH kun menee vaikeeksi, mikä tässä nyt on enää hyvää ja mikä pahaa.
        Apuaaaaaa.


      • tulihan se sieltä
        kuullakaan kirjoitti:

        Kunhan vain uskot ja lakkaat sen älyttömän energiaa kuluttavan pesu/kuivatusrallin.
        Tuntuu aivan älyttömälle että taannutaan sellaisista edusista jotka on saatu.
        Kertakäyttövaippojen tuoma kätevyys ja hygienia.
        Kestovaippapellet haluaa retroilla ja pestä varmaan kuukautis rättinsäkin. Misket siis laita kuuakautis suojaksi flanelli kangaslaskosta kuten oli isoäidilläsi teininä. Niitä sitten keiteltiin ja ne roikkui pyykkinarulla ja niitä ihailtiin.
        Ihmettelen kauheasti että miksi vain lasten vaippa-asioissa on tällaista taantumaa henkilökohtaisen hygienian sektorilla.
        Toki olen sitäkin mieltä että turhan usein vaihdtaan alushousuja kun on tullut hyvä pylly-hygienia, nythän ne mainostaa yhden palan paskapaperiakin.
        No kestovaippaperheessä ei vessassa olekaan paperia, ainakaan kaupasta ostettua siellä on sanomalehteä...ai niin ei niille hörhöille tule nykyään sanomalehteäkään kun lehden voi lukea netistä. HUH HUH kun menee vaikeeksi, mikä tässä nyt on enää hyvää ja mikä pahaa.
        Apuaaaaaa.

        että tällainen "tutkimus" taas kerran. Ei sulla mitään tutkimuksia ole, kunhan oot just pentu keksiny kuinka tietokonetta käytetään. Tosi hauskaa, mutta sun nukkumaanmenoaika alkaa olla käsillä. Surkea jopa provoksi.

        Sun mielenterveydestä en edes ala puhumaan, se lienee jokaiselle selviö.


    • tällainen

      tutkimus on voitu jossakin julkaista, en kiistä.
      Rahoittajana takuulla joku kertakäyttövaippojen valmistaja =)

      Tutkimustulokset on NIIIIN helppo rukata itselleen edulliseen suuntaan.

      • hyvä logiikka

        Ja entäs jos julkaistaan tutkimus kestovaippojen ympäristöystävällisyydestä? Nieletkö sen sitten mukisematta?

        Ihan samaa mieltä kuin aloittaja.

        Tuskinpa minkään kertakäyttövaippafirman tarvitsee tuollaisia tutkimuksia rahoittaa, suurin osa ihmisistä sentään osaa ajatella järjellään eikä ole höyrähtänyt paskavaippojen pesemiseen.


      • vaan oikeellisuudella
        hyvä logiikka kirjoitti:

        Ja entäs jos julkaistaan tutkimus kestovaippojen ympäristöystävällisyydestä? Nieletkö sen sitten mukisematta?

        Ihan samaa mieltä kuin aloittaja.

        Tuskinpa minkään kertakäyttövaippafirman tarvitsee tuollaisia tutkimuksia rahoittaa, suurin osa ihmisistä sentään osaa ajatella järjellään eikä ole höyrähtänyt paskavaippojen pesemiseen.

        on monia näkemyksiäni tukevia tutkimuksia, joita en kuitenkaan sinällään niele. Kuten on tutkimuksia, joiden aiheesta olen ollut eri mieltä mutta tulokset perusteluineen kuultuani osannut miettiä myös toiselta kantilta ja jopa muuttanut kantaani. Ja kaikkea siltä väliltä. Vakuuttelu sellaisen tutkimuksen olemassaolosta, jonka mukaan kestovaippojen pesu olisi epäekologisempaa kuin kertakäyttöisen, muovisen (öljypohjainen materiaali) ja ulosteisen (hiilidioksidi, metaani) vaipan heittäminen kaatopaikalle (monta kappaletta vuorokaudessa) ei sitävastoin kuulu mihinkään noista, sillä mitään tutkimusta tai tutkimuksesta kertovaa lähdettä ei ole edes vaivauduttu antamaan.

        Eikö tuollaiseen tuoreeseen(?), uutisarvoiseen tutkimukseen tosiaan löydy AINUTTAKAAN netti/lehtiartikkelia jossa mainittaisiin lähdeviite? Just joo. Että jos vertailtaisiin eri tutkimustuloksia sitten kun annetaan jotain vertailtavaa.

        Niin, toiset höyrähtää paskavaippojen pesuun ja toiset tuntuu kovasti viihtyvän roskakatoksen aromien keskellä. Kuulun mielelläni ensinmainittuihin :)


      • kestovaippa pelle

        Yleensä tollaset tutkimukset on juuri niiltä lähtöisin jotka hyötyvät tietyn asian kulutuksesa. Ilmastonmuutoksen vastaisiakin tutkimuksia julkaistiin aikanaan ja julkaisijana olivat suuret hiilidioksipäästöje tehtaat tai esim. öljy-yhtiöt, mutta nykyään nekin jo on julkisesti toista mieltä ja kehittävät tuotteitaan ympäristöystävällisemmiksi!


    • ydinvoimaa lisää

      ...hommatkaa pata ja puita! Siinä sitten vettä keittämään ja vaippoja pesemään.

    • Suomessa...

      Tuo brittitutkimus taitaa olla se puutteistaan ja Suomen oloihin soveltumattomuudestaan kuuluisa. Briteissä pesukoneiden energiankulutus on hiukan eri luokkaa, kuin täällä meillä. Ne kuluttavat paljon enemmän energiaa. Tietääkseni tuossa tutkimuksessa myös vaippoja pestiin päivittäin - useimmitenhan kestovaippailijat pesevät pyykkiä joka toinen tai kolmas päivä. Kuivaurummun käyttö on tottakai energiaa tuhlaavaa, ja briteissä sen käyttö on monta kertaa yleisempää, kuin täällä. Tietääkseni suomessa suurin osa kuivattaa vaippansa ihan narulla - ei niiden vaippojen auringossa tarvitse kuivua suinkaan, kyllä ne ihan sisälläkin kuivuvat.

      Oliko tämä tutkimus se, jossa ei otettu huomioon kertavaippojen ympäristökuormitusta niiden päädyttyä kaatopaikalle? Melkoinen kardinaalivirhe kertisvaippojen kohdalla nimittäin, jos näin oli.

      Ulkomaalaisissa tutkimuksissa kestovaippojen ympäristökuormitusta kasvattaa myös se, että niissä usein käytetään epäekologisia pesuaineita ja huuhteluaineita ja mahdollisesti vielä hervoton määrä. Myöskin tavallisesti jätetään huomioimatta vaipan koko käyttöikä - monestihan Suomessa käytetyt vaipat joko myydään eteenpäin tai sitten ne jäävät perheen seuraavalle lapselle.

      Kestovaippojen ja kertavaippojen ympäristökuormitusta on tutkittu useasti ja hiljattain täällä Suomessakin erittäin hyvin. Edelleen niiden mukaan kestovaippa tulee ekologisemmaksi.

    • äippä-81

      Kertakäyttövaipoissa käytetään mm. superabsorbenttejä jotka on tampponeista kielletty 1985. Lisäksi ne sisältävät myös muita myrkkyjä jotka saattavat aiheuttaa myös lapsettomuutta ym. Jos olisin itse tämän ajoissa tiennyt en lapselleni olisi laittanut yhtäkään kertakäyttövaippaa ikinä! Valmistajat hyssyttelevät asiaa sillä,että myrkyt eivät muka pääse kosketuksiin lapsen iholle.. Niinpä niin ja hengityselimiinkin ne päätyvät!

      • Ekan kirjoittaja

      • jep jep

    • metta

      Siihen, miten ympäristöystävällinen kestovaippa on voit vaikuttaa itse hyvin paljon:

      1) Pesemällä aina täysiä koneellisia (Kestovaipan kanssa voi pestä muutakin pyykkiä, esim. vauvan vaatteita, petivaatteita, mitä vain mikä pestää sen 60 asteen pesun).

      2) Käyttämällä ympäristöystävällistä pesuainetta (ja varmasti iso osa kestoilijoista näin tekeekin)

      3) Kuivata pyykki narulla eikä rummussa!

      4) osta kotimaista. Kuljetuskustannukset niin kerta- kuin kestovaipoissa vaikuttavat!

      Ja ottaen huomioo sen seikan, että kestopeppu yleensä oppii kuivaksi myös aikaisemmin kuin kertakäyttöisen vaipan käyttäjä.

      Itse en ole tuohon kyseiseen tutkimukseen tarkemmin tutustunut, mutta kuten laittamassasi linkin jutussa jo todetaan, että tulokset eivät ole täysin luotettavat. Monissa vaippatutkimuksissa on jäänyt joku tärkeä asia huomioimatta, tai esim. yhden kestovaipan käyttökerroiksi on laskettu vain n. 50 käyttökertaa, vaikka todellisuudessahan käyttökertoja tulee moninkertainen määrä yhdelle vaipalle. Myös vaippojen pesulämpötila (esim. osassa tutkimuksissa kestovaippojen pesulämpötilana näkee 90 astetta, vaikka 60 riittää) vaikuttaa tutkimustuloksiin.

      Tässä näin pikainen vastaus.

      Ja sanottakoon vielä, että se pyykkirumba ei todellakaan ole pahaa, siinä sivussa ne pesee kuin muutakin pyykkiä.

      nimim. reilu vuosi täysikestoilua takana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      196
      1137
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      737
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      702
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      43
      586
    6. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      177
      564
    7. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    8. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    9. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      42
      549
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      543
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      540
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      289
      519
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      494
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      46
      485
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      483
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      446
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      29
      442
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      435
    20. 21
      432
    Aihe