Odotettiin lapsen kanssa maakunnan lastenlauantain ongintaa kuin kuuta nousevaa aamusta lähtien. Niinpä suuntasimme pienen kanssa Prismaan ja jonottamaan ongintaa siinä klo 12.00. JOno oli kyllä pitkä, mutta eikös se kuulu nyt asiaan lauantain ruuhka-aikaan. Jotkut jo alkoivat 15 minuutin odotusajan jälkeen hermostua ja vauvatkin itkivät. Jono alkoi lyhenemään pikkuhiljaa, mutta ei ongintaan pääsyn johdosta vaan kun ihmiset väsyivät jonottamaan kitisevien lasten kanssa.
Me uskollisesti vielä jonotimme, kunnes viesti tavoitti meidätkin - onginnassa on TAUKO!. Siis tilaisuus kesti muutaman tunnin ja sinä aikana onginnassa oli puolen tunnin tauko vilkkaimpaan ostosaikaan. Eikös tuollaiseen tilaisuuteen olisi voinut valita toisen parivaljakon suorittamaan ongintaa toisen ollessa tauolla - mikäli tuo tauko on tarpeellinen tuollaisen muutaman tunnin tilaisuuden aikana. Tämä tauko olisi varmaan jatkunut ellei henkilökunnalle olisi asiasta valitettu useaan kertaan. Ensi vuonna en tule menemään tuohon tilaisuuteen hermostuttamaan lasta, jos hommat toimii tuolla mallilla. Ei pieni ymmärrä sitä, että tässä odotetaan vain vuoroa jonoassa ja mitään ei tapahdu. Tietääkseni kohderyhmä on juuri nuo pienet eikä aikuiset, jotka jaksavat seistä pitkiäkin aikoja.
Me uskollisesti vielä jonotimme, kunnes viesti tavoitti meidätkin - onginnassa on TAUKO!. Siis tilaisuus kesti muutaman tunnin ja sinä aikana onginnassa oli puolen tunnin tauko vilkkaimpaan ostosaikaan. Eikös tuollaiseen tilaisuuteen olisi voinut valita toisen parivaljakon suorittamaan ongintaa toisen ollessa tauolla - mikäli tuo tauko on tarpeellinen tuollaisen muutaman tunnin tilaisuuden aikana. Tämä tauko olisi varmaan jatkunut ellei henkilökunnalle olisi asiasta valitettu useaan kertaan. Ensi vuonna en tule menemään tuohon tilaisuuteen hermostuttamaan lasta, jos hommat toimii tuolla mallilla. Ei pieni ymmärrä sitä, että tässä odotetaan vain vuoroa jonoassa ja mitään ei tapahdu. Tietääkseni kohderyhmä on juuri nuo pienet eikä aikuiset, jotka jaksavat seistä pitkiäkin aikoja.
Vastaukset 12
Vanhimmat
............
Etkö ymmärrä, että kyse on KAUPASTA ja miten AIKUISET saadaan houkuteltua kauppaan.
Aivan oikein sanot: "ei pieni ymmärrä..."
Tuskinpa nuo teidänkään perheenpienet olisivat osanneet sinne menemistä vaatia, vaan mainos oli suunnattu aikuisille ja ilmoituksessahän luki oikeasti että TULE MEILLE OSTOKSILLE. Ja hyvinpä näkyi tehonneen aina ruuhkakasi asti...
Kuka uskoo satuja = mainoksia?
Kuulostaisi melko tutulta narinalta...
Mithän tuo sitten tarkoittaneen?
Jos sinulla ei muuta valittamisen aihetta kuin semminkäään muuta tekemistä kuin prismassa seisoskella jonossa keskellä lauantaipäivää ole niin pysy gotonas.
Vittu tuollaiset onginnathan pitäsi tavallisen vanhemman osata jo vaikka kotona järjestää, eikä mennä jonnekin saatanan prismaan niitä kyttimaan.
Oletko koskaan kuullut markkinoinnista?
Hyvä vain kun lapset näkevät jo pienestä pitäen että ei kannata lähteä joka kissanristiäisiin joita yritykset lehdessä mainostavat.
Älä kasvata sinisilmäisesti lapsiasi pumpulissa, äläkä luo ainakaan itsellesi liian suuria ennakko-odotuksia.
Jos jotain ilmaiseksi tarjotaan, niin minä en kehtaisi valittaa. Eri asia onginta olisi ollut maksullista.
sorry vaan
Totta puhutte, tyhmähän olin kun tuonne vääntäydyin markkinavoimien vetämänä ja vielä lapseni sinne raahasin. Tyhmä minä kun en edes siihen vähään ollut tyytyväinen, mitä olin jo saanut vaan vielä viitsin marista tuosta markkinoinnin epäonnisesta osuudesta. Tyhmä kun ylipäänsäkkin maksan kyseisen kaupan tuotteista ja kartutan bonuskorttiani (jonne kertyvät säästöt annan olla tilillä pahan päivän varalle) ja vielä viitsin marista tuollaisesta. Pahoittelen ettei aiheeni koskenut marinaa "mamuista" vaan tällaista perussuomalaisen lapsiperheen kokemaa suurta vääryyttä kesken sen idyllisen lauantaikauppareissun. Pyydän anteeksi tyhmyyttäni!
Jos on jostain lasten onginnasta sinun ja perheesi asiointi kiinni, niin pienestä tosiaan on. Ettei vain lauantai-illan juomien myötä olisi kärpäsestä tullut taas härkänen?
Vai että ihan suurta vääryyttä mielestäsi koit... Voi voi. Jospa ne Prismassa lukisivat tämän sinun asiakaspalautteesi ja kehittäisivät toimintaansa sitten vielä ensi vuonna lastenpäivälle tuleville. Kai Prismaankin jo ilmoitit lastesi kaltoin kohtelut? Tänne se valitus nimittäin hukkuu kuin pieru Ämmänsuolle.
Tosiasiahan kuitenkin on se että tuo oli aika surkeasti järjestetty. Tosiaan onginnassa oli vain lappu luukulla: Tauolla. Ei mitään muuta tietoa. Itse mietin että tauolla meinaa jotain normaalia kahvitaukoa 10-15min. Onneksi lähdettiin eteenpäin tuon jälkeen.
Myös muu henkilökunta oli täysin kuutamolla koko tapahtumasta. Kysyttiin eräältä missä sijaitsee pisteet. Neuvot olivat täysin väärät, tosin neuvoja sanoi itsekin ettei ole varma.
Katselin myös ohimennen sitä pallonheitto-pistettä. Ensin pari tyttöä hoiti pistettä mallikkaasti; houkuttelivat lapsia heittämään palloa, juttelivat lapsille sekä auttoivat heitä. Sitten pistettä tuli hoitamaan yksi poika. Siihenpä tyrehtyi sen pisteen toiminta. Ensi alkunn se näytti siltä että joku vain joutessaan heitteli palloa roskakoriin (eli siis itse nakkeli "evvk näköisenä".)
Sikäli ihmeellistä että noinkin pieni tapahtuma saadaan ryssittyä melko huolellisesti. Myös ehkä tapahtuman toteuttajiin kannattaisi panostaa hieman enemmän.
Teille jotka kuittaa asian sanomalla; se on bisnestä. Niinhän se on, mutta jos jokin homma toteutetaan niin kyllä se pitää toteuttaa huolella. Tuollaisen tapahtuman kuitenkin voi olettaa toimivan melko lailla ongelmattomasti.
Vastaavanlaisissa tapahtumissa ollaan ennenkin lasten kanssa käyty, eikä niissä ole tuollaista tapahtunut. Jos henkilökunta/tapahtuman toteuttajat on vähissä, kannattaa miettiä pienentääkö tapahtumaa/rajoittaa toiminta-aikoja vai järjestääkö tapahtumaa ollenkaa. Noin niinkuin maalaisjärjellä ajateltuna.
nimimerkillä projekti-insinööri
Onpas tosiaan ollut vakavia ongelmia,mitenkähän sitä nyt pärjää reaalitaloudessa.
itseasiassa nuo olivat lauantain ainoat ja hyvin pienet ongelmat.
Sinulla sen sijaan taitaa olla enemmän ongelmia älyssä.