Brava 1,2 -99

kemkar

Millanen vika vois olla kun tyhjäkäynti "humppaa" 1500-2100 kierroksen välillä???
Olen ostamassa autoa ja kävin juuri koeajamassa kyseisen auton, jossa tuollainen vika oli...oiskohan mahdollisesti kalliskin remontti??
toiseksi millanen projektihan olisi vaihtaa alkuperäinen kasettisoitin cd-soittimeen??

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Braavaari

      Ongelma voi ollat tyhjäkäyntimoottorissa(servossa)tai ruiskun ohjauspoksissa.Itselläni samanlainen ongelma välillä vilahteli ruiskun merkkivalo. Korjaamon testerit näytti vikaa tyhjäkäyntimoottoriin.Niinpä hankin ko. moottorin mutta vika ei kurjaantunut, ja korjaamo ostatti uuden mootorin hinta 200e työ yht 300e. Väittivät että vika on siinä ja minun hankkima moottori on sekin viallinen. (On helppo vaihtaa itsekkin, 3ruuvia yksi johtopistoke)Edelleenkään vika ei korjaantunut.Siis seuraavaksi ohjauspoksi, hintaa n.1500e työ, kuulema jotain?
      En suostunu moiseen,tuohan on jo enenpi kun auton arvo.Rahaa paloi melkein 500e ja auto meni vain hunommaksi.Seuraavaksi soittelin autohajottamot ja sieltä löytyi kolariautosta purettu ruiskun ohjausjärjestelmä hintaan 250e jonka asensin itse paikoilleen (vaatii vähän sorminäppäryyttä)Pakettiin kuuluu mukaan virtalukko avaiminee, lähetin ohjauspoksi.
      Nyt auto toimii normaalisti.Ainoa haitta että pitää olla kahdet avaimet, vanhat oviin ja poksin mukana tulleet virtalukkoon.
      Korjaamon touhu vaikutti lähinnä rahastukselta.
      Vaikka tämä Olussa toimiva N,llä alkava korjaamo mainostaa itseään käyntihäiriöpesilistiksi.
      Soittimen vaihdosta en osaa sanoa.

    • Mulla oli kerran ihan sama ongelma edellisessä autossani, joka oli myös Brava 1,2 -99. Ongelma poistui, kun autoon vaihdettiin "tyhjäkäyntimoottori". Se maksoi 214 euroa. Asennuksen hintaa en osaa sanoa, kun samalla tehtiin muutakin. Ymmärtääkseni se on kuitenkin helppo vaihtaa eli se on sellainen esillä oleva pieni Boschin sähkölaite.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      120
      4508
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      69
      3264
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      104
      3144
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      39
      2601
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2292
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      107
      1553
    7. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1096
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      327
      1062
    9. 49
      832
    10. Mitä luulet mies

      Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin
      Ikävä
      54
      663
    Aihe