Pilasin kauniin pöytämme

tyhmä pöydän pilaaja

Meillä on tumma, lakattu puupöytä. Ja tyhmä kun olen niin laitoin lämpimän pizzan leivinpaperin päällä siihen. Pöytään tuli harmahtavia jälkiä. Mitä olisi tehtävissä?

5

3306

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja ehostaen

      no pitää hioa, ja sitten vaan värjätä ja lakata uusiksi.

      Se se on kun noi nykyajan ekologiset lakat on tuommosia. Ei ne mitään kestä.

    • heska pavonen

      menikö rasva läpi jotenkin vai pelkkä lämpö?
      no jos olisi minun pöytä ja menisi hiottavaksi. niin kokeilisin kuitenkin ensin lämmittää paikkaa varovasti paperin läpi silitysraudalla, rauta ei sitten tarvitse olla älyttömän kuuma.

    • mallipuuseppa

      Onko kyseessä väri vai lämpökäsitelty pinta?

      Pöytäliinaa ensin ehdotan, mutta ilmeisemmin asia harmittaa ja halu olla "puhtaalla pöydällä".
      Oletan että kyseessä petsattu pöytä jossa ikävä jälki.

      Pizza voi olla melkoisen kuuma kun sen uunista ottaa (185-200c) asetellen tietenkin käsistä pois eli pöydälle kätevästi.
      Lakka pöydän pinnassa reakoi nopeasti kuumuuteen kuin palava tulitikku pöydällä, sulataen nopeasti millien osaa pinnasta.

      Ohje. irroita pöydän jalat sekä mahdolliset helat alapinnasta.
      Mene firmaan jossa tehdään puutöitä ja pyydä kansi ajettavaksi hiomakoneen läpi tai arviointien mukaan jopa tasohöylästä läpi.
      Pyydä reunojen tylsäys.
      Kysele firman mahdollista pintakäsittelyä.

      Itse et pärjää kunnialla kotikonstein asiassa. haluaisin neuvoa mutta vaikea tilanne johon ei voi mitään kun koneet.

    • itseoppinut"inssi"

      Ethän ole pöytää "tuhonnut"/tehnyt turhaa työtä näiden "insinöörien"/"puuseppien" ehdotusten myötä?? Pitäs joku järki olla, kun tollasii äärimmäisyyksiin meneviä ohjeita julkisuudessa suurella "ammattitaidolla"/titteleillä jakelee ihmisille, jotka oman epävarmuutensa takia sit ko. neuvoista johtuen tuhoavat omaisuuttaan. PöydätKIN on yleensä tehty viilupinnoitetusta levystä -> viilun paksuus 1 mm..et siinä ei paljon äkkinäiselle oo hiottavaa..ainaskaan käsikoneilla -> yleensä sit jälki kaikenhyväks vielä "aaltopinnalla", jota ei katso "erkkikään".

      Lämpöjälki "sulatetaan" poies -> ostat Sinolia, sivelet sillä ko. jäljen, peität muovilla (teippaat) haihtumisen estämiseksi -> seuraat reagointia...pitäs parissa tunnissa jäljen hävitä..Yhtään liikaa ei kannata "hautoa"..voi keittää ruvelle..Tämä kaikki tietenkin lakkatyypistä riippuen..mut ekana kokeilisin..

      • kkkkkkkkkkkk

        No muakin huvittää nämä "insinöörit ja puusepät" jotka jakelevat täällä kultaisia neuvojaan huonekalujen entisöinnistä. Näiltä puuttuu käsityötaito ja kaikki mitä ei voida koneella tehdä, on likimain mahdotonta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1174
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1111
    3. 59
      1048
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      58
      907
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      866
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      852
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      834
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      771
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      35
      665
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      569
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      566
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      82
      541
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      283
      478
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      46
      443
    Aihe