Hei, olen juuri alkanut saada vaikeaan masennukseeni ect eli sähköhoitoa. Onko muilla tämän palstan lukijoilla kokemusta siitä? Lähinnä kiinnostaa sen positiivisen vaikutuksen pysyvyys?
ECT-hoito
5
859
Vastaukset
- mutta kertoisitko
Ei ole omakohtaista kokemusta, mutta olisi hienoa, jos voisit kertoa hieman enemmän ko. hoidon positiivisista vaikutuksista. Minua kiinnostaisi myös tietää, kuinka monta kertaa sinua on hoidettu jne.
- Maanis-depressiivinen
Kysyin sähköhoitoa siinä vaiheessa, kun toimivia lääkkeitä ei löytynyt millään. Lääkäri sanoi, ettei se sovi diagnoosiini eikä myöskään ole pitkäaikainen ratkaisu.
Kaverini oli sähköhoidossa viime vuonna. Vaikutus kesti noin puoli vuotta, ja tämä ihminen oli skarpimpi kuin koskaan ennen ja todella hyvässä kunnossa. Sitten vaikutus hiipui, ja parissa kuukaudessa hän päätyi takaisin lähtöpisteeseen. - Hyvin tehosi
Sain muutama vuosi sitten sähköhoitoa. 25 kertaa annettiin. Käsittääkseni sitä annetaan yleensa n. 10 kertaa. Mulla oli vaikea psykoottinen masennus tai joku semmonen. Hyvin tehosi! Olen edelleen hyvässä kunnossa. Sairaalassa olin viimeksi pari-kolme vuotta sitten ja nyt sinne ei oo tarvinnu palata. Muisti mulla kyllä pätkii siltä ajalta, mutta se saattoi johtua sairaudestani. Tsemiä!
- psykoott. depressio
Hyvä ystäväni on parina kesänä mennyt sairaalakuntoon psykoosiin asti vievän depressiosairautensa takia. Molempia kesinä sairaalassa sai myös (en tiedä montako kertaa) kai useamman kerran ECT:tä, mikä auttoi häntä ratkaisevasti. Siitäpä tuo täti pomppasi taas ihan entiseen kuntoon, tavalliseksi masispotilaaksi itsenäisesti asuen ja lääkitys menee. Tilanteisiinsa nähden ok, se auttoi, hän itse sanoi, että on ainoa, joka häntä sitten viime kädessä pahassa tilanteessa auttaa. Hienoa!
- Prisma-ohjelman
täydeltä tästä aiasta. Oli mielenkiintoinen, hyödyllinen ja ajatuksia antava dokumentti. Tehti Ameriikoissa heidän tietämyksellään ja potilaita haastateltiin, jäi positiivinen käsitys minulle. Käsittääksi Suomi on asiassa samalla 'tasolla'.
Koeta etsiä, milloin just tämä Prisma uusitaan, sen otsikko oli "shokkihoitoa sähköllä". Hurja otsikko, mutta semmoisia vanhoja jäänteitä käsityksessä tämän suhteen on. Johtuu kuulemma joistakin elokuvista, joissa näytetty hoitoa annettavan ja ihmisille jäänyt kauhukuvia, turhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211240
- 113951
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus274683- 42680
- 15610
- 59597
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38495- 36491
- 59485
- 54470