kolisee

joo eli e34 -91 kolisee esim.oikeelle käännyttäessä tuntuu lattiassa kolinaa,sama ku ajaa töyssyyn niin kolahtaa...voisko olla vaihdelaatikon jotkut tuki systeemit..kellään ollut ikinä vastaavaa??
10831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

olla vaihdelaatikon tuku kumityyny eli alle katsoaan eiköhän se sieltä löydy syy kolinalle.

Äänestä
  • oon vaihdellu sinne koiranluita yms. ei tunnu jeesaavan...seuraavaks sit vaihdellaan ne laatikon kumityynyt-kiitoksia.

    jos jollain vastaavia ongelmia ollut niin kertokaa

    Äänestä

  • e34 -91 kirjoitti:

    oon vaihdellu sinne koiranluita yms. ei tunnu jeesaavan...seuraavaks sit vaihdellaan ne laatikon kumityynyt-kiitoksia.

    jos jollain vastaavia ongelmia ollut niin kertokaa

    Jos vaiva ei aukea vaihdelaatikon ripustuksesta, niin mikä lie alempientukiatankojen kunto? Keulasta kyykyssä katsottuna, ne lähimpänä maata roikkuvat tangot, jotka väännetty aika eksoottisille mutkille.

    Entä taka-akselin apurungon kannatuskumit? Löytyvät taka-akselin etupuolelta.

    seiska

    Äänestä

  • ...puslat yms kannattimet jne. ainoot mitkä vaikutti huonoilta oli taka-apurungon puslat. onko kokemusta onko ne prässäämällä kiinni ja millanen homma ne on vaihtaa? ainakin e30 korissa aika v***umainen homma.

    Äänestä

  • e34 -91 kirjoitti:

    ...puslat yms kannattimet jne. ainoot mitkä vaikutti huonoilta oli taka-apurungon puslat. onko kokemusta onko ne prässäämällä kiinni ja millanen homma ne on vaihtaa? ainakin e30 korissa aika v***umainen homma.

    muista ulkoa sitä hommaa mut luulen että prässäämällä ja varmaan aika perkl... tiukassa ainakin koti konsteilla saada pois :=(

    Äänestä

  • e34 -91 kirjoitti:

    ...puslat yms kannattimet jne. ainoot mitkä vaikutti huonoilta oli taka-apurungon puslat. onko kokemusta onko ne prässäämällä kiinni ja millanen homma ne on vaihtaa? ainakin e30 korissa aika v***umainen homma.

    vaihdata merkkiliikkeessä, tunnin homma, osat maksaa siellä 2x40e, tarvikkeessa 2x25e, vaatii muistaakseni special-avaimen ja usein lämmitystä jotta irtoaa, pulttikin saattaa katketa...revi sitä sitten...

    Äänestä

pitkittäistukivarret ni loppu kolina, mulla on ollu kaks tommosta autoa ja molemmissa oli sama vika.

Äänestä
  • alatukivartta kummallekkin puolelle vai tukitankoja?

    Kiitoksia!

    Äänestä

  • e34 -91 kirjoitti:

    alatukivartta kummallekkin puolelle vai tukitankoja?

    Kiitoksia!

    Siis kyseessä on varmaan kallistuksen vakaajan rajoittimet eli ns. koiranluut, jotka sijaitsevat pitkittäin vakaajatangon molemmissa päissä. Itse olen joutunut vaihtamaan molemmat, koska aiheuttivat kuopissa ym. terävältä kuulostavaa kolahtelua. On muuten yleinen vika...

    Äänestä

Kannattaa ensin vaihdattaa venttiilit ja sitten öljyt! Kyseessä on jarrujohdannainen tehdasvika jonka takia on syytä tarkistaa pyörien ripustuksen aloituskohta - mikäli jousitus on kohdassa 0 tai 1-2 on ne vaihdettava. Tai sitten kolahdus voi kuulua viereisen saabin lähtökiihdytyksen aiheuttamasta ilmavirrasta?? Kaikki tämä tulee otta huomioon jo bmw-ostoksilla? Yleisin kolahduksen aiheuttaja on liian iso avainnippu ja suuri lähtönopeus yhdistettynä talvikeliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e34 -91 kirjoitti:

joo eli e34 -91 kolisee esim.oikeelle käännyttäessä tuntuu lattiassa kolinaa,sama ku ajaa töyssyyn niin kolahtaa...voisko olla vaihdelaatikon jotkut tuki systeemit..kellään ollut ikinä vastaavaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu