Erään duunipaikan videoprojektin myötä innostuin itsekin hankkimaan videokameraa omaksi iloksi se on siis suunnitelmissa vielä. Olen nyt vaan törmännyt heti ongelmiin, kun aloin perehtyä tarjontaan. Ensinnäkin onko firewire jäämässä poijes noista? huomasin ettei kaikissa uusissa enää sitä tulilankaa ole.
Olin ajatellut ettei sen tarvitse olla mikään fullhd vaan ihan tuo tavallinen kuvakoko riittäisi meikäläisen kotivideoihin ja videopäiväkirjaan. Ongelmaksi muodostuu se että kameroiden liitettävyys on aika kirjavaa. Onko DV-liitäntä sama kuin firewire? ja onko kameroilla jotain eroa yhteensopivuudessa mactietokoneisiin? äänityksen tasonsäätöä ei liene noissa halvimmissa kameroissa, mutta aika monessa on kuitenkin mahdollisuus ulkoiseen mikrofoniin. Linjatula ei taida olla yhdessäkään halvassa kamerassa? 0,8 megapikseliä riittää paremmin kuin hyvin, mutta tuo äänipuoli vähän huolettaa.
No olen alustavasti miettinyt Canon MD215 miniDV kameraa, joka on aika halpa. Tuo dvnauha tuntuisi jotenkin mukavammalta kuin muistikortti tai dvd. Dvd:t avat aika pienikapasiteettisia ja toisaalta noista kovalevyllisistä malleista ei ole löytynyt mieluista jos ei sitten hyppää kerralla fullHD meininkiin jolloin joku Sony HDR-SR12 vaikuttaisi aika lupaavalta, mutta on jo selkeästi kallis.
Sanokaapa asiasta jotain ymmärtävät olenko ihan metsässä haaveineni?
Videokuume iski ja heti perään tuskatuokio
2
921
Vastaukset
- tiellä
DV on sama, kuin firewire.
Okeilla jäljillä olet videokameran hankinnassa.
Mini-DV kasetille tallentavat kamerat on toistaiseksi hyvä valinta, niin kuvananlaadullisesti, kuin muiltakin osin. Miinuksen on vain kelailun hitaus.
Tuo Canon MD215 on edullisimpia videokameroita, josta löytyy myös mikrofoni liitin, se onkin tarpeen juuri näissä Canonin halvimmissa kameroissa, silää niissä kuulemma kameran oma mikrfoni tallentaa aika herkästi kameran koneiston surinaa nauhalle mukaan.- mika2
.... vastauksesta. Huomasinkin, että tuolta löytyi vieläkin osuvampi palsta aiheelleni, mutta hyvän kun huomasit tämän täältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18811214Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210642Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356090Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814900Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313376- 1723375
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402203Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991763Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61600Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161524