Florida häämatkakohteena?

Jatta

Onko kellään kokemuksia Floridasta häämatkakohteena? Toiveena olisi sellainen loma, johon voisi yhdistää rantalomailua, nähtävyyksiä ja kaupunkielämää. Ajattelin, että muutamia päiviä Key Westissä voisi olla jees ja sitten loppuloma jossain muualla Floridassa. Kaikki ehdotukset ja kokemukset otetaan vastaan! Ajankohta olisi loppusyksy tai talvi (vuoden kuluttua)

Yhdysvallat on muutoin aika laajasti tullut nähtyä (mm. Kaliforniakin), mutta Florida näkemättä...kiinnostaisi :)

1

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekin menis

      Hei
      Olen kova FL-fani. Fl:ssä kuitenkin paljon erilaisia alueita, kuten muuallakin USA:ssa.

      Lännessä rauhallisempaa, ei latinoita,ei slummeja, ei espanjan kieltä paljoa, varakkaita eläkeläisiä, hienoja alueita...

      Idässä enemmän alueellisia eroja. Paljon mustia ja espanjaa puhuvia. Palveluiden taso vaihtelee ja on heikompaa kuin länsi-fl:ssä.
      Idässä enemmän Mall -kauppakeskuksia, joten shoppailulle ei ole rajoja.

      Rannat molemmissa huippuja ja niitä riittää. Ainakin Naples - Sannibel Island alueilla merivesi lämmintä (länsi), kuten itärannikollakin. Tosin mitä pohjoisempana olet sitä enemmän kylmenee meri. Daytonassa ei välttämättä tee mieli uida meressä helmikuussa.

      Minusta Key West on ylimainostettu paikka. Rannat eivät pärjää yleisessä vertailussa muuhun Floridaan. Jos haluaa olla aktiivinen, ei Key Westiin. Jos haluaa kuherrella, sinne vaan ja hyvään hotelliin.

      Häämatkalle? Riippuu mitä haluaa. No, Floridassa on kaikki mahdollista, joten sinne vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      34
      4126
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      54
      2849
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      45
      2794
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2523
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2495
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      319
      2409
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2079
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1805
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1663
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1507
    Aihe