Cheryll pisti kunnon skaban pystyyn siitä, että hänen ei saa sanoa olevan pääkaupunkiseudulta. Hän on helsinkiläinen (myöhemmin jopa käytti sanaa stadilainen), koska se on niin suuri osa hänen persoonallisuuttaan.
Cheryll unohti kokonaan, että on syntynyt Lohjalla. Hän piti suurena loukkauksena sitä, että hänet laitettiin vantaalaisten ja espoolaisten kanssa samaan kastiin, koska hän on Helsingistä! Se kuuluu hänen eleganssiin. Lohjalaiset eivät tietenkään yhtään pane pahakseen sitä, että tulivat näin leimatuiksi toisen luokan kansalaisiksi. Vasta sitten olet jotakin, kun asut Helsingissä ja olet stadilainen.
Cheryll unohti kokonaan, että on syntynyt Lohjalla. Hän piti suurena loukkauksena sitä, että hänet laitettiin vantaalaisten ja espoolaisten kanssa samaan kastiin, koska hän on Helsingistä! Se kuuluu hänen eleganssiin. Lohjalaiset eivät tietenkään yhtään pane pahakseen sitä, että tulivat näin leimatuiksi toisen luokan kansalaisiksi. Vasta sitten olet jotakin, kun asut Helsingissä ja olet stadilainen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
hän on unohtanut juurensa! Eli saa paljon vihammiehiä/naisia sieltä päin.
loukkasi kaikkia, myös helsinkiläisiä, koska antoi meistä tosi idiootin kuvan.
onneksi suomalaiset ovat älykästä kansaa ja ymmärtävät, että tuo helsinkisyndrooma on ihan zipan yksilöllinen ongelma, oikeat helsinkiläiset ja stadilaiset eivät käyttäydy tuolla tavalla.
stadilaisille on tärkeää että heitä ei sekoiteta helsinkiläisiin.
stadilaiset ovat olevinaan myös parempia kuin muut.
hesalaiset on niitä junan tuomia työttömiä ja asunnottomia.
puurot ja vellit sekaisin. Todellakaan ihan paljasjalkainen eli toisenpolven stadilainen ei ole olevinaan parempi kuin muut. Mistä sinulla tuollainen käsitys? tunnetko ketään ihan oikeaa stadilaista? elä sotke asioita jos ne junan tuomat duunarit ja niiden pennut ovat ollakseen, niin sille me stadilaiset ei voida mitään. Ihan oikea stadilainen on puhelias, ulospäinsuuntautunut sekä ennenkaikkea myös reilu että ennakkoluuloton ja ylpeä omista juuristaan sen ei tarvitse esittää yhtään mitään.
että Zipa joskus aikaisemmin kertoi käyneensä jossain vaiheessa kouluakin Lohjalla. Tänään hän kuitenkin väitti aina asuneensa Helsingissä.
Tietäisikö joku asiasta lähemmin?
oikeesti mitään väliä missä kukakin on koulunsa käynnyt? Suupielet ruskeena ne on kaikki siellä paskaa on jauhannut Marianne varsinainen satutäti oli kertoi tienaavansa 4000 ekee kuussa jossain turvatarkastajana se oli musta tosi huvittavaa naurattaa vieläkin sen jutut.
Olen itse neljättä polvea stadilainen, C ei mitään, kunhan kehuu.
Neidillä on tosi huono itsetunto. Neiti vie kaiken huomion aina itseensä, mikä on muilta pois. Hänen on oltava aina ylempänä, kuin toiset, vain hän on se kenet tulisi huomata. Chipalla on jäänyt joku lapsuus vaihe päälle. Muut joutuvat lohduttelemaan tätä teennäistä nirppanokkaa, se on kaikki heidän, muiden jaksamisesta pois. Miksi te hyvät ihmiset, ette ymmärrä, että C on päästettävä kotiin, että edes toiset jaksaisivat.
Olen itse neljättä polvea stadilainen, C ei mitään, kunhan kehuu.
JUURI TÄMÄ KOMMENTTI KERTOO KAIKEN STADILAISTEN SUHTAUTUMISESTA MUIHIN. STADILAISTEN MIELESTÄ SUOMI JA SIVISTYS ON KEHÄ KOLMEN SISÄLLÄ TAI SIIS HELSINGIN SISÄLLÄ.
sitä ei oteta puheeksi lainkaan
you know "royal attitude" :)
Voi hyvänen aika! Olen luullut Cheryllin olevan espoolainen. Hän on ainakin työskennellyt Espoon puolella.