Moni kirjailija tapettiin Hitlerin Saksassa, kirjarovioilla poltettiin VÄÄRÄNLAISIA kirjoja ja taidemaalarit, jotka maalasivat modernilla tyylillä kiellettiin harjoittamasta taidettaan.
Tästä päättelemmekin, että valtaapitävät eivät paljon taiteista välitä, koska taide kertoo totuuksia ja uhkaa vallassaolijoitten asemaa.
Siksiköhän kirjailijoitten ja taiteilijoitten pitää kärsiä nälkää?
Hitler ja kirjailijat
4
530
Vastaukset
- Satu
Pikkaisen suppea näkemys, kun taitaa 1930- luvun Saksa olla pikkuisen eri asia kuin 2000- luvun Suomi..?? Vai onkos viime aikoina uutisoitu kirjarovioista tai teloituksista? Taitaa siitäkin olla aikaa kun Suomessa viimeksi edes sensuroitiin jotain teosta..eri asia ovat tietysti diktatuurivaltiot, joissa muillakaan ihmisoikeuksilla ei ole sijaa, mutta Suomessa sanan- ja mielipiteenvapaus määritellään ihan perustuslaissa.
Se, että taiteilijat näkevät nälkää voi taas johtua siitä, että harva todella on niin hyvä tai suosittu että elättäisi kijoittamisella/maalaamisella itsensä ja mahd. perheensä, eivätkä kaikki uskalla riskeerata leipätyötänsä.
Että näin. Saa olla eri mieltä...=)- soinimäki
No ei kait tämä palsta käsittele vain suomalaisia kirjailijoita,sen käsityksen tuosta alustuksestasi saa.
Toisekseen saahan täällä olla eri mieltä perustuslain mukaan, mutta yritäppäs sitä käytännössä.
EI tuu apurahoja ei.
- Jaakko
No on kyllä vähän yksinkertaistettua vetää mutkat suoriksi natsi-Saksan kirjarovioista nykypäivään. Toki, kyllähän kirjailijoita ja taiteilijoita vainotaan ja listitään joissakin diktatuureissa. Kirjailijat lienevät toisinaan lujilla esim. islamilaisessa maailmassa. Tällaista kuvaa meille tänne länteen ainakin välitetään. Muistamme Rushdien tapauksen ja sen miten Talebanit antoivat kyytiä buddhankuville. Mutta tuo heittosi valtaapitävien taiteenvastaisuudesta ei kyllä päde läntisessä maailmassa.
Tuosta nälästä: Onko yhteiskunnan (valtion, kuntien ja yleensä julkisen tahon = veronmaksajien) velvollisuutena elättää taiteilijoita ja kirjailijoita? Minusta oikea taide ja oikea kirjallisuus kiinnostaa ja myy aina ja rahoittaa näin itsensä.- oppositio
Niin että markkinatulos on sama kuin hyvä tai huono kirja/kirjailija.
No voi ei.Ei ollekaan.
Ja kyllä ei taida tuota mieltä oleva ostella juuri vastakkaista mieltä olevaa mielipidettä käsittelevää kirjaa.
Niin että eri mieltä, täysin eri mieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861494
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121375Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras401167- 281094
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne117933Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46908- 19862
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 43709
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76705