Guyline 822

Onko jollain kokemusta/tietämystä Guyline 822-veneestä?
Onko konstruktiossa jotain ongelmia? Toimiiko nostoköli käytännössä? Täytyykö luovilla pitää aina köli täysin alhaalla? Miten purjehdusominaisuudet?
Hintahaarukka?
76873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kokemusta veneestä ei ole. Testit olen joskus lukenut, hintoja seuraillut monta vuotta ja muutamaa myynnissä ollut katsonut. Hintapyynnit ovat 30-40 k€. Yksi ihan hyvä vene myytiin keväällä 30 k€. Uudemmat veneet on tehty Tanskassa. Ne pari Suomessa tehtyä, joita olen tarkemmin katsellut olivat enemmän tai vähemmän omistajiensa viimeistelemiä. Oman käsityksen mukaan Guyline 822 on ihan hyvä vene.

Guy-veneethän ovat aina olleet tyyppiä suuri innostus -> konkurssi. Konkurssin jälkeen venettä on sitten valmisteltu siellä täällä. Viimeisin konkurssi (~5., olen jo tipahtanut laskuissa) tuli One 40 -projektissa, joka suunniteltiin Tekesin ja ostajien rahoilla. Ainakin osa jo maksaneista ostajista jäi ilman venettä.


Purjehdittaessa köli pidetään alhaalla. Kyseessähän on kääntököli, joka on nivelletty varsin tuhdisti etureunastaan. Vene-lehden testaajat vetivät joskus vahingossa Guy 95:n (jossa vastaava köli) kunnolla kiville ilman vahinkoja. Tämä lienee köliratkaisun suurin hyöty. Purjehdusominaisuudet eivät oikein ole niin hyvät kuin painosta, purjepinta-alasta ja kölin syvyydestä voisi luulla. Jää selvästi Inferno 31:n varjoon. Veneen parhaita puolia on avara ja aistikas sisustus, jossa tosin säilytystilaa niin ulkona kuin sisällä on varsin heikosti.

Äänestä

Kävin jokunen vuosi sitten katsomassa yhtä ja se nostoköli mekanismi sai minut hylkäämään veneen. Omistaja kertoi myös veneen olevan ylirikattu ja he joutuivat ajamaan jatkuvasti reivi päällä perhepurjehduksella. Erittäin mielenkiintoisia yksityiskohtia veneessä oli monia mm kokonaan auki oleva perätaso ja puoliympyrä sohva kajuutassa.

Äänestä

Ainakin muutamasta yksilöstä on peräsin katkennut purjehdittaessa. Kannatta tarkistaa oli sitten alkuperäinen tai korjattu peräsin.

Äänestä
  • tiedätkö tarkemmin mikä kohta peräsimessä on pettänyt? Akseli vai evä?

    Äänestä

Olen ollut pari kertaa mukana Suomenlahden yli ko. veneellä. Kommentit:

- Ylirikattu
- Peräsin tasapainotettu liian tunnottomaksi, vaikea ajaa kovia surffeja kun ei ole mitään tuntoa
- Sisustus ei sovellu purjehduskäyttöön, turkki monessa tasossa, ei tartuntakahvoja

Äänestä
  • Sopivasti purjetta, kulkee myös keveässä kelissä.
    Mahtava sisutus!Kääntökölillä pääsee myös mataliin lahtiin - 1.10m.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Guykö kirjoitti:

Onko jollain kokemusta/tietämystä Guyline 822-veneestä?
Onko konstruktiossa jotain ongelmia? Toimiiko nostoköli käytännössä? Täytyykö luovilla pitää aina köli täysin alhaalla? Miten purjehdusominaisuudet?
Hintahaarukka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu