Tolleripentu syö kakkaa!!

pipsa73

Osaako kukaan neuvoa, mitä tehdä kun pentu tykkää syödä kakkaansa?? Jos ei ehdi väliin, niin kikkareet katoaa "parempiin suihin" :( Ulkona löytää myös kissojen kasoja ja nekin tuntuu maistuvan. Tosi inhottava "vaiva", jonka poistamiseen tarvitaan pikaisesti neuvoja!!

5

784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekee sitä... :D

      Voi olla joku puutostila, joillakin esim. ananaksen syöttäminen auttaa. Itsellä on kans tolleri, nyt 9kk ja teki samaa pentuna mut meni itelleen ohi. Tuskin siinä on mitään sen kummosempaa, eiköhän mene teilläkin itsellään ohi.

    • vakiovika

      kokeilepa tuota ananasmehua tai maitohappobakteeria. omalla labbiksella meni kyllä ajanmyötä ohi itsestään.

      • "kuuroaika"

        Meidän flattimme (sileäkarvainen noutaja) tekee aivan samoin. Ikää on jo yli 2 vuotta ja edelleen tämä "ulosteiden" syöminen jatkuu.Meidän naapurissa on maatila, jossa tietenkin on pelloilla lantaa yn.. Eikös meidän rakas "Musta-Pirumme:D" juossut oitis tähän karmaisevan hajuiseen lantaan pyörimään.Huudin että elä nyt herran tähden mene sinne vaan koiralla oli silloin "kuuroaika" menossa eikä ottanut asiaa kuuleviin korviin. Haimme flatin kun hän oli jo vanhempi iältään ja paikka josta haimme oli maatila jossa oli lehmiä ehkäpä tämä ominaisuus on tullut sitten sieltä..:))


    • Punanenä

      Meidän tolleri söi aikoinaan myös muiden koirien jätöksiä ja välillä omiaan. Ananasmehusta ja koirille tarkoitetuista maitohappobakteereista oli jonkun verran apua.

      Muistathan myös että koirasi kasvattaja osaa antaa parhaat vinkit mm. puremis yms. muihin mieltä askarruttaviin kysymyksiin.

      • koira söi

        pentuna omaa sekä muiden koirien kakkaa.. jäi pois kun kasvoi hieman. ostin varalta b-vitamiini tableteita..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe