Osaako kukaan neuvoa, mitä tehdä kun pentu tykkää syödä kakkaansa?? Jos ei ehdi väliin, niin kikkareet katoaa "parempiin suihin" :( Ulkona löytää myös kissojen kasoja ja nekin tuntuu maistuvan. Tosi inhottava "vaiva", jonka poistamiseen tarvitaan pikaisesti neuvoja!!
Tolleripentu syö kakkaa!!
pipsa73
5800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi olla joku puutostila, joillakin esim. ananaksen syöttäminen auttaa. Itsellä on kans tolleri, nyt 9kk ja teki samaa pentuna mut meni itelleen ohi. Tuskin siinä on mitään sen kummosempaa, eiköhän mene teilläkin itsellään ohi.
kokeilepa tuota ananasmehua tai maitohappobakteeria. omalla labbiksella meni kyllä ajanmyötä ohi itsestään.
Meidän flattimme (sileäkarvainen noutaja) tekee aivan samoin. Ikää on jo yli 2 vuotta ja edelleen tämä "ulosteiden" syöminen jatkuu.Meidän naapurissa on maatila, jossa tietenkin on pelloilla lantaa yn.. Eikös meidän rakas "Musta-Pirumme:D" juossut oitis tähän karmaisevan hajuiseen lantaan pyörimään.Huudin että elä nyt herran tähden mene sinne vaan koiralla oli silloin "kuuroaika" menossa eikä ottanut asiaa kuuleviin korviin. Haimme flatin kun hän oli jo vanhempi iältään ja paikka josta haimme oli maatila jossa oli lehmiä ehkäpä tämä ominaisuus on tullut sitten sieltä..:))
Meidän tolleri söi aikoinaan myös muiden koirien jätöksiä ja välillä omiaan. Ananasmehusta ja koirille tarkoitetuista maitohappobakteereista oli jonkun verran apua.
Muistathan myös että koirasi kasvattaja osaa antaa parhaat vinkit mm. puremis yms. muihin mieltä askarruttaviin kysymyksiin.
pentuna omaa sekä muiden koirien kakkaa.. jäi pois kun kasvoi hieman. ostin varalta b-vitamiini tableteita..