Kertokaas minkälainen asuinalue Vaala nykyään on? Unohdetaan että siinä on toisella puolen Lauste ja toisella Varissuo, mietitään vain Vaalan asukkaita / ympäristöä. Kuulemani mukaan Huhkolakaan ei ole paha, vaikka Lausteen vieressä sijaitseekin...? Harkinnassa muuttaa Vaalaan. Asuuko siellä lapsiperheitä, suomalaisia, ulkomaalaisia...?
Vaala
Nimetön
23607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Somalit ja ulkomaalaiset siittyvät huimaa tahtia, ja sen lisäksi nyt on alkanut uusi somalien vyöry Suomeen. Tarkoittaa että nyt tahti on 5000 kappaleen vuositahti ja kaikki muut mamut päälle. Tietää valtavaa somalien määrän lisääntymistä esim. Turussa.Siispä alue on toivottomasti puristuksissa.
Älä ainakaan osta sillä kämpät siellä voivat laskea kuinka alas tahansa muutamassa vuodessa ja asuntohan on pitkäaikainen sijoitus. Näin kävi esim. Detroitissa. Kaikki valkoset on jo paenneet sieltä : http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2008/10/25/talo-tonnilla--taalla-finanssikriisi-on-nayttavimmillaan/200827852/12?rss=uusimmat-uutinen
Tällä tiellä on koko Turku ja pian varmaan ympäristökunnatkin pakkoliitosten ja pakkosijoitusten jälkeen. Suosittelen siis vähintään 20 kilometrin välimatkaa Turun keskustasta. Helpoiten puolustettavissa on Turun Saaristo.
Itse olen alueella asunut nyt 5 vuotta ja mitään negatiivista, mitä en muualla Turussa olisi kohdannut, ei ole täälläkään esiintynyt.
Vaalahan on suurelta osin omakotialuetta. Omakotitaloissa asuu aivan normaaleja perheitä. Kellään laitapuolen kulkijalla tai asioistaan huonosti huolehtivalla ei ole varaa ostaa omaa taloa.(?)
Palvelut on hyvät Varissuolla ja Vaalasta löytyy oma kirjastokin lähikaupat Lausteella. Skanssi valmistuu ensi vuonna, joka ei varmasti vähennä alueen arvoa. Lyhyt matka moottoritielle, josta sitten voi posottaa Saloon töihin
Lapsiperheitä alueelle tarvitaan. Vanhoissa omakotitaloissa asuu paljon vanhuksia, jotka voisivat jo muuttaa hieman pienempään kerrostaloon...