Ennakkoäänien perusteella Sitoutumattomat sai kolme paikkaa, SDP ja Kokoomus 12, Keskusta 5, Kristilliset 2 ja Vasemmisto yhden paikan. Odotettu tulos muuten paitsi Sitoutumattomat sai enemmän paikkoja mitä kukaan osasi odottaa.
Hattulan kunnalisvaalit
tulokset
4550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hattula sai myös Hämeenlinnan valtuuston oman edustajan kun Pietilän Pena näyttää pääsevän valtuustoon.
Kokoomus 13, SDP 10, Keskusta 4, Sitoutumattomat 4, Kristilliset 2 ja Vasemmisto 1. Kokoomuksen vaalivoitto oli odotettu ja puolue otti takaisin oman paikkansa. SDP:n tulos oli myös odotetunlainen. Yllättävintä oli se, että Keskusta menetti yhden paikan ja se että Sitoutumattomat saivat 4 paikkaa, vaikka kaksi suurinta ääniharavaa ei ollut ehdolla. Suuri yllätys oli Vihreiden saama paikka, vaikka puolueella ei ollut kuin kaksi ehdokasta.
Kokoomus sai vaalivoittonsa ja toivottavasti hoitaa kunnialla myös sen edellyttämät työt seuraavan neljän vuoden aikana sekä muistaa sen oman itkunsa, jota piti neljä vuotta sitten kärsittyään tappion.
Muut kuin valtuustopaikat jaetaan tulevissa neuvotteluissa, joita ennen saattaa hyvinkin tapahtua "teknisiä vaaliliittoja" kuten edellisten vaalienkin jälkeen.
Esim Vihreät, Keskusta, Kristilliset ja Sitoutumattomat saisivat keskenään ihan hyvän asetelman neuvotteluihin, jolloin kunnassa olisi kolme tasavahvaa leiriä.
Huhuja on myös kuulunut kahden suurimman ryhmittymän sisällä olevasta liikehdinnästä, joka saattaa aiheuttaa loikkauksia johonkin muuhun ryhmään hyvin lyhyelläkin varoitusajalla.
Kokoomus otti sen mikä Kokoomukselle kuuluu. Vihreät tekivät suurimman yllätyksen.