Talviteloille

Pieni 5hv Yamaha menee talvehtimaan kylmään varastoon. Mitä sille pitäisi tehdä, näin syksyllä? On käytetty kesä meressä.
Laitetaanko pyttyyn öljyä tulpanreijästä, jos niin mitä öljyä? Kaasari varmaan vaatisi myös hieman puhdistusta, onnistuuko tumpelolta?
2708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei sitä normaalisti tarvitse putsata, jos oot käyttänyt puhdasta bensaa ja oikeanlaatuista öljyä. Öljytilkka tulpanreiästä (normaali 2-t tai säilytysöljy) on enempi uskon asia, yritä saada öljykalvo sylinterin seinämiin muuten siitä ei ole suurempaa hyötyä. Mielestäni tärkeämpi kohde suojata olisi koneen laakerit. Ruiskuta koneen ollessa käynnissä säilytysöljyä (joka merkillä oma öljy ja menettelyohje) kaasarista. Peräöljyt vaihtoon ja uusi tulppa ensi kaudeksi. Eipä siinä muuta. Tarkka kaveri rasvaa vielä vivustot, kippi- ja kääntöakselin sekä suorittaa yleisen puhdistuksen. Vanhat bensat pois happanemasta. Jos on käyntiongelmia tms vie kone huoltoon saman tien, koska ei ne viat ittestään häviä talven aikana.

Äänestä

Ei sitä normaalisti tarvitse putsata, jos oot käyttänyt puhdasta bensaa ja oikeanlaatuista öljyä. Öljytilkka tulpanreiästä (normaali 2-t tai säilytysöljy) on enempi uskon asia, yritä saada öljykalvo sylinterin seinämiin muuten siitä ei ole suurempaa hyötyä. Mielestäni tärkeämpi kohde suojata olisi koneen laakerit. Ruiskuta koneen ollessa käynnissä säilytysöljyä (joka merkillä oma öljy ja menettelyohje) kaasarista. Peräöljyt vaihtoon ja uusi sytytstulppa ensi kaudeksi. Eipä siinä muuta. Tarkka kaveri rasvaa vielä vivustot, kippi- ja kääntöakselin sekä suorittaa yleisen puhdistuksen. Vanhat bensat pois happanemasta. Jos on käyntiongelmia tms vie kone huoltoon saman tien, koska ei ne viat ittestään häviä talven aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uuno kirjoitti:

Pieni 5hv Yamaha menee talvehtimaan kylmään varastoon. Mitä sille pitäisi tehdä, näin syksyllä? On käytetty kesä meressä.
Laitetaanko pyttyyn öljyä tulpanreijästä, jos niin mitä öljyä? Kaasari varmaan vaatisi myös hieman puhdistusta, onnistuuko tumpelolta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu