Lapsen peloista...

Meillä on 2-vuotias tyttö, joka on tosi iloinen ja reipas, mutta pelkää monenlaisia asioita. Esim apinoita (leluja, kuvia), ötököitä, ääntä pitäviä leluja... Jos tää pelottava juttu ei heti katoa, ni tulee ihan itku. Onko muilla tällästä?
5258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nuo on tosi yleisiä pelonaiheita monilla 2-4 vuotiailla. Lapsilla on vilkas mielikuvitus ja monet asiat voi tuntua heistä pelottavilta. Lapsen pelkoja ei saisi vähätellä eikä niile ainakaan saa nauraa.

Äänestä

Toiset lapset on pelkoherkempiä kuin toiset. Mutta juuri luettelemasi asiat ovat tyypillisiä pelonaiheita. Itse olen kans lapsena pelännyt vinkuvia leluja ja siksi kaikista poistetiin ne vinkupillit :D. Tiedän myös lapsia jotka ovat tuossa iässä pelänneet juuri esim kärpäsiä, amppareita tai jotain tiettyä tv-hahmoa.

Äänestä

Normaali käytös tuon ikäiselle;)

Äänestä

todella paljon että autot ajaa päälle esim kaupan parkkipaikalla tai vastaavasti autossa ollesaan pelkää että muut autot ajavat päälle sekä kaupassa menee karkuun toisia ihmisiä siinä pelossa että muuten tulevat kärryjen kanssa päälle.
Mä olen jo välillä ollut hieman huolissani tästä pelosta enkä oikein tiedä miten lasta rauhoittelisin.Toisaaltahan se on ihan järkevää pelätäkkin siis niitä autoja,mutta tuntuu että pelko on jo liiankin voimakasta.Onkohan kenelläkään kokemuksia tällaisesta?

Äänestä
  • lapsi siis 2,5 v

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti . kirjoitti:

Meillä on 2-vuotias tyttö, joka on tosi iloinen ja reipas, mutta pelkää monenlaisia asioita. Esim apinoita (leluja, kuvia), ötököitä, ääntä pitäviä leluja... Jos tää pelottava juttu ei heti katoa, ni tulee ihan itku. Onko muilla tällästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu