Olen käyttänyt viimevuosina purkkarin vedenalaisen pohjan pesuun noston yhteydessä tavallista pyykinpesujauhetta(esim. Omoa). Vinkin sain seuramme vanhoilta parroilta jotka ovat käyttäneet menetelmää omien sanojen mukaan menestyksekkäästi useiden vuosikymmenien ajan. Erittäin pieni määrä 0,5 dl liuotetaan ämpärilliseen vettä ja seos levitetään limottuneelle pohjalle harjalla. Levä irtoaa pienen odottelun jälkeen harjaamalla todella helposti.Pohja huuhdellaan lopuksi runsaalla vedellä. Toimii paljon paremmin kuin tarkoitukseen tehdyt venekemikaalit, joita olen myös testannut useita. Materiaali on käytännössä ilmaista. Osaako joku kemisti selvittää liittyykö asiaan pohjan tai muulta kannalta ongelmia? Mitään ongelmia minä en ole havainnut tai konkareilta kuullut mikä ei tietenkään merkitse välttämättä mitään. Veden pintajännityksen alentamisen voisi kuvitella aiheuttavan ongelmia (myös muilla kemikaaleilla) mikäli pohjassa on jo valmiiksi vikoja. Olen ymmärtänyt, että monta pohjaa on pilattu liian rajulla painepesulla.
Ympäristön kuormitusvaikutus ei ole ymmärtääkseni erityinen varsinaisiin pohjanpesukemikaaleihin verrattuna. Lisäksi tätä tavaraa huuhdellaan viemäreihin normipäivinä kotitalouksista tonnikaupalla.
Ympäristön kuormitusvaikutus ei ole ymmärtääkseni erityinen varsinaisiin pohjanpesukemikaaleihin verrattuna. Lisäksi tätä tavaraa huuhdellaan viemäreihin normipäivinä kotitalouksista tonnikaupalla.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ja ilman Omoa tai muuta kemikaalia saat pohjan puhtaaksi PAINEPESURILLA!
Pohjan pesu on vähän kuin autonkin pesu. Kaikki isompi lähtee helposti painepesurilla, mutta se kevyt pölykerros ei autosta lähde, eikä kaikki veneen pohjastakaan. Melko kevyellä harjauksella ja varsinkin pienellä pesuainelisäyksellä lähtee se loppukin. Painepesuri tarvitsee likakokkareelta hieman pinta-alaa irrotakseen ja sillä hienoimmalla likakerroksella ei sitä ole riittävästi.
syytä olla varovainen. Painetta ja lämpötilaa lisäämällä liat saat kyllä kaiken lian irti, mutta samalla saattaa irrota myrkkymaalikin ja primerit. Huonnoimmassa tapauksessa vesimolekyylit tunkeutuvat kovalla paineella pinnoitekerrosten mikromurtumiin ja -huokoisiin jossa syntyy talven pakkasissa pienen pieniä jäätymisvaurioita jotka saattavat johtaa pikkuhiljaa pahempiin ongelmiin. Onko tämä sinun veneessäsi todellinen ongelma riippuu veneesi rakenteesta,venettäsi laminoineen henkilön huolellisuudesta,gelcoat erän laadusta, valmistustilan ilmanpuhtaudesta jne....sekä siitä kuinka kauan ajatttelit alustasi omistaa. Veneissä käytetyt gelcoatit eivät ole vesitiiviitä - sellaisiakin löytyy , mutta niitä ei venevalmistuksessa käytetä kustannussyistä.
jos sinun veneen pohjassa oleva primeri lähtee pesuilla kannataa tarkistaa onko pohja hiottu ennen primerin levitystä ja jos veneen pohjassa on "mikro murtumia" niin kyllä se vesi sinne imeytyy meressäkin tietääkseni 1 m syvyydessä on jo ns painetta
Lähtee vaivattomasti pohja puhtaaksi.
Ei ole neljäänkymmeneen vuoteen tarvinnut muita välineitä tai aineita noston jälkeiseen pohjan puhdistukseen.
hydrostaattinen paine on 0,1 bar. Painepesurin antama paine laskee pesurin suuttimessa muuttuen nopeudeksi. Esim. 100 bar -> 140 m/s. Osuessaan johonkin tämä vesisuihku aiheuttaa osumapisteeseen 100 bar paineen - joka vastaa painetta tuhannen metrin syvyydessä - harvaa käytössä olevaa purjevenettä säilytetään näin syvällä. Olen havainnut, että kaupalliset marinat käyttävät urakkahommissa jopa 200 barin pesureita. Minä olen oman veneeni kanssa varovainen pesurin kanssa - eikä mitään ylimääräistä ole pohjasta irronnut. Tee joskus kävelykierros talvisessa venesatamassa - kaikenlaisia pohjia on esillä ihmeteltävänä.
http://www.tuulilasi.fi/tekniikka/?article=100734&print=true
halvatunmoinen vale. Voi lähteä mutta ei vaivattomasti.
jos ei pohjastasi irtoa geeliin saakka niin varmaankin primeri on hyvin kiinni ja geeli pinta karhennettu eikä tarvise mennä kävelemään kun nostaa 200 venettä vuodessa että jos pohjassa on jotain mikomurtumia niin kannataa ottaa yhteyttä korjaamoon eikä miettiä meneekö vain vesi sisään kun joku pesee pohjaa 20 min kun ruuhi on ollut vedessä noin 6 kk
Rakennuksen lämpöverkko pysyy tiiviinä 60 vuotta 1 bar paineessa. Jos paine nostetaan muutamaksi sekunniksi 100 bariin normaalipaineessa tiivis järjestelmä alkaa vuotaa lukuisista kohdista - osa syntyvistä vuodoista jää vuotamaan myös paineen laskettua koska näihin on aiheutettu paineella pysyvä vaurio.Toisaalta esimerkiksi vene saadaan leikattua vesisuihkulla kahtia valurautaköli mukaanluettuna kun veden paine nostetaan 3000 bariin. Kun joku julppi sotkee kiinteistömme seinän sparaymaalilla minä tilaan paikalle grafitin poistajan joka irrottaa maalit kätevästi painepesurillaan - tätä hommaa ei voi tehdä urakoitsijan mukaan pakkasella koska "syvä"kastellut rakenteet jäätyvät hajalle.
Minä varon edelleen painekyllästämästä omaa venettäni vedellä.