mitenkäs

selällään olon kanssa? eräs ystäväni sanoi että tiettyjen viikkojen jälkeen ei enää selällään saisi maata, nukkua tai lepäillä. nyt menossa rv 24 ja tähän asti oon kyllä välillä ollut selällään. tuntuu vaan että ei kyljet kestä olla vaan samassa asennossa koko aikaa... eli ootteko muut kuulleet moista??
6614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

viikkoja 40 1 ja koko ajan olen selälläni pystynyt makaamaan ja nukkumaan. Ei se kiellettyä ole, siinä on vaan se, että silloin kohtu painaa isoja verisuonia ja voi tulla huono olo, minulle ei kyllä tule, onneksi :)

Äänestä

Jos jotain FAKTAtietoa on niin haluaisin minä myös kuulla. Itse rv28 menossa ja nukun selällään ja kyljelläni, miten huvittaa olla. Pahaa ei tee.

Äänestä

sanottu että voi nukkua missä asennossa on hyvä olla. Useimmille tulee selällään huono olo kun vauva painaa suuria verisuonia. Mutta jos yöllä vaikka unissaan käännyt selälleen niin kyllä sinä siihen heräät jos tuntuu pahalta. Eli jos sulle ei tule huono olo selällään ollessa niin ei siinä mitään estettä ole.

Äänestä

selällään saa kyllä olla, ihan oman fiiliksen mukaan. Sit jos tuntuu pahalta olla selällään niin ei tietenkään kannata. Mutta tosiaan ihan omien tuntemuksien mukaan. mulla rv 29 6 ja selällään tulee oltua paljonkin kun sattuu selkään kylkiasento.

Äänestä

Loppuraskaudessa maha alkaa painaan suuria verisuonia selällään ollessasi ja siksi sitä ei suositella mutta huomaat kyllä kun selällään olo alkaa olla tukalaa=) Niin kauan kuin se tuntuu hyvältä niin makaa ihan rauhassa.

Äänestä
  • noniin, hyvä juttu että saapi olla. mietinkin jo että aika tukalaksi menee jos ei muka saisi olla :D hyvä tietää, kiitos kaikille vastanneille...ja mukavaa odotusaikaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on tuon kirjoitti:

selällään olon kanssa? eräs ystäväni sanoi että tiettyjen viikkojen jälkeen ei enää selällään saisi maata, nukkua tai lepäillä. nyt menossa rv 24 ja tähän asti oon kyllä välillä ollut selällään. tuntuu vaan että ei kyljet kestä olla vaan samassa asennossa koko aikaa... eli ootteko muut kuulleet moista??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu