tulevat äidit hoi!! minkälainen teidän valkovuoto oli ennen plussausta eli sanotaan viikko mahd hedelmöityksen jälkeen. itellä tullut hirveen runsaaksi yhtäkkiä ei ennen tällästä. ja mitenkäs ala vatsa kivut? mulla särkee/pistää/kolottaa yhtä kohtaa oikeelta puolen varsinkin kun kävelee onko tietoa mitä vois olla?? en siis ole varma olenko raskaana toive olis.. ja muutenkin toi valkovuoto hämää.. kiitos jo etukäteen!! :)
valkovuodosta
kysyisin vaan
4444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla oli valkovuoto oikeastaan ihan ensimmäinen asia, mihin kiinnitin huomiota. Se alkoi olemaan toooodella runsasta ekoilla viikoilla, melko nestemäistä kuitenkin ja hyvin erilaista kuin koskaan ennen. Muistan ihmetelleeni sitä koostumusta ja määrää ennenkuin edes tajusin olevani raskaana =)
Nyt olen viikolla 14 ja vuotoa on edelleen runsaasti. Soittelin siitä alkuun neuvolaankin ja kysyin että mahtaako olla hiivaa, mutta sanoi että raskaushormooni sen saa aikaseksi että se on runsasta ja jotenkin "erilaista". Sais vaan alkaa vähenemään, on vaan niin sottasta puuhaa kun en oikein sitten uskalla liikaa "hautoa" suojillakaan saatika sitten joka välis huuhtoa, kun se taas kuivattaa ja saattaa sen hiivan laukasta. Kuulema. Neuvola niin neuvoi =)
olen itse todennut että alldays discreet pikuhousunsuojat sopii ainakin mulle. kaikille joille olen niitä suositellut ovat ihastuneet niihin. eivät haudo ollenkaan. nykyään olen käyttänyt niitä päivittäin. Siis jo ennen raskauttakin. On todella ohut suoja ja pysyy paikalaan. ei oikeestaan edes erota pikkuhousuista. Suosittelen! Ei kyllä sovellu suuriin määriin vuotoa, mutta jos vaihtaa usein, niin riittää hyvin.
kiitos ihan hirveesti!! nyt on vielä toinen "vaiva" oikeelle puolelle alavatsaa sattuu koko ajan.. siis kunnolla sattuu.. hyvä kun kävellä voi normaalisti.. onko tietoo tästä?
Valkovuotoa tulee ja runsaasti. Yleensäkin tullut jonkun verran, muttei mikään vedä vertoja tälle raskauden aikaiselle vuotamiselle. Annan tulla housuun. Pyykiähän siitä tulee, mutta en tykkää pikkuhousunsuojista, enkä ajatuksesta, että vuoto/kosteus alapäässä muhii. Päivän mittaan tulee toisinaan housuun märkä olo, mutta ei ne vuodot läpi tule. Aamuisin käyn suihkussa ja työpäivän jälkeen teen toisen päivittäisen alapesun. Puhdistautuminen tekee olosta miellyttävämmän. Runsainta vuoto on rasituksessa. Vuoto alkaa heti rankempana, jos lähtee vaikka kävelylle. Mutta vuoto on hyväksi. Puhdistaa paikkoja ja vähentää infektioriskiä.