60-70 luvun talot

Miten tuohon aikaan 60-70 luvun taitteessa rakennettiin taloja , kerrostaloja, onko hyvin tehtyjä ?
71030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta remppaa pukkaa kun kaikki on lopussa.

Äänestä

Silloinkin oli yrityksiä, jossa tehtiin huonoa työtä ja toiset taas todella hyvää.
Jos asuntoa haikailee, kannattaa lähteä siitä, että mitä on jo korjattu tuon ikäisessä talossa, putket, pinnoitteet, ikkunat, lämmönjakohuone, jne. Ellei mitään ole tehty voi varautua melkoisiin kustannuksiin per neliö lähivuosina.

Äänestä
  • ja se on elementtitalo. Putkiremonttia ei kuulemma tehdä ainakaan 10 vuoteen. Julkisivuremontit ja parvekeremontti on tehty. Samoin katto. Muuta nyt en muista, olisiko hissit jotenkin korjattu.

    Äänestä

  • eeeeeeeeeeee kirjoitti:

    ja se on elementtitalo. Putkiremonttia ei kuulemma tehdä ainakaan 10 vuoteen. Julkisivuremontit ja parvekeremontti on tehty. Samoin katto. Muuta nyt en muista, olisiko hissit jotenkin korjattu.

    se siitä nyt ........

    Äänestä

kerrostaloja hurjaa vauhtia maaltapaon vuoksi. Ne rakennettiin kertakäyttötaloiksi, joiden elinkaareksi tarkoitettiinkin vain 30 vuotta.

Äänestä
  • rakennettiin elementtitaloja. Ja huonosti. Jo vuositarkastuksessa oli seinissä halkeamia, kun ilmeisesti pohja liikkui. Asuin itsekin 1976 valmistuneessa talossa. Se oli rakennettu suolle. Muuttaessani parin vuoden päästä pois, huoneistojen ovet eivät pysyneet kiinni/auki, riippuen mihin päin kallistus oli. Varsinkin olohuoneessa ja eteisessä oli paljon halkeamia. Mutta äitini osti osakkeen 1971 rakennetusta talosta. Se oli tiilistä tehty, ihan käsin. Ei siis mistään elementeistä. Se oli ihan hyvälaatuinen talo.

    Äänestä

  • 70-luvulla kirjoitti:

    rakennettiin elementtitaloja. Ja huonosti. Jo vuositarkastuksessa oli seinissä halkeamia, kun ilmeisesti pohja liikkui. Asuin itsekin 1976 valmistuneessa talossa. Se oli rakennettu suolle. Muuttaessani parin vuoden päästä pois, huoneistojen ovet eivät pysyneet kiinni/auki, riippuen mihin päin kallistus oli. Varsinkin olohuoneessa ja eteisessä oli paljon halkeamia. Mutta äitini osti osakkeen 1971 rakennetusta talosta. Se oli tiilistä tehty, ihan käsin. Ei siis mistään elementeistä. Se oli ihan hyvälaatuinen talo.

    Ostimme -76 rakennetusta talosta osakkeen ja ihan oli "käsin rakennettu täystiilitalo", jota myyjä sanoi poikkeuksellisen hyvin rakennetuksi.

    Nyt myyjän todistajat hovioikeudessa kertoivat, että talo oli ns. räjäytyskunnossa! (kivat todistajat :-) mut ei viittineet korjata, kun olis nääs ollut kallista. Ja kun on kallista, ei tarvitse tehdä mitään vaan antaa vaurioiden kehittyä ja maksatetaan ne myöhemmin muilla.

    Tosiaan, taloyhtiöllä pitää olla se 10 vuoden korjaussuunnitelma ja kuntoarvio. Siitä näkee, mitä korjauksia taloon pitää tehdä ajan kanssa, niitähän pitää koko ajan tehdä. Ei ne muuten pysy kunnossa. Jos ei olla päätetty yhtiökokouksessa, ei se mitään tarkoita, ettei tulisi remontteja. Niitä tulee joko äkillisinä korjauksina tai sitten ihan suunnitellen, kumpaa sitten kukin haluaa. Vikojen korjaaminen tulee aina kalliimmaksi.

    Kuntoarvio ja pts kertovat myös, että taloyhtiössä saattaa olla ihan järjissään oleva isännöitsijä ja hallituskin! Jos näitä ei siis ole, varaudu sekoiluun, riitelyyn ja vauriokorjauksiin. Tästä olen ns. satavarma, sillä todella - Kokemusta on, isolla KOOLLA.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asuntoa haikaileva kirjoitti:

Miten tuohon aikaan 60-70 luvun taitteessa rakennettiin taloja , kerrostaloja, onko hyvin tehtyjä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu