Olen ylipainoinen ja minua alkaa aina ruuan päälle nukuttaa,,,MISTÄ SE JOHTUU ?
OLEN JOSKUS LUKENUT ETTÄ VERENSOKERI HEITTÄÄ ??
OLEN JOSKUS LUKENUT ETTÄ VERENSOKERI HEITTÄÄ ??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syö vähemmän ja terveellisempää sekä enemmän kuitua niin ei nukuta. Johtuu verensokerin heittelystä.
syöt paljon nopeita hiilihydraatteja aterialla, esim. keitettyjä perunoita, niin ne sulavat nopeasti, verensokeri nousee ja takuuvarmasti alkaa nukuttaa.
Itselleni olen huomannut parhaimmaksi täysijyväpastan/ruispastan tms. kuitupitoisen. Niiden GI-arvo (eli se millä nopeudella kuitu sulaa ja kohottaa verensokeria) on parempi. Ne sulavat hitaammin ja verensokeri pysyy pitkään tasaisempana = ei nukuta. Pitäa myös kylläisenä pidempään kuin peruna. Tosin myös tietty määrällä on väliä! Jos ateria ei sisällä muuta kuin ison lautasellisen täysijyväpastaa, niin ei sekään hyvä ole ;). Lautasmalli on hyvä eli puolet lautasesta salaattia, raasteita tms. tuoretta, 1/4 perunaa, täysijyväpastaa tai tummaa riisiä/ohra-ruis tms. sekoitusta ja 1/4 kevyttä proteiinia esim. kanaa, kalaa, kananmuna, tofua tai ihan mistä pitää. Kyllähän punaista lihaakin voi muutaman kerran viikossa syödä, valitsee vain kevyemmästä päästä.
Luulen, että loppujen lopuksi määrä ratkaisee, ei niinkään se mitä syöt. Ajattelin itse kokeilla ruokamäärän rajoittamista käyttämällä pienempää lautasta! Pakostakin tulee syötyä vähemmän *LOL*
ruoan jälkeinen väsymys voi johtua monesta eri syystä.
Yksi syy on liian ison ruokamäärän nauttiminen. Keho joutuu työskentelmään ruoan pikkomiseksi ja sulattamiseksi ja käsittelemiseksi ja sen takia verenkierto keskittyy pitkälti tähän tehtävään, jolloinka aivot eivät käy terävimmillään ja tulee unelias ja väsynyt olo.
Myös liian korkealle hypännyt verensokeri väsyttää. Pyri syömään aina proteiinia tai rasvaa hiilihydraattien kera, se hidastaa verensokerin nousua, myös kuitupitoinen ruoka auttaa. Unohda valkoinen leipä, pasta ja riisi, ne on pahimpia väsyttäjiä!
Tarkoittanet VALKOISTA pastaa ja riisiä? Tummat versiot eli täysijyväpasta ja -riisi ovat ihan ok. Kohtuudella nautittuna tietty.
valkoinen leipä, valkoinen pasta ja valkoinen riisi
Mua kans saattaa nukuttaa ruokailun jälkeen ihan sietämättömästi. Esim. jos olen tehnyt parin tunnin juoksulenkin ja venyttelyjen jälkeen käynyt saunassa ja sitten syön kunnon päivällisen (siinä saa mulla olla perunoita, lihaa/kalaa, kastiketta, vihanneksia ym), ja jälkkäriksi nautin aina pari kuppia kahvia ja pullaa tai jäätelön. Sitten ei kyllä pysy silmät auki millään. Mulla tosin ei ole ylipainoa yhtään, olen hoikkarakenteinen. Mutta olen kyllä miettinyt voisiko kyse olla alhaisesta verensokerista..?