Kauhukuvia vl-lapsuudesta

jatkuva pelko synnistä, joutua "tulimereen". Siitä johtuvia yövalvomisia.
Henkinen ja ruumiillinen ankara kuritus, joka oli hyvin yleistä. Anteeksipyyntöjä ei tullut.
8868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

valokuvaa

Äänestä

ja virheissä valvoa. Eikä odottaa toisilta anteeksipyyntöjä.
Pitäis valvoa oma kohta.

Usko on omakohtainen asia.

Äänestä

jatkui taas seuraavana päivänä! sairasta.

Äänestä
  • Siihen aikaan kun öljylamppuja tuvassa poltettiin.Tuli vävy taloon,osti tuon synnillisen radion,josta me lapset kovin iloitsimme.Iltaisin kuuntelimme"Pekka Lipposen tarinoita",ym.kuunnelmia.Päivisin äiti veti tiukkaa linjaa,oli hiljaista.Isä tullessaan tupaan avasi heti radion kuunnellen iskelmät sun muut,äidin mutristaessa suutaan.Päivät kului tuota ihmekonetta säädellessä:isä avaten ja äiti sulkien.70-luvulla äiti riisui hameensa ja esiliinansa ja puki pitkät housut jalkaansa.Voi sitä,mikäs sille nyt tuli?Äitini joutui useasti selittämään,miksi pitkäthousut jalassa.Pikkuhiljaa muutkin vaihtoi samaan muotiin.Sitten isä osti kylän ensimmäisen TV.Alkuun ei tiedetty että sen töllääminen joudutti helvettiin menoa.Jossain vaiheessa meille lapsillekin paljastui että olemme isän kanssa samassa lirissä.Jatkoimme kuitenkin,kun isän kanssa oli mukava olla.Hän oli usein ärtyisä ja hiljainen,mutta televisio-ohjelmat sai hänetkin iloiselle tuulelle.Rangaistukseksi saimme äidiltä toruvia katseita sontaluukun katselusta.Miksi en saanut käyttää deodoratteja,hiuskiinnettä...meikeistä puhumattakaan.Farkkuihin ei saanut pukeutua,suviseuroissa en olisi saanut kävellä avojaloin,hihaton paitani oli tiukkapipotätini mielestä liian paljastava.Siis,mitään ei saanut tehdä.Erosin koska minua alkoi varhaisessa vaiheessa epäilyttämään lahkon pikkumaiset säännöt.

    Äänestä

Tuttavaperheessäni, jossa oli vain kilttejä tyttöjä, harrastettiin yhteisön painostuksen vuoksi ruumiillista kuritusta vaikka tytöt eivät olisi sitä varsinkaan ansainneet. Julma yhteisö pakottaa rakastavatkin vanhemmat julmiksi lapsilleen!

Äänestä

Kuritettiin jos ei suostunut seuroihin.

Äänestä
  • ovat pelottavia ja vahingollisia lapsille. Lasten pakottaminen sellaisiin on rikollista!

    Äänestä

  • hoitokokoukset kirjoitti:

    ovat pelottavia ja vahingollisia lapsille. Lasten pakottaminen sellaisiin on rikollista!

    Mielenkiintoisin vaihe seuroissa oli tätini "kielilläpuhuminen",en muista onko tämä oikea sana.Jokatapauksessa lapsena odotin ja muutkin seuravieraat odotti milloin tätini "menisi sekaisin".Tätini nutturoineen meni aina etupenkkiin,eikä hävennyt näitä kielilläpuhumisiaan.Tavallaan seurat meni piloille ellei saarna saanut tätiäni syttymään.Heh,huono puhuja.Aikuiset arvostivat suuresti tädin lahjaa.Hän oli lempein uskovainen mitä tunsin.Ei koskaan pahaa sanaa.Samoin miehensä kuului suosikkeihini.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ankaraa kirjoitti:

jatkuva pelko synnistä, joutua "tulimereen". Siitä johtuvia yövalvomisia.
Henkinen ja ruumiillinen ankara kuritus, joka oli hyvin yleistä. Anteeksipyyntöjä ei tullut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu