Maidon tuotanto järkevää pakkasessa?

Voisiko joku selittää mitä järkeä on tuottaa maito maassa, jossa maaperä on roudassa monta kuukautta. Eläimiä pidetään ahtaissa navetoissa jne vain siksi että aikuiset ihmiset juovat maitoa.

Siis paljon pienempi maidon tuotanto lapsia varten riittäisi suomessa. Tällä tavalla vähemmän eläimiä kärsisi ja ympäristöön tulisi myös vähemmän haitallisia ravinnekuormia jne.

Joten aikuiset ihmiset lopettakaa se maidon juominen!
101224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin mustavalkoinen tuo kaupunkilaisen maailma. Katso jääkaappiis ja mieti vähä mistä raaka-aineesta kaikki safkas on tehty.. enimmäkseen nääs maidosta ja lihasta.. voi,juusto,jugurtti,viili,rahka,makkara, leikkeleet,liha jne...
Ja se maito ja liha tulee sielt navetast. Suomes on jo piskuinen maito pula. Lehmät vähenee ilman sun toivettaski - kiitos maatalouspolitiikan.

Äänestä

Ei liity suoraan maitoon, mutta ruotsissahan tutkivat, että brasilialainen naudanliha tuottaa enemmän päästöjä kuin pohjoismainen malli säilörehun sisäruokinnalla.
Ero johtui siitä, että etelä-ameriikassa on kuivia kausia jolloin eläimet eivät kasva, mutta märehtivät ja piereskelevät koko ajan metaania taivaan tuuliin.
Sama hommahan se on käytännössä maidon kanssa, ja maitoa on vaikeampi kuljettaa kaukaa tuoreena kuin pakastettua lihaa.

ps. Perustele edes hiukan väittämääsi eläinten kärsimyksistä.

Äänestä

on pitää ihmisiä täällä hyisessä pohjolassa ahtautuneena pikkuriikkisiin koppeihin kaupungeissa?Energiaa menee aivan hukkaan!

Lopettakaa vain se maidonjuonti niin maailma pelastuu!

Äänestä

Toisaalta asia on kyllä niinkin, ettei sitä maitoa maasta tuoteta, eli siinä mielessä roudalla ei ole mitään vaikutusta maidontuotantoon.

Nurmi on kasveista se, joka sopii Suomalaiseen maatalouteen parhaiten, eli se on kilpailukykyisin maailmanmittakaavassa.
Ei sillä paljon merkitysta satoihin ole, kasvattaako sitä nurmea Saksassa vai Suomessa.
Nurmesta saadaan lehmien avulla maitoa ja navetan ylläpito ei sinänsä ole paljonkaan kalliimpaa Suomessa, muuhun Eurooppaan verrattuna.

Sitä en tiedä, säilyykö viljanviljely tässä mittakaavassa Suomessa loputtomiin, mutta maidolla ei ole hätää, sitä kyllä tuotetaan Suomessa tulevaisuudessakin kannattavasti.

Äänestä

..että osteoporoosi iskee?? Aivan yhtähyvin voit näyttää mallia jossain tositeeveessä.Katotaan iskeekö osteoporoosi kun et käytä maitotuotteita.

Äänestä

joka on monta kuukautta roudassa ylipäätään järkevää

Äänestä

täällä kylmässä pohjolassa maidon jäähdyttämiseen ja kylmänä pitämiseen kuluu energiaa huomattavasti vähemmän kuin lämpöisissä maissa..Lisäksi suomessa on pitkä ja valoisa kesä joka takaa hyvän ja laadukkaan rehusadon..Tuo routa pitää meiltä poissa monet muualla jylläävät pöpöt.

Äänestä

Suomessa. Kyproksella maitolitra maksaa 1.28 euroa.

Äänestä

voi lapsi raukka ookko kulukenu lakitapäin pakkasessa, vahinko sit tuli jo hyvää yötä !

Äänestä

Lopeta sää syäminen niin loppuu kärsimykset aikanaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupunkilainen kirjoitti:

Voisiko joku selittää mitä järkeä on tuottaa maito maassa, jossa maaperä on roudassa monta kuukautta. Eläimiä pidetään ahtaissa navetoissa jne vain siksi että aikuiset ihmiset juovat maitoa.

Siis paljon pienempi maidon tuotanto lapsia varten riittäisi suomessa. Tällä tavalla vähemmän eläimiä kärsisi ja ympäristöön tulisi myös vähemmän haitallisia ravinnekuormia jne.

Joten aikuiset ihmiset lopettakaa se maidon juominen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu