Tetrasykliinistä allerginen

Söin vuosi sitten pitkän kuurin tetrasykliiniä perioraalidermatiittiin ja lievään akneen. Kuurin lopussa tuli jalkoihin punaisia kutisevia paukamia mutta unohdin asian kuurin loputtua.

Vaiva iski nyt uudestaan ja ehdin syödä kuuria vasta 4 päivää, kunnes paukamat valtasi koko jalat ja käsivarret, siis kertakaikkiaan hurja allerginen reaktio tuli. Lopetin kuurin ja vielä nyt parin päivän päästäkään ei ole paukamat lähteneet, hieman ehkä lievittyneet. Kipeitä punaisia paukamia siis on, ja halkaisijaltaan 1-10cm. Ja kutisee mahdottomasti. Ei auta antihistamiinikaan hirveästi tähän oloon.

Nyt sitten pähkäilen, onko jotain muuta lääkettä PODiin ja akneen?

Haluan kasvot kuntoon ja pian. Olin nimittäin tässä vuoden sisällä raskaana ja POD lievä akne palasi heti raskaaksi tultuani, siis juuri kun olin kuurilla saanut kasvot kuntoon. Kärsin tästä koko odotusajan ja imetin 2kk. Imetyksen loputtua nyt aloitin tämän lääkityksen ja harmittaa kun olen noin herkistynyt tetrasykliinille.
1196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse sain teininä allergisen reaktion tetrasykliinistä (tuli ihan muutaman päivän käytön jälkeen), ja silloin sain sitten aknen hoitoon jotain muuta antibioottia, en muista nimeä. Ei tosin auttanut sekään, mutta kai se jollain voi toimiakin! Kannattaa kysellä lääkäriltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihoreaktio + POD ja akne kirjoitti:

Söin vuosi sitten pitkän kuurin tetrasykliiniä perioraalidermatiittiin ja lievään akneen. Kuurin lopussa tuli jalkoihin punaisia kutisevia paukamia mutta unohdin asian kuurin loputtua.

Vaiva iski nyt uudestaan ja ehdin syödä kuuria vasta 4 päivää, kunnes paukamat valtasi koko jalat ja käsivarret, siis kertakaikkiaan hurja allerginen reaktio tuli. Lopetin kuurin ja vielä nyt parin päivän päästäkään ei ole paukamat lähteneet, hieman ehkä lievittyneet. Kipeitä punaisia paukamia siis on, ja halkaisijaltaan 1-10cm. Ja kutisee mahdottomasti. Ei auta antihistamiinikaan hirveästi tähän oloon.

Nyt sitten pähkäilen, onko jotain muuta lääkettä PODiin ja akneen?

Haluan kasvot kuntoon ja pian. Olin nimittäin tässä vuoden sisällä raskaana ja POD lievä akne palasi heti raskaaksi tultuani, siis juuri kun olin kuurilla saanut kasvot kuntoon. Kärsin tästä koko odotusajan ja imetin 2kk. Imetyksen loputtua nyt aloitin tämän lääkityksen ja harmittaa kun olen noin herkistynyt tetrasykliinille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu