Uusi Fiesta?

Kysyvä...

Kovin on kaunis auto.Eikä hintakaan nyt ihan metsässä.

MUTTA.

Onkohan tuo yhtälailla vikaa täynnä niin kuin edellinenkin malli???

11

3824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • angliaa...

        kaunis on ja tilaakin mukavasti, siis pikkuautoksi, mutta kyllähän se näin on ollut jo pitemmän aikaa foortilla, että asiakkaat tekee testityön ja sitten niitä yritetään korjailla.


    • Mitennii

      Kuinka niin vikaa täynnä? Mulla on kymmenen vuotta vanha Fiesta ja vikoja ei ole normaalien kuluvien osien vaihdon lisäksi ollut. Harvinaisen viaton ja hyvä ajettava vieläpä.
      Tietenkin voi olla että tuossa uudessa mallissa tulee olemaan joitakin lastentauteja kun kaikki on sähköllä toimivaa. Muuten mukava peli ajella, kun kävin jo koklaamassa. Älyttömän hieno sisältäkin kun oli vielä Ghia versio. Melua sais olla tietty vieläkin vähemmän, mutta se voi johtua renkaista, ku oli kumhon rukinrenkaat alla näköjään.

      • Kysyvä...

        Vertasin viimevuoden malliin.(Vaikea minunkin on luopua -93 352000km aj. mallista.)Ennen oli ennen,nyt on nyt...vai miten se yx laulu meni.


      • Jos...
        Kysyvä... kirjoitti:

        Vertasin viimevuoden malliin.(Vaikea minunkin on luopua -93 352000km aj. mallista.)Ennen oli ennen,nyt on nyt...vai miten se yx laulu meni.

        ..ajat autot "loppuun" asti (nykyinen 352 tkm) niin kestävä hanki diesel! Voitat myös ajo,ukavuudessa; vääntö voittaa voiman arkiajossa :-)


    • vikaa

      muijalla fiesta 1,4trend 03 aj70tuhatt eikä mittään vikaa.toista oli citikat pari japsia

    • Huvittavat puutteet

      Vähän kopioitu uudesta pikku-Mazdasta (2) pohjarakenteet kai pitkälle samat ja samoin sieltä täältä nipistetty painoa pois joten loppujen lopuksi kovin ahtaaksi ja pieneksi jäänyt.

      Ketä sitten kuoret miellyttää, vaikea sanoa mutta ei mitenkään auton näköiseltä enää näytä, ylimuotoiltu ja se taasen vaikuttaa sisätiloihin ahtauttavasti.

      Tosi huvittava ajoergonomia, sillä katsokaapa tarkkaan ratti on poissa keskilinjasta eli kun kuskin napa on penkin keskilinjassa, niin Fiestan ratin keskiö ei olekaan samassa linjassa vaan selvästi tästä linjasta sivussa. Näin käsien ajoasento on toispuoleinen. Ehkä kikkailulla on haettu tilaa sivummalle mutta tosiasiassa ajoasento on kiero. Ei vaikuta laadukkaalla tai on sitten insinööri suunnitellut krapulapäivänä.

      • ja hyvä ajaa

        Lukekaa esite testikilometrejä ajettu 3,5 milj. kilometriä.Ainahan ford pelaa sitä ei vain tajua kansakoulupohjalta.


      • Olipa puute mutta Ford

        Tosiaan rattihan on pois normaalista keskilinjasta. Aika ämpärimäinen ja ahdas olohan siellä hytissäkin oli mutta pikkuauto mikä pikkuauto.

        Fiestan ovet on nopeasti naarmuissa koska ovista ja kyljistä puuttuu kokonaan kylkisuojalistat. Kaikessa sitä Fordinkin pitää säästää.

        Parkkipaikoilla toisten autojen avattavat ovet kolhii nopeasti naarmuja peltiin ja korjaaminen tulee yllättävän kalliiksi. Jos et heti maalaa naarmuja umpeen, alkaa ruostuminen ja nopeasti. Pieni mutta ratkaiseva varustepuute tuo kylkilistojen poisjättäminen!!


      • muitakin
        Olipa puute mutta Ford kirjoitti:

        Tosiaan rattihan on pois normaalista keskilinjasta. Aika ämpärimäinen ja ahdas olohan siellä hytissäkin oli mutta pikkuauto mikä pikkuauto.

        Fiestan ovet on nopeasti naarmuissa koska ovista ja kyljistä puuttuu kokonaan kylkisuojalistat. Kaikessa sitä Fordinkin pitää säästää.

        Parkkipaikoilla toisten autojen avattavat ovet kolhii nopeasti naarmuja peltiin ja korjaaminen tulee yllättävän kalliiksi. Jos et heti maalaa naarmuja umpeen, alkaa ruostuminen ja nopeasti. Pieni mutta ratkaiseva varustepuute tuo kylkilistojen poisjättäminen!!

        Ei noita kylkilistoja ole monessa muussakaan autossa vakiona.


    • kuupaton

      Moi !
      Meillä on Ford Fiesta 1.4 Trend 3-ov vm.2004 ja ajettu kohta 60 000 km eikä vikoja ole ollut ollenkaan. Bensatankin korkki jäätyi pari talvea sitten kiinni ja nyt sitten syksyllä takajarruvalo paloi kuskin puolelta.

      Ei paha ollenkaan !

      Kyllä nykyfordit on aika laadukkaita pelejä !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      206
      3858
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      62
      2446
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2223
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      71
      1175
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe