Uusi Fiesta?

Kovin on kaunis auto.Eikä hintakaan nyt ihan metsässä.

MUTTA.

Onkohan tuo yhtälailla vikaa täynnä niin kuin edellinenkin malli???
113868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • kaunis on ja tilaakin mukavasti, siis pikkuautoksi, mutta kyllähän se näin on ollut jo pitemmän aikaa foortilla, että asiakkaat tekee testityön ja sitten niitä yritetään korjailla.

    Äänestä

Kuinka niin vikaa täynnä? Mulla on kymmenen vuotta vanha Fiesta ja vikoja ei ole normaalien kuluvien osien vaihdon lisäksi ollut. Harvinaisen viaton ja hyvä ajettava vieläpä.
Tietenkin voi olla että tuossa uudessa mallissa tulee olemaan joitakin lastentauteja kun kaikki on sähköllä toimivaa. Muuten mukava peli ajella, kun kävin jo koklaamassa. Älyttömän hieno sisältäkin kun oli vielä Ghia versio. Melua sais olla tietty vieläkin vähemmän, mutta se voi johtua renkaista, ku oli kumhon rukinrenkaat alla näköjään.

Äänestä
  • Vertasin viimevuoden malliin.(Vaikea minunkin on luopua -93 352000km aj. mallista.)Ennen oli ennen,nyt on nyt...vai miten se yx laulu meni.

    Äänestä

  • Kysyvä... kirjoitti:

    Vertasin viimevuoden malliin.(Vaikea minunkin on luopua -93 352000km aj. mallista.)Ennen oli ennen,nyt on nyt...vai miten se yx laulu meni.

    ..ajat autot "loppuun" asti (nykyinen 352 tkm) niin kestävä hanki diesel! Voitat myös ajo,ukavuudessa; vääntö voittaa voiman arkiajossa :-)

    Äänestä

muijalla fiesta 1,4trend 03 aj70tuhatt eikä mittään vikaa.toista oli citikat pari japsia

Äänestä

Vähän kopioitu uudesta pikku-Mazdasta (2) pohjarakenteet kai pitkälle samat ja samoin sieltä täältä nipistetty painoa pois joten loppujen lopuksi kovin ahtaaksi ja pieneksi jäänyt.

Ketä sitten kuoret miellyttää, vaikea sanoa mutta ei mitenkään auton näköiseltä enää näytä, ylimuotoiltu ja se taasen vaikuttaa sisätiloihin ahtauttavasti.

Tosi huvittava ajoergonomia, sillä katsokaapa tarkkaan ratti on poissa keskilinjasta eli kun kuskin napa on penkin keskilinjassa, niin Fiestan ratin keskiö ei olekaan samassa linjassa vaan selvästi tästä linjasta sivussa. Näin käsien ajoasento on toispuoleinen. Ehkä kikkailulla on haettu tilaa sivummalle mutta tosiasiassa ajoasento on kiero. Ei vaikuta laadukkaalla tai on sitten insinööri suunnitellut krapulapäivänä.

Äänestä
  • Lukekaa esite testikilometrejä ajettu 3,5 milj. kilometriä.Ainahan ford pelaa sitä ei vain tajua kansakoulupohjalta.

    Äänestä

  • Tosiaan rattihan on pois normaalista keskilinjasta. Aika ämpärimäinen ja ahdas olohan siellä hytissäkin oli mutta pikkuauto mikä pikkuauto.

    Fiestan ovet on nopeasti naarmuissa koska ovista ja kyljistä puuttuu kokonaan kylkisuojalistat. Kaikessa sitä Fordinkin pitää säästää.

    Parkkipaikoilla toisten autojen avattavat ovet kolhii nopeasti naarmuja peltiin ja korjaaminen tulee yllättävän kalliiksi. Jos et heti maalaa naarmuja umpeen, alkaa ruostuminen ja nopeasti. Pieni mutta ratkaiseva varustepuute tuo kylkilistojen poisjättäminen!!

    Äänestä

  • Olipa puute mutta Ford kirjoitti:

    Tosiaan rattihan on pois normaalista keskilinjasta. Aika ämpärimäinen ja ahdas olohan siellä hytissäkin oli mutta pikkuauto mikä pikkuauto.

    Fiestan ovet on nopeasti naarmuissa koska ovista ja kyljistä puuttuu kokonaan kylkisuojalistat. Kaikessa sitä Fordinkin pitää säästää.

    Parkkipaikoilla toisten autojen avattavat ovet kolhii nopeasti naarmuja peltiin ja korjaaminen tulee yllättävän kalliiksi. Jos et heti maalaa naarmuja umpeen, alkaa ruostuminen ja nopeasti. Pieni mutta ratkaiseva varustepuute tuo kylkilistojen poisjättäminen!!

    Ei noita kylkilistoja ole monessa muussakaan autossa vakiona.

    Äänestä

Moi !
Meillä on Ford Fiesta 1.4 Trend 3-ov vm.2004 ja ajettu kohta 60 000 km eikä vikoja ole ollut ollenkaan. Bensatankin korkki jäätyi pari talvea sitten kiinni ja nyt sitten syksyllä takajarruvalo paloi kuskin puolelta.

Ei paha ollenkaan !

Kyllä nykyfordit on aika laadukkaita pelejä !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyvä... kirjoitti:

Kovin on kaunis auto.Eikä hintakaan nyt ihan metsässä.

MUTTA.

Onkohan tuo yhtälailla vikaa täynnä niin kuin edellinenkin malli???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu