Löytyykö johonkin valtamerkkiin muita kuin tuulilasitelineitä Suomesta? Tuulilasiin kiinnitettynä vaatisi kiikarit, jotta näkee koko navigaattorin ja jatkokäden. Mielellään automerkkikohtaisia, jotka eivät jätä jälkiä autoon.
Muita kuin tuulilasitelineitä?
Haussa
6615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja eihän sitä saa edes tuulilasiin laittaa.
http://www.servcat.com/document.asp
Totta sekin, ettei sitä saa tuulilasiin ripustaa.
Vaan siinä se taitaa valtaosalla olla?!?!
Kiitos. Tuolta näyttäisi löytyvän, mitä kaipaankin.
Lakihan tosiaan kieltää kiinnittämästä tuulilasiin mitään, mikä estäisi näkyvyyttä kuljettajalta. Todellisuudessa en ole kyllä kuullut, että poliisi olisi näistä ketään sakottanut. Käsittääkseni lakia ollaan höllentämässä autonavigaattorien yleistymisen takia, tai ainakin tarkennetaan minkälainen kiinnitystapa ON laiton.
Ducatossa oli Tom tom One kiinni tuulilasin alalaidassa auton keskikohdan tuntumassa. RDS/TMC antenni oli imukuppikiinnityksellä viritelty tuulilasin laitoja myöten. Katsastusmies ei sanonut navista mitään katsastuksen aikana. Auto läpäisi katsastuksen huomautuksitta.
Jätin tarkoituksella Tompan tuulilasiin kiinni paikkaan, jossa navi ei peitä ajonäkyvyyttä. Halusin tietää miten katsastuksessa suhtaudutaan
Tompan tuulilasikiinnitykseen, ja RDS/TMC antennin virittelyyn tuulilasin tiivisteen reunalle.
versio: http://www.arat.de/?lang=en&dia_id=1
Kiitos vaan vinkintä. Ei vaan ole apua minulle kun ei löydy minun autooni merkkikohtaista telinettä.