Jos muuttaa ulkomailta Suomeen etsimään työtä,onko saatavissa mitään työttömyyskorvausta? Mistä, miten, kuinka paljon? Onko karenssiaikaa?Vaikuttaako oma ja puolison pääoma tai puolison tulot? Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta asiasta?
Ulkomailta palaavan työttömyysturva?
Hipsukka
6760
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saatavissa on, vaan se, milloin työttömyysturvan piiriin pääset ja milloin konkreettinen korvaus lähtee juoksemaan - jos lähtee, onkin sitten toinen juttu.
Oletko muuttamassa Suomeen pitkänkin poissaolon jälkeen? Jos yli vuoden, niin sitten sinun ensin täytyy päästä Suomen sosiaaliturvan piiriin, mikä tulee selvittää Kelan kanssa.
Kuinka pian sen jälkeen pääset työttömyysturvan piiriin ja minkälaisen, riippuu siitä, muutatko sellaisesta maasta, jonka kanssa Suomella on sosiaaliturvasopimus tai mikä se virallinen nimi lieneekään tai muutatko EU:n alueelta.
Jos muutat EU:n alueelta, niin sitten vaikuttaa se, mitä olet tehnyt ennen Suomeen muuttoasi, ts. oletko ollut työssä vaiko et.
Kertoilepa vähän tarkemmin, niin voin huomenna yrittää hakea tilanteeseesi liittyviä säännöksiä.
Jos sinulla on oikeus vain työmarkkinatukeen, niin kuin oletan, niin puolison tulot vaikuttavat. Työmarkkinatuki alkaa alenemaan jo n. 1400 eurosta ja muistaakseni 2400 euroa vie nollille.
Ilmeisesti vuoden alusta puolison tulojen vähentävä vaikutus työmarkkinatukeen poistuu, mikäli ennakotiedot pitävät paikkaansa. Lakiesitystä tai edes hallituksen esitystä asiasta ei taida vielä olla.
Olen muuttamassa Ruotsista kuuden vuoden jälkeen. Viimeisen vuoden olen ollut töissä melkein täyspäiväisesti.
Taidat jäädä ilman rahaa, koska olet itse vapaaehtoisesti lähtenyt työpaikasta Ruotsissa ja muuttanut Suomeen.
Itse muutin Suomesta Ruotsiin vuosia sitten, enkä ainakaan saanut penniäkään Ruotsissa. Onneksi sieltä sitten pienen etsimisen jälkeen löytyi työtä.
Ensinnäkin sinun tulee huolehtia siitä, että siirryt Suomen sosiaaliturvan piiriin. Asian ratkaisee Kela.
Yleissäännös Suomessa asuvan henkilön työttömyysturvasta kuuluu seuraavasti (koskee siis kotoperäistä sekä maahan muuttavaa):
***Oikeus tämän lain mukaisiin etuuksiin on työttömällä, joka asuu Suomessa ja täyttää etuuden saamisen edellytykset siten kuin tässä laissa säädetään, jollei sosiaaliturvajärjestelmien soveltamisesta yhteisön alueella liikkuviin palkattuihin työntekijöihin, itsenäisiin ammatinharjoittajiin ja heidän perheenjäseniinsä annetusta neuvoston asetuksesta (ETY) N:o 1408/71, jäljempänä sosiaaliturva-asetus, tai pohjoismaisesta sosiaaliturvasopimuksesta (SopS 105–106/1993) muuta johdu.***
Oikeutesi päivärahaan jää riippumaan siitä, oletko täyttänyt Ruotsissa päivärahaan oikeuttavan työssäoloehdon.
Suomen lainsäädännön mukaan sinulla tulisi olla työttömäksi ilmoittautumista edeltävänä 28 kk:n aikana väh. 10 kk sellaista työssäoloa, jossa työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko (siis Ruotsissa tehty käy, mutta käsitin sosiaaliturvasopimuksen niin, että työssäoloehto täytyisi ansiosidonnaisessa täyttyä Ruotsin säännösten mukaan, peruspäivärahan kanssa voi olla toisin ja luultavasti riittää Suomen ehtojen täyttyminen).
Tuo ei vielä kohdallasi ansiosidonnaisen osalta vielä riitä, vaan sinun saada jostain Suomesta em. edellytykset täyttävää työtä väh. 4 vkon ajaksi. Työ voi olla mitä tahansa, vaikka siivoustyötä, riippumatta siitä, mikä on ammattisi tai koulutuksesi. Oletan, että peruspäivärahan osalta 4 vkon edellytystä ei ole, mutta en ole ihan varma asiasta.
Jos olet kuulunut Ruotsissa työttömyyskassaan ja liityt välittömästi erottuasi työttömyyskassaan Suomessa, sinulla on oikeus ansiosidonnaiseen, jos em. työssäoloehdon täytät. Päivärahaan eivät puolison tulot vaikuta.
Tuossa tuota 4 viikon ehtoa koskeva lainsäännös:
***Toisessa valtiossa täyttyneet vakuutus- ja työskentelykaudet
Jos Suomen tekemän sosiaaliturvasopimuksen tai sosiaaliturva-asetuksen säännösten mukaan muussa valtiossa täyttyneet vakuutus- tai työskentelykaudet on luettava työssäoloehtoon, edellytyksenä niiden huomioon ottamiselle on, että henkilö on työskennellyt Suomessa välittömästi ennen työttömyyttä vähintään neljä viikkoa.***
Jos em. työssäoloehto ei toteudu, niin sinulla on oikeus viikon omavastuuajan jälkeen työmarkkinatukeen, ellei puolisosi tulot sitä 'syö', sillä odotusaikaa vastaava työssäolo sinulla ilmeisesti täyttyy Ruotsissa työskentelyn vuoksi joka tapauksessa.
Tuossa lisäksi pari muutakin säännöstä:
***Suomessa asuminen ratkaistaan asumiseen perustuvan sosiaaliturvalainsäädännön soveltamisesta annetun lain (1573/1993) 3, 3 a, 4 ja 10 §:n mukaan. Jos kysymys on oikeudesta työttömyyskassan maksamaan etuuteen, työttömyyskassan on tarvittaessa ennen päivärahaa koskevan päätöksen antamista pyydettävä Kansaneläkelaitoksen päätös siitä, asuuko henkilö Suomessa.
Sosiaaliturvalainsäädännön soveltamisesta annetun lain (1573/1993) 3, 3 a, 4 ja 10 §:t kuuluvat:
Suomessa asuminen
Sosiaaliturvalainsäädäntöä sovellettaessa henkilön katsotaan asuvan Suomessa, jos hänellä on täällä varsinainen asunto ja koti ja jos hän jatkuvasti pääasiallisesti oleskelee täällä.
Suomeen muuttavan henkilön voidaan katsoa asuvan Suomessa jo maahan tulosta lukien, edellyttäen, että hänen tarkoituksenaan on jäädä Suomeen vakinaisesti asumaan ja että hänellä on lisäksi yhden vuoden oleskeluun oikeuttava voimassa oleva oleskelulupa, milloin sellainen lupa häneltä vaaditaan.***
Toinen vastaaja kirjoittaa vapaaehtoisesta lähtemisestä ja sen eliminoivasta vaikutuksesta. Tuo ei sinällään pitäne paikkaansa, vaan saisit ihan normaalisti 3 kk:n karenssin, jos olet oma-aloitteisesti työstä eronnut. Karenssi voidaan määrätä alkamaan vain sen työsuhteen päättymisestä, mistä on erottu, joten ehkei tuolla ole merkitystä. Jos työsi loppui määräaikaisuuden vuoksi tai tuotannollisista/taloudellisista syistä, niin karenssia ei tule.