elikkä oisin menossa nyt pääsykokeisiin aikuiskoulutuspuolelle päiväkoulutukseen. Rahatilanne on tosi huono ja vakkarityöpaikka on toisella alalla.onko mahdollista etäopiskella ja käydä samanaikaisesti töissä?
voiko etäopiskella lähihoitajaksi?
2
4125
Vastaukset
- mutta...
oppisuopimuksella on mahdollista. Silloin saisit palkkaa...
Näin sanottiin ainakin minulle aikoinaan. Lähdin sitten kuitenkin opiskelemaan sairaanhoitajaksi- monimuoto-opiskeluna
Lähihoitajaksi VOI kyllä opiskella monimuoto-opiskeluna/etäopiskeluna ainakin aikuisryhmässä (en tiedä miten nuorisopuolella, tai kumpaaan nyt edes kuuluisitkaan). Työssäoppimisjaksot (harjoittelut) ovat kyllä palkattomia, joten niiltä viikoilta, kun harjoittelussa olet jossakin terv.huoltoalan laitoksessa tms., niin palkkaa ei tule.
Ellet sitten satu olemaan hoitoalalla jo valmiiksi töissä ja pysty tekemään jonkin harjoittelun esimerkiksi omalla työpaikallasi. Näin oli miehelläni, joka sai sovittua niin, että palkkaa tuli normaalisti, mutta vain siltä harjoittelujaksolta, ei muilta.
Mutta siis joo, esseitä paljon tehtävä kotona, ja muutamat lähiopetuspäivät on kuukaudessa käytävä koululla. Ne yleensä saa soviteltua työnantajan kanssa niin, että osuvat vapaapäiville. Tai sitten voi käyttää omia lomapäiviään tms. Tai ottaa palkatonta virkavapaata niiltä päiviltä.
Mieheni opiskeli työnsä ohessa lähihoitajaksi vajaassa kahdessa vuodessa. Kokopäiväisenä siihen olisi mennyt se 3 vuotta. Eli vaikka kaikkki illat istui koneella kirjoittamassa esseitä ja tekemässä annettuja tehtäviä, niin valmistuminen tapahtui nopsaan ja palkka ja työtilanne koheni huomattavasti edelliseen verrattuna, vaikka hoitotyössä pystyikin olemaan, toki "vain" hoitoapulaisena. Eli ainakin hänen tapauksessaan kannatti ja ainoastaan tosiaan nuo työssäoppimisjaksot hieman verottivat taloutamme, kun esim. viiden viikon harjoittelujakson ajalta jäi jo yli kuukauden palkka pois. Se jo tuntui.
MUTTA... Muista, että on oltava todella paljon selkärankaa, jos aikoo etänä opiskella. Monelle saattaa käydä niin, että kun oman työnsä ohessa tekee tehtäviä, onkin oman työpäivänsä jäljilä sen verran poikki, että siirtää ja siirtää töiden tekemistä. Varsinkin kun kukaan ei ole sanomassa, että silloin ja silloin on palautettava se ja se tehtävä. Vastuu on tosiaan itsellä.
Ja hoitoalan tehtävissä ja esseissä ihan oikeasti tarvitsee asioita laajasti pohdiskella, ja ennenkaikkea oppia. :)
Mutta tsemppiä opiskeluun!
Ja siis Pirkanmaan aikuisopisto oli paikka, jossa mieheni opiskeli, KIDE-malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1223054EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351425- 1041299
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621037Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661027Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1341018- 60957
- 41757
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22743Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta119713