Vaimolla Mondeo -03 farkku jossa oli alla pari kesää ajetut Nokian NRHI:t vakio koossa. Pinta on kulunut niin että 5 mm jäljellä kaikissa renkaissa. Meteli kasvoi pikkuhiljaa ja 110 mittarinopeudessa oli sietämätön. Vaihdoin talvirenkaat Hakkapeliitta 4 ja rengasäänet hiljeni? Tarkastutin pajalla laakerit ja sanoivat että kaikki on kunnossa. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Ensi kesänä vaihtuu renkaat kyllä 60 sarjalaisiin.
Mondeo ja NRHI
pee
4450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on 98-mallissa samoja oireita. NRHi-renkaat ovat ostettu 2007 toukokuussa ja eka kesä ja syksy meni hyvin. Tänä kesänä on renkaiden kulumisen myötä meteli alkanut ja lisääntynyt. Alkuun minäkin epäilin laakerivikaa, mutta tuntuu aika epätodennäköiseltä.
Meteli on kovinta 50 - 75 km/h välillä ja häviää sitten melko vaimeaksi. 80 - 110 km/ alueella melu on suht normaali. Mittarin näyttäessä yli 110 km/h meteli tulee taas kuuluville, ei kuitenkaan yhtä kovana kuin 50 - 75 km/ alueella.
Nuo lukemat ovat siis tämänhetkisiä, mutta alkukesästä melu hieman vaihteli eri nopeusalueilla. Vaihdan kohta kitkat alle ja sen pitäisi rauhoittaa tuo meteli pienemmäksi. Jos ei melu lopu tai ratkaisevasti vähene, on ehkä sittenkin syytä tsekata etupyörien laakerit vähän tarkemmin.
Nokialaisilla todella kova rengasmelu ja nyt alla "halpismerkit" ja ääni muuttui todella pieneksi.
Vanhoissa oli vielä 4-6mm pintaa joten ei olleet mitkään loppuunkulahtaneet ja ikääkin vasta 3v.
Etupyöränlaakerit oli kyllä loppu mutta rengasmelu pysyi silti.
Samat todettu täälläkin jo vuosia sitten, nokia kuluu nopeasti/kova meteli, ei enää nokiaa kesärenkaiksi täällä.
Joo todettu asia että nokia ei osaa teherä ku kumppareita(pirun hyviä)