Entäpä jos asiat olisikin

eli jos nyt olet lähi, niin suostuisitko etäksi?
Moni etä suostuisi ihan varmassti lähiksi eikä vaatisi enää elatusmaksuja jne. Lähivanhemmilla tuntuu vaan olevan se käsitys, että lähinä olo on ainoa ja itsestäänselvä vaihtoehto.
Se ei aina ole edes lapsen etu.
Miettikääs oikeasti, olisitko valmis etäksi ja vielä maksamaan sen verran elareita, kuin itse niitä lähivanhempana saat.
Saattaa mennä suut suppuun täälläkin. Aina vaan rahaa ja rahaa ja rahaa. Sitten lähi saa näköjään ihan yksin päättää, milloin etää tavataan.
25919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

lapseni etävanhempaa;olen siis nyt lähivanhempi.

Kyllä se raha kuule löytyi vaikka kiven kolosta jos tarpeeksi halusi lastaan nähdä. Siinä on turha selitellä mitään että rakastaa muttei silti ole rahaa hakea edes lastaan;säästä säästä säästä.

Kyllä on nyt etävanhemmalla rahaa laittaa uutta autoa ja ostaa tietokoneita ja kännykkää ja ryypätä,mutta kun lapsi pitäisi hakea niin ei ole rahaa.

Sanoista teoiksi.

Äänestä
  • onneksi. Sitä vaan jotenkin toivoisi, että lähivanhemmat oikeasti AJATTELISI, ettei se ole itsestäänselvyys. Että ihan hyvin se etäkin voisi olla lähi. Jos kaikki vaihtaisi osia vaikkapa vuodeksi, saattaisi herätä rakentavia ajatuksia ainaisen valittamisen sijaan.

    Äänestä

  • aloittaja.......... kirjoitti:

    onneksi. Sitä vaan jotenkin toivoisi, että lähivanhemmat oikeasti AJATTELISI, ettei se ole itsestäänselvyys. Että ihan hyvin se etäkin voisi olla lähi. Jos kaikki vaihtaisi osia vaikkapa vuodeksi, saattaisi herätä rakentavia ajatuksia ainaisen valittamisen sijaan.

    niin meidän tapauksessa etä isällekin selviäisi ettei neljää 13-17 vuotiasta todellakaan tuokita 50 eurolla kuukaudessa. Meillä etä aidosti ei ymmärrä tätä. Syynä tietysti se, että avioliittomme aikana hoidin juoksevat kulut (kauppa, vakuutus, laina) ja eromme jälkeen tämä 46 v mies käy aamiaisella, lounaalla ja illallisella äitinsä ruokapöydässä.

    Äänestä

  • aloittaja.......... kirjoitti:

    onneksi. Sitä vaan jotenkin toivoisi, että lähivanhemmat oikeasti AJATTELISI, ettei se ole itsestäänselvyys. Että ihan hyvin se etäkin voisi olla lähi. Jos kaikki vaihtaisi osia vaikkapa vuodeksi, saattaisi herätä rakentavia ajatuksia ainaisen valittamisen sijaan.

    jossa exän uusi nainen sammuu vessaan heidän lapsensa ollessa alle viikon ja isä puhuu kännissä puhelimessa minun kanssani. Ryypätään ja rällästetään ja muksu vietiin pois ja VIELÄ MUKA PITÄIS AJATELLA ANTAVANI LAPSENI SINNE EDES SEKUNNIKS!!! EI ONNISTU! Ei kaikki oo niin mustavalkoista kaikki tapaukset ei oo samanlaisia!!

    Äänestä

  • Paikkaan kirjoitti:

    jossa exän uusi nainen sammuu vessaan heidän lapsensa ollessa alle viikon ja isä puhuu kännissä puhelimessa minun kanssani. Ryypätään ja rällästetään ja muksu vietiin pois ja VIELÄ MUKA PITÄIS AJATELLA ANTAVANI LAPSENI SINNE EDES SEKUNNIKS!!! EI ONNISTU! Ei kaikki oo niin mustavalkoista kaikki tapaukset ei oo samanlaisia!!

    tuohan on selkeästi heitteillejättö.

    Äänestä

Pakko tunnustaa, että minulle olisi vaikeaa, jos lapset muuttaisivat isälleen. Jos niin kuitenkin haluaisivat ja isälleen muuttaisivat, niin todennäköisesti maksaisin enemmän elareita kuin ex maksaa, koska TIEDÄN mitä teinit kuluttaa.

Henkilökohtaisesti tämä on tietenkin vain teoreettinen ajatus, koska teinit eivät halua muutaa isälleen.

Ja mitä tapaamisiin tulee, niin lasten isä ei ole koskaan suostunut keskustelmaan kanssani tapaamisista. Minun puolestani olisi hyvä, että isällä olisi aikaa ja halua tavata lapsiaan usemmammin.

Meillä teinit ottavat isään oma-alotteisesti yhteyttä ja tapaavat (onneksi) melko säännöllisesti, vaikka liian harvoin.

Teinit haluavat viettää aikaa isänsä kanssa. Haluavat kokea olevansa tärkeitä. Harmi vaan että isä ei oikein tajua tätä, ja hän voi hakea/ottaa teinit vastaan, mutta lähtee itse pois kotoa viikonlopuksi. Käsittämätöntä, mutta se on hänen ratkaisunsa. Sitten teinit tulee pettyneinä takaisin, kun isää ei taaskaan näkynyt. Siihen ei voi sanoa mitään vaikka mieli tekisi. En vain viitsi pahoittaa lasteni mieltä ottamalla osaa ihmettelyyn. JOs aikuinen mies ei osaa tuon vertaa ajatella, niin ei se sitää enää opikkaan.

Äänestä

Kysynpä ihan uteliaisuuttani pikku jutun...

Oletetaan että pariskunta X eroaa ja äidistä tulee lähi. Isä määrätään maksamaan elareita summa x kuukaudessa. Äitiä solvataan ahneeksi paskiaiseksi, joka kuppaa lapsensa isää. Sitten isä lakkaa maksamasta elareita ja äiti joutuu hakemaan elatustukea kunnalta. Äitiä solvataan yhteiskunnan loiseksi ja verorahojen kuppaajaksi.

Pitäisikö siis lähivanhemman (olkoon se kumpi tahansa) huolehtia yksin lapsen/lasten elatuksesta, ettei tulisi paha mieli kenellekään?
Teit niin tai näin, aina väärinpäin.

Äänestä
  • Tuohan nyt on päivänselvä asia että se joka saa asua omien lastensa kanssa yhdessä ja siten saa olla heille oikea vanhempi maksaa myös kaikki kulut lapsista.
    Sehän nyt maailman typerintä on että yritetään nyhtää siltä etävanhemmalta kaiken muun kärsimyksen lisäksi vielä rahaakin!!!
    Aivan käsittämätön ajatusmalli tuollainen paskamainen ahneus ja etän ahdingon lisääminen!!!

    Erotessamme kun lapseni halusivat asua minun kanssani yhdessä ja tietenkin minäkin halusin sitä niin sanoin ex-akalle että en tule vaatimaan häneltä ikinä penniäkään mitään elatusta mutta sehän ei käynyt sillä ex-akka vei sossutantta-armeijan avulla itsekkäästi lapset pois luotani vasten lasten ja minun tahtoa.
    Ja on kuulkaas elariperintäkirjeitä tipahdellut postiluukusta, siitä voitte olla varma!!!

    Äänestä

  • AITO etäisä kirjoitti:

    Tuohan nyt on päivänselvä asia että se joka saa asua omien lastensa kanssa yhdessä ja siten saa olla heille oikea vanhempi maksaa myös kaikki kulut lapsista.
    Sehän nyt maailman typerintä on että yritetään nyhtää siltä etävanhemmalta kaiken muun kärsimyksen lisäksi vielä rahaakin!!!
    Aivan käsittämätön ajatusmalli tuollainen paskamainen ahneus ja etän ahdingon lisääminen!!!

    Erotessamme kun lapseni halusivat asua minun kanssani yhdessä ja tietenkin minäkin halusin sitä niin sanoin ex-akalle että en tule vaatimaan häneltä ikinä penniäkään mitään elatusta mutta sehän ei käynyt sillä ex-akka vei sossutantta-armeijan avulla itsekkäästi lapset pois luotani vasten lasten ja minun tahtoa.
    Ja on kuulkaas elariperintäkirjeitä tipahdellut postiluukusta, siitä voitte olla varma!!!

    Et voi yleistää kaikkia. Me kaikki kun ei olla samanlaisia kuin sinun ex"akkas". Meikäläinen ei oo rahan perään.. olis pojalle tulossa hyvät perinnöt ym jos olisin isyyden selvittänyt. Mut kun ei lapsen takia voi antaa sen olla isäänsä yhteydessä!

    Äänestä

Toi on oikeesti ajtusmallina hyvä,vaikkakin lähtökohta minun mielestä väärä.
itse kauhulla ajattelen,toki itsekkäästi, että siirtyisinkin etäksi.
mutta yhtälailla maksaisin sen satasen jonka nyt saan lapsen isältä.
ja sovittu on että jos lapsi on pidempään isänsä luona ni ei tarvi maksaa.
mutta sen verran nyt valotan tuota oletusta siitä että me äidit juhlitaan "sillä satasella"
että jos asuisin yhdessä lapseni isän kanssa, niin
päivähoitomaksu olis täydet 233e.
eli välitön säästö nolla euroa.
että näin
tietysti miehen ei sit tarttis maksaa seksipalveluista...
ja ruokakin saattais olla aina valmiina.
muista palveluksista puhumattakaan...

Äänestä

Mihis se jäikään taas se lapsen näkökulma tähän asiaan? Lähi tai etä eivät voi ihan yksinään päättää mistään ottamatta huomioon lasten oikeuksia.

Äänestä
  • päättää kaikesta yksin.Ainakin mun ex tekee niin.Ei siinä mua etäisänä tarvita!

    Äänestä

Moni mies pystyy. Naiset ei niinkään. Minun olisi nähtävä lapseni päivittäin, jotta voisin ostella heille kaikkea kivaa, josta nyt jäävät paitsi kun isä ei osta kun lapset on mulla.
En ymmärrä miheiä jotka voivat jättää lapsensa.

Äänestä
  • ei pysty , vaan on pakotettu siihen, ettei nä lastaan. on turha väittää, että moni mies pystyy ja kukaan nainen ei pystyisi...

    Äänestä

  • ........................ kirjoitti:

    ei pysty , vaan on pakotettu siihen, ettei nä lastaan. on turha väittää, että moni mies pystyy ja kukaan nainen ei pystyisi...

    "Minä en pystyisi mutta toisen pitää pystyä". No helvetti pakkohan se on pystyä kun äiti riistää lapset isältä. Mutta jos naiset pystyisivät vähänkin ajattelemaan itsensä toisen asemaan, he ymmärtäisivät myös etävanhemman ongelmia.
    Näinollen olisi hyvä vaihtaa aika ajoin etän ja lähin rooleja. Alkaisivat naisetkin ymmärtää mitä he vaativat miehiltä, ja toisaalta etät ymmärtäisivat myös paremmin mitä lapset vaativat.

    Tämä olisi kaikkien etu, paitsi ei äitien, koska he joutuisivat tasa-arvoiseen asemaan isien kanssa.


    Ja sori että tässä nyt pidän lähejä äiteinä. Se johtuu vain siitä, että nainen tuskin koskaan joutuu etäksi vastoin tahtoaan.

    Äänestä

Kyllä yh-äippäressukoilla vetääkin suut suppuun kummasti...

Se asia on niin että eihän yh-äippäressukka ajattele tippaakaan että millaista se etän "elämä" on todellisuudessa.
Itse tiedän tasan tarkkaan millaista on elää lapsien kanssa yhdessä joten se on henkisesti kuin pumpulipilvien päällä tanssimista verrattuna tähän etän elämään.
On aivan käsittämättömän raskasta ja ahdistavaa elää "elämää" missä et voi olla oikeasti vanhempi omille lapsillesi ja vielä joudut ex-akan ahneuden takia elämään oikeasti köyhää elämää.

Itse olen pariin otteeseen kysynyt tällä foorumilla juuri tuota samaa kysymystä yh-äippäressukoilta eli miksi he eivät vaihda paikkoja sen isän kanssa kun se yh-äippäressukan elämä on muka niin vaikeaa ja niin raskasta että...

Vastaukseksi olen saanut lähinnä haukkumista ja älytöntä mollaamista mutta eipä vain yksikään ole ollut valmis vaihtamaan sitä yh-äippäressukan elämää tähän etän eloon...
Miksiköhän???

Ensimmäinen viestiketju jossa kyselin asian perään poistettiin koska yh-äippäressukat märisivät ylläpidolle siitä että se viestiketju oli asiaton!!!

Niin, vituttaahan se lukea sitä tekstiä itsestä kun se oma käyttäytyminen on paitsi törkeää lasta ja lapsen isää kohtaan niin tuntuuhan se varmasti yh-äippäressukasta siltä niinkuin hänestä puhuttaisiin omalla nimellä täällä.

Äänestä
  • ja ihmettelin, miksi se poistettiin.
    aivan totta, harva vaihtaisi tilannettaan lähistä etäksi, silti hirveä valivali koko ajan.

    Äänestä

  • aloittaja.... kirjoitti:

    ja ihmettelin, miksi se poistettiin.
    aivan totta, harva vaihtaisi tilannettaan lähistä etäksi, silti hirveä valivali koko ajan.

    Saa nähdä kuinka kauan tämä keskustelu pysyy täällä ennenkuin joku yh-äippä niiskuttaa ylläpidolle siitä että hänestä kerrotaan täällä totuuksia ja siksi viestiketju on poistettava...

    Totuushan on se että yh-äippäressukathan ovat vallanneet tämän foorumin ihan siihen tarkoitukseen että saavat haukkua ja syytellä lapsiensa isiä ja saavat kerjätä täällä sääliä muilta ressukoilta.

    Heitä vituttaa niin helvetisti sitten lukeakkin täältä faktoja heidän touhuistaan kun luulevat ettei kukaan tiedä millainen niljake yh-äippäressukka voikin olla.

    Äänestä

  • Miksi on äidiltä törkeää haluta elää lastensa kanssa,mutta isältä ei? Miksi yh-äiti on niljake, mutta isä ei?

    Toisekseen, sinä et tiedä millaista on kasvattaa lapsia yksin, älä viitsi täällä huudella asioista, kun et sinä yh-elämästä mitään tiedä.

    Sinun elämäsi "on aivan käsittämättömän raskasta ja ahdistavaa", voi voi, olisiko kannattanut ehkä valita aikanaan se puoliso paremmin? Et olisi nyt etä. Tuntuu siltä että ainoa syy miksi haluaisit olla lähi, on se että välttyisit elareiden maksamiselta- Sehän se suurin ongelmasi tuntuu olevan. Kertoisitko miksi? Luuletko lähinä pääseväsi jotenkin vähemmällä rahanmenolla? Mitäs jos menisit vaikka isien palstalle vinkumaan?

    Äänestä

Olen lähiäippä ja kyllä suostuisin etä-äipäksi, jos se mitenkään olisi mahdollista. Maksaisin ilomielin elarit. Ei tämä mitenkään herkkua ole ollut olla kahden erityislapsen lähiäippä ja huolehtia todellakin kaikesta yksin.

Jos mitenkään olisi ollut mahdollista, että lapset olisi voitu sijoittaa isälle, olisin todellakin suostunut. Mutta se ei ole ollut koskaan mahdollista, koska isä ei kykene hoitamaan omia asioitakaan. Lapset eivät meillä ole olleet edes viikonloppuja isällään vuosikausiin.

En ole mikään suppeakatseinen yh. Kyllä isätkin pystyvät olemaan yh:na ihan siinä missä äiditkin, jos vaan ovat ns. normaaleja eli kykenevät hoitamaan omat asiansa.

Äänestä

omien sanojensa kuvitellakkaan,että lapset asuisivat muualla kuin hänen kanssaan.Niin on vaan aina ollut.Eli se on vaan päähän pinttymä,eikä sillä ole mitään tekemistä lapsen edun kanssa.Vaikka järki sanoo muuta.

Äänestä

PÄÄHÄN TÄSSÄ SEKOO VÄHEMMÄSTÄKIN kun OIKEUS ON KERRANKIN VOITTANUT MUTTA SE ON NIIN VAAN VITUN VAIKEETA HYVÄKSYÄ! :)

Äänestä
  • Minä en todellakaan kirjoittanut tuota edellistä kirjoitusta joka oli kirjoitettu minun nimimerkilläni.
    Lähes täysin varmasti sen kirjoitti joku yh-äippäressukka joka on niin vittuuntunut siihen kun täällä kerrotaan heidän touhuistaan totuus...

    Äänestä

  • AITO etäisä kirjoitti:

    Minä en todellakaan kirjoittanut tuota edellistä kirjoitusta joka oli kirjoitettu minun nimimerkilläni.
    Lähes täysin varmasti sen kirjoitti joku yh-äippäressukka joka on niin vittuuntunut siihen kun täällä kerrotaan heidän touhuistaan totuus...

    Minä en todellakaan kirjoittanut tuota toistakaan kirjoitusta vaikka se oli kirjoitettu minun nimimerkilläni.
    Lähes täysin varmasti sen kirjoitti sama yh-äippäressukka...vai jumalauta, olinko se sittenkin minä???

    NYT ON KUUPPA SEKAISIN!!!!!!

    Äänestä

Yh-äippäressukka tarjosi juuri etä-isälle 50/50 tapaamisia ja elareiden poistamista,käyn töissä päivä- tai iltavuorossa ja pari iltaa viikossa olisi vielä kouluakin,ja lapselle on aina oltava hoito illoiksi,ekaluokkalainen kun on. Eipä käynyt,ei,exän mielestä hänellä ei ole aikaa töiltään eikä 20 vuotiaalta tyttöystävältään lapsen hoitoon.Ennemmin maksaa kunnon elarit,että saa tavata lastaan kun haluaa ja ehtii.. Että tuumin vaan,helvettiäkös tässä, kaikkensa yrittää tehdä kerätäksesi itsesi kasaan eron ja hylkäämisen jälkeen,auttaa lastaan eroahdistuksessa ja tienata elantonsa ja kouluttautua,aina on joku haukkumassa..Paska akka! Perkele,nyt tämä luuseriyhäri palaa töihin,että ehtii viedä lapsen harrastuksiin ennen kuin painuu itse kouluun..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


toisinpäin? kirjoitti:

eli jos nyt olet lähi, niin suostuisitko etäksi?
Moni etä suostuisi ihan varmassti lähiksi eikä vaatisi enää elatusmaksuja jne. Lähivanhemmilla tuntuu vaan olevan se käsitys, että lähinä olo on ainoa ja itsestäänselvä vaihtoehto.
Se ei aina ole edes lapsen etu.
Miettikääs oikeasti, olisitko valmis etäksi ja vielä maksamaan sen verran elareita, kuin itse niitä lähivanhempana saat.
Saattaa mennä suut suppuun täälläkin. Aina vaan rahaa ja rahaa ja rahaa. Sitten lähi saa näköjään ihan yksin päättää, milloin etää tavataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu