Muistin varaus/vapatus

ylemmän kielen osaaja

Osaisiko joku kertoa kuinka assyn tasolla voi varata muistia enemmän normaalin perustyypin verran, entä vapauttaminen ja onko null sama kuin kirjoittaisi muistin osoitteeksi 0:n. Olen ihan pihalla, noista, linkkikin käy, englanti on hyvin hallussa...

6

1582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samalla tavalla kuin ylemmällä kielellä, eli kutsut rajapinnan muistinvarausta (joku malloc).

      Jos ohjelmoit suoraan raudan päälle niin sitten sinun pitäisi koodata muistinhallinta.

    • ITiootti

      Pinossa on muutama kilotavu tilaa, sitä voi käyttää push/pop -käskyillä ja pino-osoitinta muuttamalla.

      esim. C-kääntäjä ehkä käyttää pinoa seuraavalla tavalla

      int f(){
      char a[50];//tässä kohdassa laitetaan pino-osoitin talteen ja lisätään pino-osoitinta 100 tai 200
      char aa[50]={0};//vanhapinosoitin toimii referenssinä, eli tapahtuu jtn. vastaavaa: memzero( vanhapinoosoitin 50, 50);

      {//kääntäjän optimoinnista riippuu mitä tapahtuu voi jopa käyttää aa a tilaa jos niitä käytetään vain ennen tätä
      byte b[100];
      }//pinosta ehkä vapautetaan 100 tavua

      int k=5;//voidaan työntää push-komennolla pinoon
      int l;//menee varmaan suoraan rekisteriin
      if(l)k=0;

      //ennen return käskyä pino-osoitin palautetaan
      return k 5;
      }
      //funktionkutsun jälkeen joku härski koodari voi yrittää lukea funktion sisäisiä arvoja
      //esim. k saattaa löytyä osoitteesta pinoOsoitin[8 100]



      C-ohjelmoinnissa on suositeltu esitellä käytettävät muuttujat funktion alussa näin kääntäjä voi helposti yhdellä kertaa varata tilan kaikille.
      Nykyiset C/C kääntäjät osaa varmaan paremmin optimoida pinon käyttöä ja tuo vanha malli saattaa nykyään jopa hidastaa ohjelmaa.


      Pinon käyttö on tuhansia kertoja nopeampaa kuin satunnaisen RAM osoitteen käyttö ja muistin varaaminen jollain malloc:lla miljoonia kertoja hitaampaa, mutta vaikka jokaisen int:n varaa mallocilla niin ei todennäköisesti pääse yhtä huonoon suorituskykyyn kuin esim. Javalla.
      ASMilla taas pääsee hyvinkin helposti huonompaan suorituskykyyn kuin C:llä.

      • korjauksia

        Pinossa on nykyisin useimmiten 1 MB tai jopa 'rajaton' määrä tilaa, riippuu tosin käyttöjärjestelmästä. Aina kun pinon huippu saavutetaan, systeemi varaa muistia normaaliin tapaan. Pinon käyttö ei ole tuhansia kertoja nopeampaa kuin minkään muun muistialueen käyttö, mallocin nopeus riippuu aivan toteutuksesta, yksinkertaisimmillaan se voi viedä ihan muutaman kellojakson. Ainoa millä on väliä on onko osoiteen sisältö L1 cachessa vai ei. Jos ei ole myöskään L2/L3, joutuu prosessori noutamaan tyypillisesti 64 tavua täyttääkseen cache-linen... ja tässä voi tietysti kulua melkoinen määrä kellojaksoja, tuhansia helposti.

        Asiasta toiseen. Yhden asian voin kyllä taata: jos Javalla varaat 10 miljoonaa objektia ja vertaat 10 miljoonaa malloc(16), Java voittaa ylivoimaisesti. Jos et usko, kokeile... Toinen mikä voi yllättää on int a, i; for(i=0; i


    • Delete program ? (Y)

      Ei konekieltä käytettäessä varsinaisesti varata mitään muistia. Oletuksena on, että silloin voi osoittaa rajoituksetta mihin tahansa muistiosoitteeseen mitä hardware tukee. Jos yrität lukea tai kirjoittaa muistialueeseen jota ei ole olemassa, syntyy luonnollisesti virhetilanne. Muistivaraukset tulevat vasta käyttöjärjestelmän myötä, jolloin halutaan pitää kirjaa mitä osaa muistista mikäkin ohjelma käpistelee ja välttää siten törmäykset eri ohjelmien suoritusten välillä.

      Perusohjelmathan saavat käyttöjärjestelmiltä kehyksen, jossa niille annetaan jokin siivu muistia sen lisäksi mitä ne itse kuluttavat ladattuna muistiin. Loput on niiden sitten pyydettävä muistinvarauskäskyillä käyttöjärjestelmältä. Jos kääntäjä on niin korkealentoinen, että tarjoaa jotain muistinkäsittelykäskyjä se ei oikeastaan ole enää assembler vaan enemmän korkeamman kielen kääntäjä.

      Käsite null vaihtelee käyttöjärjestelmästä ja ohjelmointikielestä toiseen. Joissakin se on lukuna nolla ja joissakin jotain muuta. Se on enemmän symboli kuin varsinainen luku tai osoite.

      • 13+13=26

        "Ei konekieltä käytettäessä varsinaisesti varata mitään muistia. "

        MC680x0 käskyt LINK ja UNLK. Tuo menee melkosen lähelle muistin varausta, vaikka pinoon varataankin.

        LINK A0,#-100 ; "varataan" 100 tavua muistia
        LINK A1,#-500 ; "varataan" 500 tavua muistia

        UNLK A0 ; "vapautetaan" kaikki

        Jos tuo ei kelpaa, on esim. uudessa Azulin Vega-prosessorissa hardware-pohjainen muistinhallinta (garbage collection-tyyppinen).


      • Delete program ? (Y)
        13+13=26 kirjoitti:

        "Ei konekieltä käytettäessä varsinaisesti varata mitään muistia. "

        MC680x0 käskyt LINK ja UNLK. Tuo menee melkosen lähelle muistin varausta, vaikka pinoon varataankin.

        LINK A0,#-100 ; "varataan" 100 tavua muistia
        LINK A1,#-500 ; "varataan" 500 tavua muistia

        UNLK A0 ; "vapautetaan" kaikki

        Jos tuo ei kelpaa, on esim. uudessa Azulin Vega-prosessorissa hardware-pohjainen muistinhallinta (garbage collection-tyyppinen).

        Annan hieman periksi. Pinonkäsittelykäskyt on pakko myöntää muistin varaamiseksi, koska pinojen kokoja ja asemaa muistissa voidaan säätää halutuksi. Mutta viestissä edellä en tarkoittanut puhua pinosta, joka on omalla tavallaan erikoisalue muistissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      3098
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1157
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1045
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      997
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      868
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      847
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      791
    Aihe