refluksia vai mitä?

heti ruokailun jälkeen iskee yskänpuuska, jonka seurauksena pahoinvointia. Yskä siis ärsyttää oksennusrefleksin sille rajalle,että ulos tulee ainakin limaa ja toisinaan juuri syötyä ruokaakin.
Kyseessä parikymppinen ihminen.
2327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ihan tyypillisemmästä päästä kuitenkaan.
Hermoärsytystä?
Käy selittämässä oireet lekurille
(voi antaa lääkettä, jota määrätään pahoinvointiin raskaana oleville).

Hätäapuna pienennä ja hidasta ruokailua
huomattavasti. Nesteet pois aterialta. Poimi pois noita tyypillimpiä refluksia aiheuttavia aineita
tai niitä, joilla se sulle tulee.

Tapahtuuko näin joko ruokailun yhteydessä?
Kuinka kauan tätä on sulla jatkunut?

Äänestä
  • reilun viikon verran. Ja ei tätä reaktiota AIVAN jokaisen ruokailun jälkeen tule,mutta kuitenkin tullut nyt melkein päivittäin.
    En tiedä olisiko myös astmalla jotain osaa taikka arpaa asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-diipa kirjoitti:

heti ruokailun jälkeen iskee yskänpuuska, jonka seurauksena pahoinvointia. Yskä siis ärsyttää oksennusrefleksin sille rajalle,että ulos tulee ainakin limaa ja toisinaan juuri syötyä ruokaakin.
Kyseessä parikymppinen ihminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu