Öljyn vaihto.

Onko haittaa jos vaihdan halpojen öljyjen tilalle kaliimpaa ja parempaa öljyä?

ASIALLISET VASUTAUKSET HUOMIOIDAAN.

8

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyydät

      asiallisia vastauksia typerään kysymykseesi,mietippä itse

    • mondeonisti

      Jos olet (tai joku toinen) laittanut aikaisemmin "halvat" öljyt koneeseen, miksi nyt haluaisit vaihtaa laadukkaammat?

      Tulee mieleeni, että jos autolla on paljon ajettu, kovin ohuet täyssynteettiset öljyt (esim. 0W-50) eivät todennäköisesti pysy sisällä kovin kauan...!

      • "ohuetko"

        0W-50 ei ole olemassakaan.
        0w-40 on lämpimässä moottorissa yhtä hyvin pysyvää kuin 10w-40, niissä on sama kuumaviskositeetti.

        On aivan sama, mitä öljyä sinne laitat. Kyllä moottori sen puolesta kestää.


    • Öljypalsta.

      Lyhyesti sanottuna ei ole mitään haittaa, mutta mahdoton sanoa että onko siitä käytännössä suurta hyötyäkään - muutakuin että kukkaro kevenee ;)

      Eli eron mittaaminen tämän halvan ja kalliimman välillä on vaikeaa - voi olla että eroa on jonkin verran tai voi olla että ero on mielikuvissa. Ja mahdoton sanoa tässä, kun et ilmoita mistä öljystä mihin öljyyn olet aikomassa siirtyä.

      Kuitenkin, jos autosi on tähän asti toiminut tuolla halvemmallakin, veikkaisin sen täyttävän autosi vaatimukset, joten ei liene mitään _pakottavaa_ syytä siirtyä kalliimpaa, mikäli halvemman pakkaskesto vain riittää talveen eli vähintään 5w.

      • Itseasiassa jos moottorissa on käytetty halpaa öljyä, niin ei siinä mitään. Mutta Uusi kalliimpi ja parempi öljy saattaa tuhota moottorin, johtue siitä, että se irroittaa öljypohjaan kertyneen sakan ja kierräättää se takaisin koneeseen tukkien samalla pienen öljytiehyet.


      • Öljypalsta.
        KandyKing kirjoitti:

        Itseasiassa jos moottorissa on käytetty halpaa öljyä, niin ei siinä mitään. Mutta Uusi kalliimpi ja parempi öljy saattaa tuhota moottorin, johtue siitä, että se irroittaa öljypohjaan kertyneen sakan ja kierräättää se takaisin koneeseen tukkien samalla pienen öljytiehyet.

        mutta pitää olla aika sontainen moottori. Käytännössä siis harvinainen ongelma.

        Öljyjä vaihdellessa kannattaa ajaa moottori lämpöiseksi ennen vaihtoa, niin lika on sitoutunut suurimmalta osin öljyyn.

        Parempilaatuiseen öljyyn vaihtaminen ei ole vahingollista moottorille. Eikä ns halvemman öljyn käyttäminen automaattisesti tarkoita, että moottorisi olisi täynnä lietettä.


      • Enska.
        KandyKing kirjoitti:

        Itseasiassa jos moottorissa on käytetty halpaa öljyä, niin ei siinä mitään. Mutta Uusi kalliimpi ja parempi öljy saattaa tuhota moottorin, johtue siitä, että se irroittaa öljypohjaan kertyneen sakan ja kierräättää se takaisin koneeseen tukkien samalla pienen öljytiehyet.

        Öljyn pesevyys, tai sakanirrotuskyky ym, eivät ole verrannollisia hintaan, sen enenoää kuin öljyjen paremmuuskaan, mitä se sitten lieneekään.

        Muutenkin koko sakkajuttu taitaa olla joku vanha omaa elämäänsä elävä tarina ajalta jolloin sivukiertojärjestelmiä vielä oli olemassa. Automoottoreissa epäpuhtaudet jää suodattimeen, eikä kanaviin pääse niin isoja partikkeleita jotka voisivat tukkia kierron.


    • että...

      näin talven tullessa kannattaa vaihtaa autoon öljyt, jonka kylmäviskositeetti on 5W. Eli 5W-40 on jo täysin riittävä öljy. Jos nyt nyt aletaan mainostamaan niin itse käytän Teboilin Gold öljyä, joka on varmaan niitä markkinoiden edullisimpia, mutta ei todellakaan huonoimpia. Käytännössä ei ole vanhalla autolla oikein muuta väliä öljyn suhteen kuin se, ettei kannata ostaa mitään kalliita 0W-30 öljyjä ainakaan. Oikeastaan voi sanoa niin että mitä vanhempi auto on, sitä halvempaa öljyä sen moottoriin voi kaataa. Eli kesällä riittää 10 euroa maksava pönikkä ja talvella ku satsaa max. 25 euroa, niin se on täysin riittävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      99
      6866
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      411
      6610
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4901
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      3824
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3761
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      66
      3642
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3472
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3180
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      6
      2009
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1599
    Aihe