Veneen pressut

Kysymys on veneen peittämisestä talveksi.

Millaisia pressuja olette käyttäneet?
Pitääkö pressujen yltää sivulta peittäen koko veneen? Jos,niin miksi?
Miten tuuletus toimii, jos pressu on tiiviisti kiinni?
46063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei sillä ole mitään väliä minkälaisella presulla tai muulla suojalla veneesi peität vain ja ainoastaan lompakkosi ja mukavuuden halusi määrää peiton laadun, peitto ei saa missään tapauksessa yltää maahan asti, vaan riittää kun yltää veneen reunojen hieman alapuolelle ja pressu Täytyy jättää vähintää molemmista päistään ja mieluiten myös sivuiltaan siten jotta ilma pääsee vapaasti kiertämään veneeseen jotta kosteus pääsee haihtumaan eikä tulisi home ongelmia.
Mitä paremmin ilma pääsee kiertämään peiton sisällä sitä varmemmin ilma kiertää ja vältyt home ongelmilta.

Äänestä

Lasikuituvahvisteiset kevytpeitteet käyvät hyvin. Saa mm. Etolasta ja Biltemasta.
Pressun ei välttämättä tarvitse yltää kylkiä peittämään, joskaan ei haittaa jos niin
reilu pressu on. Kansirakenteiden ja sisätilojen peittäminen on kuitenkin se pääasia.
Kiinnityksen on oltava hyvä, että kestää kovemmankin tuulen. Täysin tiivistä paket-
tia ei saa tehdä, ilman on kierrettävä.

Äänestä

Sain ao. vihjeen tällä palstalla, ja hankin Etolasta 5m leveää kaksinkertaista PE-kalvoa, jonka sisällä on vahvikeverkko (11 €/metri, kiinnikekiilat 3 € / 10 kpl:n pussi). Loistava hankinta. Asensin pressun "talomaisen" rakennelman päälle: K-Raudasta saa tätä varten tehtyjä rautaisia kulmia, joilla saa liitettyä kakkoskakkosta yhteen talomaiseksi rakennelmaksi (vrt. ns. kevytautotallit). Kiitos vielä Matille hyvästä vihjeestä.

__________________________________________________
Niin se vaan taas on, että näitä peittelyasioita on alettava miettiä. Raskailla pressuilla on toki se etu, että ne pysyvät hyvin paikallaan ja kestävät varsin pitkään. Mutta mutta. Sitten ne tosiaan ovat raskaita ja vaikeita käsitellä, ja lisäksi eivät läpäise valoa. Minulla on nyt kolme talvea toiminut varsin hyvin Etolasta ostettu, lasikuituvahvisteinen paksu polyeteenikalvo. Siis ei missään tapauksessa mikään harsuuntuva kevytpeite, vaan sellainen, jossa lasikuitu"narut" muodostavat n. 2x2 cm ruudukkoa, joka on liimattu kahden pe-kalvon väliin. Etuja:
* kevyt - yksi mies kantaa vaivatta 6x10 m peitteen
* kestävä - olisi vielä kolmen kauden jälkeen ihan reiätön, ellen olisi tumpeloinut siihen reikää terävällä putkenpätkällä
* läpäisee valoa - helpottaa talvikauden aikana tehtäviä veneellä käyntejä oleellisesti
* pysyy tukevasti paikallaan, kun kiinnittää sellaisilla keltaisilla kiilakiinnikkeillä (niinikään Etolasta) noin metrin välein.

Jos ehdottomasti haluat painavaa pressua, kannattaisiko kysellä isoista rekkafirmoista? Luulisi, että niiden rekkojen peitteitä täytyy aika ajoin uusia, vaikka siitä olisi ehjänä vielä ihan veneen pressuksi sopiva osa.

Äänestä

Katoimme kiinteellä hytillä koko avoimen tilan perästä. Nyt ei ole peittämisongelmia. Me panemme vain luukut ja ovet lukkoon ja luomme haikea vilkaisun talviteloilla olevaan veneeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi veneilijä kirjoitti:

Kysymys on veneen peittämisestä talveksi.

Millaisia pressuja olette käyttäneet?
Pitääkö pressujen yltää sivulta peittäen koko veneen? Jos,niin miksi?
Miten tuuletus toimii, jos pressu on tiiviisti kiinni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu