Eikö keliakaa todellakaan pystytä nykypäivänä testaamaan luotettavasti muutoin kuin mahatähystyksellä? Verestäkin ilmeisesti pystyy sen katsomaan, mutta lopullista diagnoosiako ei verestä voi tehdä? Onkohan tähystyksen tilalle kehitteillä jotain muuta menetelmää?
Ja kertokaa kokemuksia tuosta mahatähystyksestä, kuulostaa aika ikävälle tapahtumalle...
Ja kertokaa kokemuksia tuosta mahatähystyksestä, kuulostaa aika ikävälle tapahtumalle...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Apteekista voi ostaa testin ja tehdä sen itse. Maksaa reilun 15 euroa.
Tämä kyseinen testi ei varmaan kuitenkaan riitä diagnoosiksi? Vai onko testi kuinka luotettava?
Kotitesti tai labrassa otettu verikoe ei edelleenkään riitä saamaan keliakia-diagnoosia. Jos siis haluat virallisen diagnoosin ja Kela:n 21€/kk joudut menemään gastroskopiaan.
Itse olen käynyt putkea nielemässä kahdesti. Ennen diagnoosia ja toisen kerran vuoden päästä diagnoosista.
Itse toimenpide ei kestä kauaa(10-15min), mutta on epämiellyttävä, myönnän.
Putki itsessään ei tunnu kuin ainoastaan tuossa nielun kohdalla vähän. Vatsassa taas tuntuu välillä ihan pikkasen kun lääkäri nippasee koepaloja. Tietty tässäkin voi olla yksilöllisiä eroja.
Tsemppiä.
Sattuipa hyvin,meinasin juuri kysyä täällä,onko niissä kotitesteissä tuo keliakia.Ajattelin että jos tuo testi"käskee"mennä lääkäriin,niin sitten otettava itseään niskasta kiinni.Sukulaistytöllä testattiin juuri,ja nukutettiin koepalan oton ajaksi.Ilmeisesti aikuisille ne ei suostu siihen.