Riittääkö 1,8

Riittääkö 125 hv bensakone V50:een? Mites kierrokset motarin kesärajoituksessa, huutaako kone miten sisälle? Entä kulku; ehtiikö ripeesti rekan ohi?
102161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

aivan hyvin tuo 1.8 litran kone riittää, jos sulla ei ole auto aivan täyteen lastattuna ikäänkuin mökkimatkaa varten, vaan ajelet normaalikuormalla.
Kierrokset huitelevat 3800 kierroksen paikkeilla, kun mittarissa on 120 km/t. Ajomelu ei kantaudu sisälle yhtään sen enempää kuin mitä epätasainen asvaltti aiheuttaa kaikille autoille. Kyllä Volvon äänieristys on aivan kohdallaan, ja kulku on kaikin puolin vakaata, ja audiolaite huippuluokkaa jo vakiona, ja sen kuunteleminen onnistuu ilman huudattamista.
Keskustelu matkakumppanin kanssa normaalilla äänenvoimakkuudella onnistuu myös tuossa nopeudessa vallan mainiosti.
Lisäbonuksena saat vielä tässä koneessa ketjukäyttöisen jakopään, joten voit unohtaa hinnakkaat hihnanvaihdot kokonaan.
Sanonkin, että tuo 1.8 litran kone on bensiinipuolella aivan ylivertainen vaihtoehto V50:een.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta!

    Millaisissa lukemissa on kulutus liikkunut tuolla koneella? Entä sisätilojen lämpimyys ja lämpiämisnopeus talvella? Onko ollut vikoja?

    Äänestä

  • sama kys. kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta!

    Millaisissa lukemissa on kulutus liikkunut tuolla koneella? Entä sisätilojen lämpimyys ja lämpiämisnopeus talvella? Onko ollut vikoja?

    kulutuksesta. Auton oman mittarin mukaan kesällä 50/50 kaupunki maantieajoa kulutus ollut 7.4 ja talvella 7.9 automaatti-ilmastointi koko ajan päällä.
    En väitäkään, että olisi mikään raketti, mutta en itse olekaan enää mikänn "pikkupoika" jonka pitää jotakin näyttää. Pystyn kyllä antamaan omat näyttöni ihan muualla kuin auton ratissa.
    Viosta puheenollen autostani on mennyt toinen vetoakseli ja etupyörän laakeri. Vetoakseli meni takuuseen, laakeri ei. Autollani on nyt ajettu 82000 km.
    Aikaisemmin minulla uutena ostettu oli VW Golf. Siitä voin sanoa, ettei minulla koskaa ennen ole ollut niin usein korjaamolla viihtynyttä autoa kuin se oli.
    Meni kytkintä, moottorin ohjauselektroniikkaa jne murhetta jatkuvasti. Kyllästyin myös VV Auton (Turku) huonoon huoltoon. Siellä lähdetään aina siitä, että asiakas on väärässä ja he oikeassa.
    Olen nykyisin tyytyväinen Volvo-mies. En väitä, etteikö parempiakin autoja olisi, mutta elämässä menee rahaa muuhunkin kuin autoon.

    Äänestä

  • 120:ssä kierrokset on karvan päälle 3400 mun 15" vanteilla ja renkailla

    Äänestä

Ei tuollaisella alitehoisella paskalla pääse mihinkään, ihan saa olla tientukkona.

Itselläni T5 ja softaviritys, alkaa olemaan kulkupuoli jotenkin kunnossa. Kelpaa kyykyttää nysväreitä ja audipoitsuja.

Äänestä
  • Vakiona oli lussu kuin mikä. Tosi pettymys. Lastun kanssa siedettävä, mutta ainakin automaattilaatikon kanssa laiska edelleen.

    Ei sentään kuitenkaan sellainen puolelta toiselle poukkoilija kiihdytyksissä kuin etuveto.

    Voisi olla manuaalina parempi, mutta nyt alla
    -07 330xdA touring optimoituna ja johan loppui vetely. Ja kiisselivehkeessä on mukavasti vääntöä koko kierrosalueella.

    Äänestä

Kaikki alle 2,5L koneella olevat ei ole Volvoja ollenkaan, aidossa Volvossa on aina iso kone.

Äänestä
  • Kohta kun Ford myy Volvon BMW:lle, niin voidaan odottaa laatuautoja irvokkaiden focus-mazda2-volvologo-sekasikiöiden jälkeen (S40 ja V50).

    2,5 Volvon mylly on ainoa hyvä asia T5:ssä. Volvoksi ei sekään sitä tee.

    Äänestä

Itselläni ollut myös Volvo V50 1.8 kesästä saakka ja mielestäni on kyllä ehdottoman sopiva kone kyseiseen autoon. Kulutus pysyy kurissa, mutta kone antaa silti todellakin tarpeeksi potkua liikenteessä. Isällä on sama auto 2,4 koneella ja siinä on sitten kulutus ollut noin 2 litraa kovempi kuin omassa. Ja eikä ero mitenkään päätä huimaava ollut muutenkaan 1,8 vs. 2,4 koneella normaaliajossa. Paras tapa tietysti on koeajaa molemmat mallit itse. Rallimiehien ei minun mielestä kuuluisi edes vastata tällaisen kysymykseen, koska he ovat oma porukkansa. Suurin osa aikuisista ihmisistä ostaa kuitenkin autonsa ihan järjellä eikä revittelytarkoituksiin.

Äänestä

V50 on samankokoinen alustaltaan kuin focus ja M3 joten kyllä 1.8 on siihen passeli kone. En näe mitään järkeä 2.4 litraisessa 140 hv koneessa, iso kulutus, kalliit vakuutusmaksut ja kuitenkin suorituskyky suhteessa moottorin kokoon laimea. 1.8 kulkee lähes yhtä hyvin pienemmällä kulutuksella. Ostaisiko joku esim Mazda 3:n 2.4 litraisella koneella jossa 140 hv? EI!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V50:een? kirjoitti:

Riittääkö 125 hv bensakone V50:een? Mites kierrokset motarin kesärajoituksessa, huutaako kone miten sisälle? Entä kulku; ehtiikö ripeesti rekan ohi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu