Talvi tulla jollottaa ja olis aika tehdä jotain tulevien pakkasaamujen varalta. Ei liene harvinainen ongelma että ovet jäätyy pakkasella niin että ne saa kyllä hyvin auki mutta ei pysy kiinni ennen kuin auto on läpeensä lämmennyt.
Passatissa oli aikoinaan sama ongelma ja se ratkesi niin että purin oven verhoilun ja voitelin salpamekanismin.
Vikaan ei siis auta tippaakaan vaikka töhöttäisi lukon täyteen aseöljyä, koska jäätymisongelma on vivustossa: kahva käy "tyhjää".
Onko kellään kokemusta saako nuo vipstaakit Laguna II:ssa (-02) esille pelkällä verhoilun purkamisella, vai joutuuko sieltä vielä purkamaan vaikka mitä että pääsee käsiksi voideltaviin osiin?
Oven jäätyminen
6
1278
Vastaukset
- 04 Laguna
Ei ole jäätynyt kahvat yhdessäkään omistamassani Lagunassa.
- laguna II
Olipa oikein mukavaa kuulla että sinulla on ollut onnea.
Se ei kuitenkaan auta minun auton jäätymisongelmaan. - Exlagunisti
Toi oli mulla vm -04 Lagunassa iänikuinen ongelma talvella. Takuuaikana Biliassa homma piti laittaa kuntoon ja ainoa mitä saivat aikaan oli että rikkoivat koko lukon. Sai sitten rampata pariin otteseen siellä kun piti uusia apumiehen puoleinen lukko. Senkin jälkeen sama homma vain jatkui ja jatkui talvella. Lukko on ilmeisen huonosti suojattu kosteutta vastaan. Onnea matkaan!
- auttaa
kuumailmapuhaltimella kun lämmittää lukkomekanismia oven päästä jonkinaikaa niin lähtee kosteus lukosta, toimii ainakin seuraavaan pesukertaan asti
- miketsu566
Itsellä on 03 sama juttu, huomasin, että vaseliini jolla itse lukkoja rasvailin jähmettyy liiaksi kovalla pakkasella, ruiskuttelin rasvanpoistospraytä (sprayceaner / jarruspray) lukkoon, niin kauan, että alkas meneen kiinni ja nyt on toiminut hyvin kun olen käyttänyt teflon spraytä, saa hyvin varustelluista tarvikeliikkeistä molempia tököttejä.
- silikoni sumutetta
oven sisään.. ei tarvii purkaa koko autoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5389068Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616240Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765293Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664769Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004401Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853972- 962001
- 1061480
- 481015