En löydä passiani vaikka täällä kotona se jossain on eli ei ole varastettu. Eikös ajokortti riitä nykyisin Euroopan sisäisillä matkoilla henkilöllisyystodistukseksi?
Ajokortti
7
1135
Vastaukset
- . . .
Ajokortti on henkkari ainoastaan Suomessa ja Ruotsissa. Matkaa varten tarvitaan passi tai virallinen henkilöllisyystodistus. Toivottavasti passi jostain löytyy!
- paikkojaan
ettäs lentokentällä painetaan semmoinen yhdenreissun tilapäinen passi jos oikea on jäänyt kotia????
- .....
paikkojaan kirjoitti:
ettäs lentokentällä painetaan semmoinen yhdenreissun tilapäinen passi jos oikea on jäänyt kotia????
http://www.intermin.fi/poliisi/home.nsf/pages/FFB88A44663B659BC225717E004541E3?opendocument
- mukaan
paikkojaan kirjoitti:
ettäs lentokentällä painetaan semmoinen yhdenreissun tilapäinen passi jos oikea on jäänyt kotia????
Kannattaa jäädä sinne Juupajoelle, jos ei osaa passistakaan pitää huolta =O
- don luis
oleva henkilöllisyystodistus käy n.s. shengen maissa.
- tarkastettu
Ainakin täältä Espanjasta matkustaessa passintarkastus sekä lähtiessä että Irlantiin saapuessa. Siitä päätellen ei shengenmaa.
- tarkastettu
tarkastettu kirjoitti:
Ainakin täältä Espanjasta matkustaessa passintarkastus sekä lähtiessä että Irlantiin saapuessa. Siitä päätellen ei shengenmaa.
Rajavartiolaitoksen mukaan ei ole schengenmaa:
Schengen-alueeseen kuuluvat seuraavat maat:
Alankomaat (Hollanti), Belgia, Espanja, Islanti, Italia, Itävalta, Kreikka, Latvia, Liettua, Luxemburg, Malta, Norja, Portugali, Puola, Ranska, Ruotsi, Saksa, Slovakia, Slovenia, Suomi, Tanska, Tšekki, Unkari ja Viro.
Siis passin olis syytä olla mukana. Kai ne tsekkaa sen jo lähtökentällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433167Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222668- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861477- 391320
- 821189