Haluaisin palata
ajassa taaksepäin.
Siihen aikaan, kun
elämä ei ollut vielä
satuttanut minua.
Aikaan, jolloin en
ollut vielä kohdannut
satutettuja ihmisiä.
Ihmisiä, jotka jatkoivat
toisten satuttamista
omien kokemustensa
perusteella.
Olisin onnellinen, jos
saisin vielä palan
naiiviutta sydämeeni.
ajassa taaksepäin.
Siihen aikaan, kun
elämä ei ollut vielä
satuttanut minua.
Aikaan, jolloin en
ollut vielä kohdannut
satutettuja ihmisiä.
Ihmisiä, jotka jatkoivat
toisten satuttamista
omien kokemustensa
perusteella.
Olisin onnellinen, jos
saisin vielä palan
naiiviutta sydämeeni.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tähän runoon, kiitos!
Niinhän siinä käy, kun ikää karttuu,
että ihmisten raadollisuuden ymmärtää paremmin
ja se lapsenomaisuus ja kuten sanoit, naiivius, häviää :-(
Tuo raadollisuus saapui elämääni niin myöhäisessä vaiheessa, että siihen on ollut vaikea tottua. Tai onhan se hienoa, että sain säilytettyä niinkin pitkään naiiviuteni :).
Sääli vain, että en halua enää tutustua uusiin ihmisiin, sillä pelkään heidän tuovan ystävyyssuhteeseen epävakautensa. Ei ihme, että muutun pinnalliseksi. Väkisinkin.
ei pitäisi tarvita pelätä, mutta...
ymmärrän oikein hyvin, että ystävyyssuhteen rakentaminen ja siihen sitoutuminen vaatii joskus liikaa. Hyvällä tuurilla siinä käy tosi hyvin, mutta voi käydä huonostikin. Vähän riskipeliähän se on. Ystävät antaisivat kuitenkin elämälle niin paljon, jo yksi luotettava ystävä riittäisi.
Hankalia asioita.
Kiitokset ajatuksista. Onneksi on ystäviä, joihin voin luottaa. Tänään vain eräs uudempi tuttavuus aiheutti todella suuren pettymyksen. Sellaisen pettymyksen, etten halua kohdata enää tulevaisuudessa vastaavaa.
niinkuin minun kokemukseni sanoissasi. Ajasta taaksepäin ja tähän päivään. En tiedä mitä voisin sanoa, muuta kuin että tunnen suurta surua sekä sinun että itseni puolesta.
Yritetään kuitenkin jotakin palauttaa takaisin? Vaikka se tarkoittaakin varovaisuutta uusien ihmisten suhteen.. Onhan heitä, joihin voi luottaa..