listasta?
http://www.hs.fi/viihde/artikkeli/Manaaja on brittien mielestä paras kauhuelokuva/1135240679413
Mitä
6
285
Vastaukset
Missäs luuraa The Texas Chain Saw Massacre, prkl?
Painajainen Elm Streetillä on turhaan listalla.
No, loihan se kauhuikonin, mutta itse elokuva on kovin keskinkertainen.
Muuten silmiinpistävää oli ison budjetin leffojen edustus listassa, koska tosiasiassa parhaat kauhut ovat lähes poikkeuksetta pienen rahan tekeleitä.
Hardyn Wicker Manin löytyminen kärkisijoilta on iloinen yllätys, sillä kovin aliarvostettuna tämä merkkiteos on yleensä listauksissa esiintynyt.
Ja Psycho? - Jos kerta Alien menee kauhusta niin kyllä tämäkin.Saw ja Ringu hittoon.
Näille tarjoaisin sijat 85 ja 89.
Enkä oikeastaan Uhrilampaitakaan kovin korkealle noteeraisi.- listalta
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Saw ja Ringu hittoon.
Näille tarjoaisin sijat 85 ja 89.
Enkä oikeastaan Uhrilampaitakaan kovin korkealle noteeraisi.Alfred Hitchcockin juttuja puuttuu. Pidetäänkö niitä aikansa eläneinä?
Myös vampyyri ja ihmissusi juttuja ei ole. Ne eivät nähtävästi edusta psykologista kauhua. - ins_verderben
listalta kirjoitti:
Alfred Hitchcockin juttuja puuttuu. Pidetäänkö niitä aikansa eläneinä?
Myös vampyyri ja ihmissusi juttuja ei ole. Ne eivät nähtävästi edusta psykologista kauhua.hyvä loppujen lopuks... Tuppaavat olla aika naurettavia vaan.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
ins_verderben kirjoitti:
hyvä loppujen lopuks... Tuppaavat olla aika naurettavia vaan.
paitsi että sisälsi vain yhden itämaisen leffan (Ringu) eikä yhtään italialaista! Kamoon, ainakin Shutter, Cannibal Holocaust, Suspiria ja Kaïro kuuluis top-kymppiin.
- Headdriller
No jopas oli top-10 lista. Omaan top 10 kauhu elokuva listaan noista brittien äänestämistä kauhuista ei pääsisi kuin alien.
Toisaalta jos miettii, että koko lämpimän kaljan kittaaja kansa on äänestänyt niin en ihmettele, että kaikki kauhuelokuva helmet on jäänyt pois listalta. Kuten Dawn of the dead, Texas chainsaw massacre, Suspiria, Deep red, Maniac.. jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544776
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1734302- 1303920
- 673912
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493691Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793508- 993064
- 542905
- 252726
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p162486