Tämäkin ilmiö on jo rantautunut Kuopioon:
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/tyttäriään-pahoinpidellyt-sai-ehdollista(273310).ece
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/tyttäriään-pahoinpidellyt-sai-ehdollista(273310).ece
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuopioon rantautuneesta ilmiöstä jos ulkomaalaistaustainen isä lyö tyttäriään. Joissakin kulttuureissa tuo kun sattuu olevan ihan arkipäivää. Muutenkin "ilmiö" vaatii useita vastaavia tapauksia lyhyen ajan sisään.
Eihän tuo kuitenkaan ole millään tavalla hyväksyttävää. Maassa maan tavalla ja jos ulkomaalaistaustaa löytyy niin kovat otteet käyttöön ja karkoitus seuraavasta vastaavasta rikkeestä. Jos ei pysty elämään yhteiskunnan sääntöjen mukaan niin silloin ei tarvitse täällä ollakkaan. Sama koskee mielestäni kaikkia ulkomaalaisten tekemiä rikoksia Suomessa.
ole koskaan lapsia mätkitty kotona, vai miten se nyt oli? Myöskin vaimon hakkaaminen on ihan uusi ilmiö. Kaikkee ihmeellistä sitä Suomeen maailmalta tuleekin.
Ihan vakavasti puhuen kun tarkastelee näitä tapoja joita Suomeen tulevilla on niin nehän on kuin meidän isovanhempien lapsuudesta vajaan sadan vuoden takaa. Silloin oli vaimot ja tyttäret nyrkin ja hellan välissä ja huivikin oli lähes pakko pitää päässä kun ulos lähdettiin. Lapsi jos meni talon juhlasaliin omin päin saattoi isä antaa remmillä selkään niin että veri tihkui. Tuollaista isää kunnioitettiin yhteiskunnassa ei paheksuttu. Kannattaa siis nuorien tutustua ensin omaan maan historiaan. Ei nuo ilmiöt niin kaukaisia ole vaikka ne pullamössössä kasvaneista saattaa sellaisilta tuntuakin. Annetaan siis muun maalaisillekin aikaa kasvaa ja muuttaa tapojaan kuten meidänkin annettiin. Samanlainen kehitys heidänkin tavoissa on se vaan laahaa muutaman sukupolven perässä. Tuossakin käy ilmi että tytär jo haluaa vapaampaa elämää. Joten kun hän on äidin ja isoäidin roolissa tuskin on enää noin tiukkaa.
historiaa, jos on sitä mieltä että tuo ilmiö on nyt rantautunut Kuopioon.
Vai on Suomessa ollut järjestettyjä avioliittoja ja kunniamurhia suvun sisällä? Pahoinpitelyjä, tappoja ja murhia on toki aina ollut, mutta motiivit ja taustat ovat hyvin erilaiset. Yleensä myös tekotapa ja -tilanne ovat jotain aivan muuta...
miten paljon on ollut järjestettyjä avioliittoja. Tämä kristinusko kun on viimeisen sadan vuoden aikana kääntynyt aivan päälaelleen täällä meidän korpimetsissä.
sitten sanoo Tiede-lehti:
Menneisyyden suomalaista kylää ei missään nimessä verhonnut yhteisöllinen turvallisuus, jota lähiön asukkaan kannattaisi kaihota. Epätasa-arvoisessa yhteiskunnassa heikkoja ja erilaisia potkittiin päähän estoitta. Rankka perheväkivalta oli yleistä, eikä seksuaalinen hyväksikäyttökään välttämättä ollut harvinaista.
Onkin eri asia puhua vuosisatojen takaisista asioista, kuin nykyajasta. Puhutaan myös eläin/kasvilajien rantautumisesta Suomeen, vaikka niitä olisi joskus kauan sitten täällä ollutkin. Lisäksi enpä ole kuullut suomalaista versiota (vanhaakaan) tapauksesta, jossa koko suku jahtaa ja tappaa suvun jäsenen jonkin melko mitättömän "kunniarikkeen" vuoksi.
Jopa poliittisen korrektiuden luvatussa maassa Englannissa on jouduttu myötämään ongelman "uutuus" ja "erikoislaatu". Poliisi on luvannut paneutua erityisesti asiaan ja perustaa jopa omia yksiköitä...
täytyypä sanoa että suomen kulttuurissa naisen asema on perinteisesti ollut jotain aivan muuta kuin joissain nimeltämainitsemattomissa kulttuureissa. jo tällä perusteella vertauksesi on vähintäänkin ontuva.
tilanne. Ennen yleinen ilmapiiri Suomessa hyväksyi tuollaisen käytöksen ja poliisit itsekin olivat mukana vaimojaan hakkaamassa. Nyt kun yleinen ilmapiiri on tuota vastaan, niin toki tuota kauhistettaan ja hyvä niin. Pitäähän tuo kitkeä pois, mutta samalla pitää muistaa että kyllä tuollainen käytös on myös meidän kultuuriin kuulunut eikä ole mikään kaukainen ja vieras asia. Kun vielä huomioidaan se että tuota Suomen menneisyyttä tarkoituksellisesti peitellään ja vähätellään niin kyllähän reaktiot näihin tapauksiin ymmärtää. Yrittäkääpä joskus kysellä vaikka omilta mummoiltanne asiaa. Menevät aika vaivautuneiksi eivätkä varmasti mielellään puhu noista asioista.
Kun muslimi isä tappaa häpeällisen tapauksen jälkeen tyttärensä suomalainen isä tappoi itsensä. Tuossa varmaan se suurin ero. Toki olemmehan saaneet lehdistä lukea että myös koko perheet surmaamiset ovat meidän suomalaisten keskuudessa yleistyneet.
"Ennen yleinen ilmapiiri Suomessa hyväksyi tuollaisen käytöksen ja poliisit itsekin olivat mukana vaimojaan hakkaamassa."
Kuulostaa lievästi sanoen tarkoitushakuiselta yleistykseltä. Tuolla olikin muuten jo maininta historiallisesta naisen asemasta Suomessa.
"pitää muistaa että kyllä tuollainen käytös on myös meidän kultuuriin kuulunut eikä ole mikään kaukainen ja vieras asia."
Siis kunniamurhat? Katsoppa tämän tekstin lopusta vinkkiä eroista... niitä on.
"Kun vielä huomioidaan se että tuota Suomen menneisyyttä tarkoituksellisesti peitellään ja vähätellään"
Kuka, missä?
"Kun muslimi isä tappaa häpeällisen tapauksen jälkeen tyttärensä suomalainen isä tappoi itsensä. Tuossa varmaan se suurin ero."
Ei. Suurin ero on siinä, että suomalainen tekee tekonsa yleensä suuressa epätoivossa, humalassa tai äkkipikaisesti. Kunniamurhat ja -väkivalta sen sijaan ovat suunniteltuja sekä suvun hyväksymiä ja toteuttamia tekoja.
"Toki olemmehan saaneet lehdistä lukea että myös koko perheet surmaamiset ovat meidän suomalaisten keskuudessa yleistyneet."
Kyllä. Motiivit ja tekotavat vain eroavat hyvin paljon kunniamurhista.
sama. Kuollut ihminen. Tuskin uhria lohduttaa se että eipähän ollut ainakaan kunniamurha.
Jos ei motiivilla ole sinun mielestä väliä, ei voi kuin pyöritellä päätä. Vinkiksi voisi sanoa, että yhteiskunnallisella tasolla sillä on hyvinkin paljon merkitystä.
Ja täytyy sanoa, että uhrinkin puolelta merkitystä on. On varmasti aivan eri asia paeta toiselle puolen maata peläten jatkuvasti suvun kostoa kuin paeta yössä humalaista äijää, joka on jo aamulla katuvaisella päällä.
että äänestin perussuomalaisia! päästään noistakin...