Ratkaisu olikin helppo!

Autonvaihtoa pähkäiltyäni ratkaisu olikin helppo helppo nähtyäni tulevan Avensiksen kuvia. Neljä vuotta uskollisesti palvellut Avensis vaihtuu uuteen TSI DSG Superbiin. Todennäköisesti saan paljon enemmän tilaa, upean suorituskyvyn yhdistettynä hienostuneesti toimivaan DSG:hen. Ulkonäössäkin on ripaus edustuksellisuutta. Uskon että tein oikean ratkaisun ajatellen seuraavia neljää vuotta, katsotaan sitten taas uudestaan jos Avensiksesta tulee siihen mennessä facelift malli.
131752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Meille 70-80 -luvuilla eläneille Skodan nimi on lisäksi vielä kovin muistorikas ja uljas!

Äänestä
  • Itselläni oli ensimmäisenä autona sellainen "oikea" Skoda, niillä malleilla ei silkkimunahiplarit kehdanneet ajaa. Näillä nykyisillä jo ajelee leuhkat sipsuttajatkin, vieläpä elvistellen kuin audikuskit.

    Äänestä

dsg on tosiaan hyvä vaihteisto.

Voin suositella. Itselläni oli vaihtoehtona puolitoista vuotta sitten corollan automaatti mutta koeajon jälkeen oli helppo valita DSG TSI- koneella.

Vaihdan 3 vuoden päästä autoa, ja käyn taas tojotan koeajoilla. Saas nähdä mikä sitten on valinta, onko tekniikka kehittynyt verrattuna volskiin.

Äänestä

Itsellä diesel- Ave, jolla ajettu nyt karvan alle 400 000km, auto on ollut uskollinen työkone.
Kävin sitten minäkin koeajamassa uuden Superbin, kun tuttavani on Skodan myyjä.
Auto on kelvollinen ajettava ja tilava.
Mutta meistä ei kuitenkaan tullut työparia, syynä se, että Suberbin muotoilu on ainakin minun mielestäni epäonnistunut. Annan ainakin toistaiseksi olla, katsotaan sitten , kun saan koeajettua uuden Avensiksen ja tarjouksen siitä.

Äänestä

Kerro minulle, mitä sinä oikeastaan saat, kun ajat pihaasi upouudella Avellasi, tuleeko mittaa lisää, onko kadunvarsi täynnä kateellisia naapureita vai miten. En ole oikein koskaan ymmärtänyt, mikä uudessa autossa kiehtoo. Varsinkin näillä hinnoilla. Mitä merkitsee upea suorituskyky, hienostunut ulkonäkö ja edustuksellisuus.

Tämä ei ole Tojo-kuskeja vastaan. Minulla itsellänikin on sellainen, tosin aika vanha ja käyettynä ostettu. Kun ostin, niin siinä oli vielä takuuta jäljellä, se riitti viidelle hengelle sisätiloiltaan ja siinä oli ilmastointi. Lisäksi se ei ollut merkkiliikkeessä myynnissä, eli hinta oli kohdallaan.

Minä ostin ensimmäisen autoni liki 3-kymppisenä, kun tuli perheen perustamisen vuoksi tarve autolle. Mutta ei tullut mieleenkään ostaa uutta autoa eikä tee mieli vieläkään.

Äänestä
  • Tuo on täyttä asiaa. Veikkaanpa että aika moni näistä uuden auton ostajista on työsuhdeautoedun omaavia henkilöitä. Eli ei olla omilla rahoilla liikkeellä.

    Äänestä

  • pisteet tuosta kirjoitti:

    Tuo on täyttä asiaa. Veikkaanpa että aika moni näistä uuden auton ostajista on työsuhdeautoedun omaavia henkilöitä. Eli ei olla omilla rahoilla liikkeellä.

    Että sitä rahaa vain on toisilla sen verran enemmän että uuden auton osto ei taloutta rasita, eikä muut ole vielä piereskellet penkejä piloille.

    Äänestä

  • elämästään ja hankkia kaikenlaista. Turha sitä on autoja ostella vanhainkodista. Mistähän kummasta johtuu, että joillekin on elämässä tärkeintä selvitä kaikesta mahdollisimman halvalla.

    Äänestä

  • nauttia kirjoitti:

    elämästään ja hankkia kaikenlaista. Turha sitä on autoja ostella vanhainkodista. Mistähän kummasta johtuu, että joillekin on elämässä tärkeintä selvitä kaikesta mahdollisimman halvalla.

    Skodalla tai Toyotalla ajamisesta nauti, uudellakaan.

    Äänestä

  • sentään kirjoitti:

    Skodalla tai Toyotalla ajamisesta nauti, uudellakaan.

    Ei ehkä Tojoilla mutta Octavia RS olen kokeillut ja kyllä sillä jo ainakin vähän nauttii.

    Äänestä

  • ihan mallista kirjoitti:

    Ei ehkä Tojoilla mutta Octavia RS olen kokeillut ja kyllä sillä jo ainakin vähän nauttii.

    Voin onnitella, vaikken vielä itse ole autoa saanutkaan. DSG on huippulaatikko, aivan jotain muuta kuin mm. corollan M-Mt, joka on vaihteistojen pohjasakkaa.

    Tosin ei sitä corollaa superbiin verratakaan, vaan ocuun, ja uusi facelift 1,4-litraisella turbolla ja DSG:llä pistää entistä enemmän pökköä pesään...

    Uusi ave saattaa ollakin hyvä peli, sääli etteivät pistäneet uusinta mahdollista automaattia tulevaan dieseliin, DSG-tyyppinen tai portaaton olisi ollut parempi kun tuo perinteinen.

    Tietysti portaattomasta samaa laatikkoa ei olisi voitu laittaa kuin bensakoneisiin, kun tuplasti vääntöä dieselissä...

    Äänestä

  • nauttia kirjoitti:

    elämästään ja hankkia kaikenlaista. Turha sitä on autoja ostella vanhainkodista. Mistähän kummasta johtuu, että joillekin on elämässä tärkeintä selvitä kaikesta mahdollisimman halvalla.

    Minä kysyinkin, mitä saa, kun ostaa uuden auton näillä hinnoilla/palkoilla. Jos päättelit, että yritän selvitä kaikesta mahdollisimman halvalla, niin päättelit kyllä melko oikein. Kun säästää näissä suurissa hankinnoissa, jää muuhun elämiseen sitten vähän enemmän. Mielestäni 2,5 vuotta vanha auto nykyään on vasta hädin tuskin sisäänajettu, ei suinkaan paalattavaa tavaraa. Auto ei 40 tkm:ssä vielä nykyisin kulu yhtään.

    No, jokainen saa taaplata tyylillään. Ihmettelen kuitenkin.

    Äänestä

  • ihan mallista kirjoitti:

    Ei ehkä Tojoilla mutta Octavia RS olen kokeillut ja kyllä sillä jo ainakin vähän nauttii.

    Nautitko siis RS:lläsi ajamisesta 78:aa jonossa näillä sateen ja roudan raiskaamilla baanoilla. Vai oletko ehkä niitä, jotka nauttivat 185:ttä suoraan betonipylvääseen (vrt. Lempäälä).

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Reino kirjoitti:

Autonvaihtoa pähkäiltyäni ratkaisu olikin helppo helppo nähtyäni tulevan Avensiksen kuvia. Neljä vuotta uskollisesti palvellut Avensis vaihtuu uuteen TSI DSG Superbiin. Todennäköisesti saan paljon enemmän tilaa, upean suorituskyvyn yhdistettynä hienostuneesti toimivaan DSG:hen. Ulkonäössäkin on ripaus edustuksellisuutta. Uskon että tein oikean ratkaisun ajatellen seuraavia neljää vuotta, katsotaan sitten taas uudestaan jos Avensiksesta tulee siihen mennessä facelift malli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu