Hei
Mun kotisivut on totaalisesti hävinneet. Ne on laitettu palvelimelle www.personal.fi. Onko kellään tietoo mitä tälle palvelimelle on tapahtunut ja onko se ylipäätäänsä luotettava?
On mulla tietenkin sivuista varmuuskopiot vaikka noviisi olenkin, mutta silti harmittaa kun ei tiedä missä mennään.
Mun kotisivut on totaalisesti hävinneet. Ne on laitettu palvelimelle www.personal.fi. Onko kellään tietoo mitä tälle palvelimelle on tapahtunut ja onko se ylipäätäänsä luotettava?
On mulla tietenkin sivuista varmuuskopiot vaikka noviisi olenkin, mutta silti harmittaa kun ei tiedä missä mennään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaatunut koko paska ja googlessa näyttää että uusivat palveluaan, eli rahat on menneet ja kaverit lähteneet thaimaahan vai?
Kumollaanhan tuo on ollut moniaisia kertoja aikaisemminkin, joten ei kovin luotettavalta näytä.
Jospa vielä herää?
Personal.fi
Uusimme palvelua.
www.personal.fi/palvelu/yrjopaukkunen
Miksi aina vaan vuodesta toiseen sama laulu: "uusimme palvelua" lässytys.
Kysyn todellakin vakavissani miksi asiakas ei saa tältä ylläpitäjä "ammattilaiselta" ajoissa sähköpostitse tai tekstiviestinä ilmoitusta huolloista ja muista kohtuuttoman pitkistä katkoksista.
Viestintä lain mukaan saattaa jopa olla kyse tietoliikenteen häirinnästä, koska monilla on kotisivujen yhteydessä myös sähköposti ja kaupallista toimintaa esimerkiksi nettikauppaa. Kyse on tässäkin tapauksessa etukäteen tiedetystä tietoliikenteen katkaisusta. Lopullinen huollon loppumis päivämäärä ilmestyi nettiin vasta nyt 2.11., kun yli kahdeksan vuorokautta asiakkaat olivat täydellisessä epätietoisuudessa.
www.personal.fi yrityskulttuuri on jo vuosien ajan osoittanut suurta moraalittomuutta ja välinpitämättömyyttä asiakkaan kotisivujen toimintaa kohtaan.
Monille yrittäjille ja yrityksille tämmöinen toiminta aiheuttaa selkeitä taloudellisia menetyksiä.
Tehkää ihmeessä kaikki petetyt www.personal.fi toiminnasta valitus viestintävirastoon:www.ficora.fi
Suosittelen silti ottamaan useammat varmuuskopiot. Personal.fi kyllä ilmoitti sivuillaa että heillä ei ole automaattista varmuuskopiointia ja että se kuuluu asiakkaan hoitaa säännöllisesti. Onneksi olet lukenut läksysi kunnolla.
Näissä hommissa on välillä täysiä amatöörejä jotka eivät hoida varmuuskopiontia ja pilaavat hommansa.
Noviisiksi olet hoitanut asiat hyvin.