Milläköhän saisi liike-energian muutettua sähköksi, onko se iso prosessi. Eli onnistuisiko semmoisen laitteen tekeminen?
Liike-energia talteen
???
8724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kutsuvat laitetta esimerkiksi dynamoksi tai sähkögeneraattoriksi.
Minkälainen liike-energia. Tuuli,sade, veden aaltoliike, pyörivä vai lineaarinen liike tai ehkä putoaminen. Sähköhän itsekin on liike-energiaa, elektronien liike.
johtoa tai useampaa liikutetaan magneettikentässä.
Magneettikentän vaihtelu indusoi vaihtosähkö johtoon(käämilankaan)
Magneettikentän voi muodostaa myös käämivyyhdellä johon on johdettu sopiva sähkövirta(magnetointivirta)
Jos asun vilkkaasti liikennöidyn tien vieressä, ja muksut vaarassa tiellä. Haluat hidastaa kaahailevia autoja käyttää ylim. energian talosi lämmitykseen. Hidastat vain ylinopeutta ajavia autoja, niin miten saat roottorikäämin niihin ohiajaviin autoihin kun staattori on tien vieressä. Ei tämä vastaus mielestäni sovellu yleisesti liike-energian talteenottamiseen.
>Hidastat vain ylinopeutta ajavia autoja...
Vaikka ylinopeutta ajava syyllistyy liikennerikkomukseen, se ei silti oikeuta ketään (ehkä yhteiskuntaa lukuunottamatta) varastamaan hänen kalliista bensastaan kehittämää energiaa. ;)
"Perinteisissä linja-autoissa jarrutusenergia menee hukkaan vapautumalla lämpönä ympäristöön. Kabusin hybridissä talteen otettu jarrutusenergia hyödynnetään seuraavassa kiihdytyksessä. Täyteen ladatulla kondensaattorilla linja-auto voidaan kiihdyttää tilanteesta riippuen noin 50 kilometrin tuntinopeuteen asti"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/36805-nain-toimii-hybridibussi
Tässähän hyödynnetään omaa energiaa.
Lähiliikenteen pahin ongelma on jarrujen kuluminen ja tällä yritetään pureutua siihen ongelmaan samalla polttoainetta säästäen. Näitä on ollut koekäytössä 1970-luvulta lähtien mm. sähköisellä, hydraulisella paineakulla tai ehkä mielenkiintoisin, tyhjökammiossa pyörivän suurienergiaisen vauhtipyörän avulla.
katsellut avokaivoksessa kun kärry menee tyhjänä alas vain jarruttelee, mut'jos olisi vaujeri kiinni ylös tulevassa(rissan kautta) ei tarvitsisi energiaa kuin kuorman kuskaamiseen?