Maailman rumimpia rakennuksia listataan
http://www.verkkouutiset.fi/tulosta.php?id=137247
Ilmoita CNN:lle Suomen rumin rakennus!!!
6
2452
Vastaukset
- ovat kirkkoja..
ekana tulee mieleen järvenpään ja kouvolan pääkirkot. tosin venäjältä löytyy huomattavasti rumempia tekeleitä kuin meiltä.. rigan esikaupunkialueet ja vaikka tallinnan lasnamäki ovat niiden esiaste.. moskovassa voi käydä ihailemassa..
- Otaniemeläinen vastoin taht...
Ylivoimainen voittaja on Otaniemen vesitorni Espoossa - absoluuttisen rumuuden täydellistymä - groteski, synkeä, suorastaan luotaan työntävä. Pilaa horisontin kilometrienkin päähän.
- hui
Yksi rumimmista uusista rakennuksista on Kevan pääkonttori Helsingissä. Kuka lie suunnitellut. Lippa varsinkin on ahdistava. Fasismin arkkitehtuuria?
- Know How
...Alvar Aalto
- Know How
hui kirjoitti:
Yksi rumimmista uusista rakennuksista on Kevan pääkonttori Helsingissä. Kuka lie suunnitellut. Lippa varsinkin on ahdistava. Fasismin arkkitehtuuria?
Professori Simo Paavilainen ja Käpy
hui kirjoitti:
Yksi rumimmista uusista rakennuksista on Kevan pääkonttori Helsingissä. Kuka lie suunnitellut. Lippa varsinkin on ahdistava. Fasismin arkkitehtuuria?
Eihän se ole lähelläkään fasistien 30-luvulla harrastamaa arkkitehtuuria, eli 30-luvun uusklassismia. Hyvä esimerkki suomalaisesta rakennuksesta, joka on lähellä fasistien tyyliä, on Eduskuntatalo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931422
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52801- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330639Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,9636Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57619- 53594